Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 0-1: Έχασε και προβλημάτισε

Ο Αιολικός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις νίκες του στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, καθώς ηττήθηκε 0-1 από τον Παναργειακό στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς.

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να βρει ένα γρήγορο τέρμα, πετώντας ουσιαστικά στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο, αφού τελικά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ και οι ευκαιρίες που δημιούργησε ήταν ελάχιστες. Στο 16΄ μετά από γύρισμα του Μπιέλομπρεκ, ο τερματοφύλακας του Παναργειακού, Βλάχος, πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα προ του Μακρή. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όταν μετά από σέντρα του Πλαστουργού ο Καμπεράι με το κεφάλι είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η καλύτερη στιγμή για τον Αιολικό στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 22ο λεπτό με τον Μακρή να σουτάρει από ευνοϊκή θέση και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία φάση που έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τους κυανόλευκους να έχουν την κατοχή της μπάλας και την ομάδα του Άργους να αμύνεται καλά.

Στην επανάληψη ο Δημήτρης Παπασπύρου βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να φθάσει στο γκολ, άλλαξε το σύστημα και από 3-5-2 το γύρισε σε 4-3-1-2. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Δερμιτζάκη και Αποστολόπουλο, κάνοντας τον Αιολικό πιο επιθετικό. Ωστόσο τα σχέδια του έμπειρου τεχνικού ανατράπηκαν στο 59ο λεπτό με τον Παναργειακό να βρίσκει δίχτυα κόντρα στη ροή του αγώνα και από μία στατική φάση. Ο Πλαστουργός εκτέλεσε κόρνερ, ο Παιδάκης πήρε την κεφαλιά και ο Γιώργος Βήτος με προβολή έκανε το 0-1, παγώνοντας για τα καλά το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Όπως ήταν αναμενόμενο μετά το γκολ ο Αιολικός βγήκε μπροστά για να ψάξει αρχικά το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας συντριπτικά υπέρ του την κατοχή μπάλας, δημιουργώντας καλές στιγμές, στο 64΄ με το σουτ του Μπιέλομπρεκ που μπλόκαρε ο Βλάχος, στο 77΄ ο ίδιος παίκτης σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Παναργειακού και κατέληξε στην αγκαλιά του Βλάχου, ενώ στο 84΄ ο Δερμιτζάκης με το κεφάλι είδε την μπάλα να περνάει παράλληλα με το τέρμα.

Η ομάδα της Μυτιλήνης παρότι πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλο δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, την ώρα που θα μπορούσε να είχε δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τσιράκη να επιχειρεί να κρεμάσει τον Πιττάτζιη, ο οποίος είχε βγει από την εστία του, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Αιολικός δεν πήρε τίποτα από το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στη φετινή Γ΄ Εθνική, μένοντας στους τρεις βαθμούς και τη νίκη στην πρεμιέρα επί του Ιάλυσου, με τον Δημήτρη Παπασπύρου να έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να μπορέσει η ομάδα της Μυτιλήνης να επανέλθει στις επιτυχίες.

Οι συνθέσεις

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Κανελλόπουλος, Παστρικός (86΄ Μούκα), Μωραΐτης, Σουβατζόγλου (53΄ Δερμιτζάκης), Νάστος, Στεφάνοβιτς, Μουκίδης (69΄ Αντωνίου), Μακρής, Σπόλιαριτς (53΄ Αποστολόπουλος), Μπιέλομπρεκ

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Π. Τζαναβάρας): Βλάχος, Πατσιαβούρας, Σακελλαρόπουλος, Καπετανάκης, Πλαστουργός (79΄ Μαρίνης), Τσιώλης (56΄ Λιακόπουλος), Καμπεράι, Παιδάκης (86΄ Τσιράκης), Κανί, Φλώρος, Βήτος