Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-1: Να τοι, να τοι οι πρωταθλητές!

Για την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής ο Αιολικός νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο και αναδείχθηκε πρωταθλητής στον 4ο όμιλο, ενώ παράλληλα θα διεκδικήσει την άνοδό του στην Super League 2 μέσω των αγώνων μπαράζ με αντιπάλους τους πρωταθλητές των άλλων ομίλων.

Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος η ομάδα της Μυτιλήνης χρειαζόταν νίκη ή ισοπαλία απέναντι στον Πανιώνιο, προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Το κλίμα ήταν πανηγυρικό πριν καν ξεκινήσει το ματς με το φίλαθλο κοινό του νησιού να κατακλύζει κάθε γωνιά του Δημοτικού Σταδίου, δημιουργώντας από πολύ νωρίς εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Μάλιστα οι πιο ένθερμοι φίλαθλοι των κυανόλευκων πραγματοποίησαν μηχανοκίνητη πορεία, ακολουθώντας το πούλμαν της αποστολής μέχρι αυτό να φθάσει στο γήπεδο. Επίσης ο κόσμος δεν σταμάτησε να τραγουδά σε όλο το παιχνίδι, δίνοντας ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Παπασπύρου να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα που θα έδινε τον τίτλο στον Αιολικό.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι κυανόλευκοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας σε όλο το παιχνίδι, με τον Πανιώνιο από την άλλη να προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τη συμπλήρωση 31 λεπτών σε αυτό το ιστορικό από κάθε άποψη παιχνίδι. Δημιουργός στο πρώτο γκολ των Μυτιληνιών ο Βαγγέλης Πλατέλλας, ο οποίος τροφοδότησε τον Κωνσταντίνο Αποστολόπουλο, που με την σειρά του με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παχατούρα, με όλο το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης να σηκώνεται στο πόδι.

Ωστόσο στο 39΄ ο Πανιώνιος είχε την δική του απάντηση καθώς έφερε το ματς στα ίσια, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Τσιμπόκας πήρε την κεφαλιά και ο Κανελλόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, άθελά του σημείωσε αυτογκόλ για το 1-1. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 57΄ ο Πανιώνιος λίγο έλειψε να ανατρέψει πλήρως το ματς, έχοντας τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Γροντή, ο οποίος σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μουζάκη. Εν τέλει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αιολικός κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με σκόρερ ξανά τον Αποστολόπουλο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Παχατούρα στο σουτ του Ντινιωτάκη και από κοντά έκανε το 2-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, η οποία θα μείνει χαραγμένη στην μνήμη όλων, αφού χάρισε ένα πρωτάθλημα στον Αιολικό, που μετά από πάρα πολλά χρόνια ζει ξανά μεγάλες στιγμές τις οποίες θα απολαύσει για λίγο ακόμα.

Και αυτό διότι ξεκινάει άμεσα την προετοιμασία του για τα μπαράζ ανόδου προς τη Super League 2 εκεί όπου ευελπιστεί να βρίσκεται την νέα αγωνιστική περίοδο. Από τα μπαράζ την άνοδο στην επόμενη κατηγορία θα πάρουν οι τέσσερις από τις πέντε ομάδες, ενώ στην πρεμιέρα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Καμπανιακό, που πήρε το πρωτάθλημα στον 1ο όμιλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο περιθώριο του αγώνα η διοίκηση του Αιολικού διά του προέδρου Τζιμ Αντωνάκα, βράβευσε ξεχωριστά πρόσωπα που έχουν γράψει ιστορία, με την φανέλα του Αιολικού ως ποδοσφαιριστές και αναφερόμαστε στους Γιάννη Μανούσο και Λάμπρο Αμπελικιώτη. Επίσης τιμήθηκε και ο Σύνδεσμος Φιλάθλων Αιολικού Αθηνών που ακολουθεί πιστά την ομάδα, όπου και αν αγωνίζεται. Ακόμη μετά την ολοκλήρωση του ματς και την οριστική εξασφάλιση του τίτλου, πραγματοποιήθηκε μια μικρή φιέστα με παίκτες, τεχνικό επιτελείο, διοίκηση και κόσμο να πανηγυρίζουν για αρκετά λεπτά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, που για όλους αποτελεί μια δικαίωση.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου, Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Νάστος, Στεφάνοβιτς, Πλατέλλας (90΄ Δερμιτζάκης), Ντινιωτάκης (90΄ Άνθης), Αποστολόπουλος (80΄ Αντωνίου), Μακρής (72΄ Μουκίδης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Π. Παπαπαναγής): Παχατούρας, Διονέλλης, Καλύβας, Μίχος (46΄ Γροντής), Μπρέγκου (66΄ Πίσπας), Γκίνο, Πριόνας (77΄ Μούντριχας), Λίμα, Κουφουδάκης (77΄ Τσίπρας), Τσιμπόκας (66΄ Σέχου), Καρδάμης