Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 1-1 (6-7 ΠΕΝ.): Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε

Σε ένα πολύ ωραίo παιχνίδι ο Αιολικός ηττήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι από τον Πανελευσινιακό που πήρε την πρόκριση για την 2η φάση του κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας 7-6 στη ρώσικη ρουλέτα, αφού η κανονική διάρκεια και η παράταση ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1.

Η ομάδα της Μυτιλήνης στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς και χωρίς να έχει δώσει κάποιο φιλικό παιχνίδι, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για την νίκη-πρόκριση. Μάλιστα το σύνολο του Μανώλη Παπαματθαιάκη που έκανε το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία των κυανόλευκων, ξεκίνησε πολύ καλά στον αγώνα, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 8ο λεπτό με το σουτ του Λαμπράκη να κοντράρει στα σώματα και τον Κουρουπάκη να απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν τον Πανελευσινιακό, που με την σειρά του δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Βρονταρά. Στο 11’ ύστερα από λάθος εκτίμηση του Συριόπουλου, ο Αποστολόπουλος έκλεψε την μπάλα, δοκίμασε το πόδι του, όμως και πάλι ο Κουρουπάκης είχε απάντηση. Με τη συμπλήρωση 24 λεπτών στο παιχνίδι, ο Κουρούπης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Αποστολόπουλος έπιασε ένα υπέροχο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης ο Πανελευσινιακός στην πρώτη του επίθεση στο ματς και κόντρα στη ροή του αγώνα, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον πρώην παίκτη του Αιολικού, Νίκο Λαζαρίδη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βρονταρά για το 0-1. Μετά το γκολ η ομάδα της Μυτιλήνης, άρχισε να χάνει εύκολα την μπάλα, ενώ ήταν εμφανής και η έλλειψη ρυθμού. Στο 35ο λεπτό ο Πανελευσινιακός έφθασε μία ανάσα από το 0-2, αλλά για καλή τύχη των κυανόλευκων το σουτ από τον σκόρερ Λαζαρίδη πέρασε ξυστά άουτ δίπλα από το δοκάρι του Βρονταρά. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Ελευσίνας είχε ακόμα μία καλή στιγμή, στο 42ο λεπτό με τον Κακοσίμο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Βρονταρά και τον έμπειρο γκολκίπερ να βρίσκει την μπάλα, στέλνοντάς την κόρνερ.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, εξέλιξη που βόλεψε τον Πανελευσινιακό. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 56ο λεπτό και ήταν για τους σταχυοφόρους, όταν ο Κακοσίμος πέρασε μία ωραία πάσα στον Λαζαρίδη, ο οποίος είδε τον Βρονταρά να του κλείνει το οπτικό πεδίο. Απεναντίας ο Αιολικός δεν μπορούσε να φθάσει στην περιοχή του Κουρουπάκη για να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Στο 68΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία καλή στιγμή με τον Μανδαμαδιώτη να είναι ο πρωταγωνιστής, αφού αρχικά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βρονταρά και στην συνέχεια στη δεύτερή του προσπάθεια η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Έπρεπε να φθάσουμε στο 73ο λεπτό για να βγει στην επίθεση η ομάδα της Μυτιλήνης, η οποία φωνάζει για χέρι αμυντικού του Πανελευσινιακού ύστερα από γύρισμα του Αποστόλοπουλου και σουτ του Πρωτούλη. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Πινέιρο να απειλήσει, όμως το ωραίο σουτ που επιχείρησε εξοστρακίστηκε σε κόρνερ από τον Κουρουπάκη. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν για την ισοφάριση και είχαν μία ακόμα ευκαιρία στο 86ο λεπτό, αυτή τη φορά με τον Αποστολόπουλο, ο οποίος κατέβασε όμορφα την μπάλα, έκανε το σουτ το οποίο μπλόκαρε ο σταθερός Κουρουπάκης. Τελικά ο Αιολικός κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Θεόφιλου Κουρούπη από μακρινή απόσταση να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Κουρουπάκη για το 1-1, το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους στο γήπεδο.

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου οι δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες από την υπερπροσπάθεια δεν είχαν δυνάμεις για να απειλήσουν. Μοναδική εξαίρεση ένα σουτ του Κρητικού στο έκτο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου που πέρασε έξω. Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στο έξτρα ημίωρο και η πρόκριση θα κρινόταν στα πέναλτι.

Εκεί ο Αιολικός είχε δύο ευκαιρίες να πάρει την νίκη-πρόκριση, με τους Γιουκαρή και Κεσίδη να μην βρίσκουν στόχο στα καθοριστικά πέναλτι, ενώ και το τελευταίο από τον γκολκίπερ Βρονταρά κατέληξε άουτ. Έτσι ο Πανελευσινιακός ήταν αυτός που χάρηκε στο τέλος την πρόκριση στην δεύτερη φάση του κυπέλλου.

Πάντως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη που παρότι έπεσαν κατευθείαν στα βαθιά, χωρίς φιλικά, απέδειξαν πως και με κάποιες επιπλέον προσθήκες μπορούν να πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Μαν. Παπαματθαιάκης): Βρονταράς, Αγριμάκης (56΄ Κεσίδης), Κουρούπης, Τακίδης, Κρητικός, Νικολάου, Πινέιρο, Γιουκαρής, Παπιομίτογλου (81΄ Μουστάκης), Αποστολόπουλος, Λαμπράκης (56΄ Πρωτούλης)

Πανελευσινιακός (Μ. Σεροπιάν): Κουρουπάκης, Μανδαμαδιώτης, Λάμπρου, Συριόπουλος, Λώλος (29΄ λ.τ.ρ. Μουσκάι), Ξενοπανάγος (59΄ Μαρής), Μπούσης, Κακοσίμος (85΄ Ανδριόπουλος), Λαζαρίδης (59΄ Μακρίδης), Σεκούμπα, Βεζυρτζόγλου (46΄ Αντωνακόπουλος).

Μουράτ Σεροπιάν – προπονητής Πανελευσινιακού:

«Σταθήκαμε πιο τυχεροί και προκριθήκαμε»

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την προσπάθεια που κατέβαλαν και ειδικά στα δικά μου τα παιδιά. Νομίζω πως ήταν ένα παιχνίδι το οποίο ευχαριστήθηκε ο κόσμος. Παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο, τηρουμένων των αναλογιών όσον αφορά την ετοιμότητα των ομάδων.

Σταθήκαμε πιο τυχεροί στην διαδικασία των πέναλτι και καταφέραμε να προκριθούμε. Αυτό βέβαια δεν λέει κάτι διότι ο στόχος μας δεν είναι το κύπελλο, όμως βγάζεις χρήσιμα συμπεράσματα σε παιχνίδια με ειδικό βάρος όπως αυτό, σε μία δύσκολη έδρα, όπως είναι η Μυτιλήνη και νομίζω ότι ανταποκριθήκαμε πλήρως. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, είχαμε καλή εικόνα στο γήπεδο και πήγαμε το ματς ανταγωνιστικά μέχρι το τελευταίο λεπτό της παράτασης και στα πέναλτι σταθήκαμε τυχεροί και προκριθήκαμε».

Μανώλης Παπαματθαιάκης – προπονητής Αιολικού

Ευχαριστημένος από την προσπάθεια τηρουμένων των αναλογιών

«Ήμουν πολύ ανυπόμονος να δω την ομάδα να δίνει το πρώτο της παιχνίδι μετά από τέσσερις βδομάδες προετοιμασίας, χωρίς να έχουμε δώσει κάποιο φιλικό ή επίσημο παιχνίδι. Δεν σας κρύβω ότι αυτό που είδα με τον Πανελευσινιακό, ειλικρινά δεν το περίμενα, κυρίως για την εποχή που έγινε το ματς, γιατί ένας προπονητής σίγουρα έχει προβληματισμό για το αν πρέπει στο πρώτο παιχνίδι να βάλει τους παίκτες να παίξουν 90 λεπτά, ειδικά με την Ελευσίνα που χρειάστηκε 120 λεπτά λόγω της παράτασης.

Όπως και να ‘χει πιστεύω πως οι παίκτες μου τα πήγαν πολύ καλά, αποκτήσαμε ρυθμό κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και σίγουρα όλα αυτά μόνο χαρούμενο μπορούν να με αφήνουν για το σημείο της προετοιμασίας που βρισκόμαστε. Σίγουρα με στεναχωρεί ο αποκλεισμός με τον τρόπο που ήρθε έστω και στην διαδικασία των πέναλτι, διότι ο Αιολικός πρέπει να κυνηγάει κάθε στόχο που έχει μπροστά του. Εντάξει δεν θα παίρναμε και το κύπελλο Ελλάδας, αλλά αν προχωρούσαμε θα μας έδινε την ευκαιρία να παίξουμε και άλλα επίσημα παιχνίδια τα οποία και χρειαζόμαστε πάρα πολύ.

Στα πέναλτι είχαμε δύο φορές το πλεονέκτημα να προκριθούμε εμείς, δυστυχώς όμως δεν το εκμεταλλευτήκαμε και μετά το πλεονέκτημα πήγε στον αντίπαλο όπου και κατάφερε να προκριθεί. Δεν θα σταθώ εκεί, θα πω ότι στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ξεκινήσαμε στο πρώτο τέταρτο με δύο-τρεις καλές ευκαιρίες, νομίζω πως το γκολ του Πανελευσινιακού μας αποσυντονίζει, γιατί είχαμε κακές ισορροπίες στην άμυνα, στη φάση του γκολ. Όμως όσο περνούσαν τα λεπτά και με τις αλλαγές που κάναμε, βοήθησαν να ανεβάσουν το τέμπο μας κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, είδαμε πράγματα τα οποία μόνο χαρούμενο και αισιόδοξο για την συνέχεια με κάνουν.

Σίγουρα χρειαζόμαστε και δύο, τρεις προσθήκες. Είναι εμφανές αυτό, περιμένουμε να έρθουν και κάποια δελτία και όταν ολοκληρωθεί το ρόστερ θα είμαστε μία ομάδα που θα κάνει πρωταθλητισμό στην Γ΄ Εθνική».