Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ Β’ 2-2: Ε(χ)ασε την ευκαιρία

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Αιολικός και ΠΑΟΚ Β΄ με το τελικό 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα σε μια αναμέτρηση που οι νησιώτες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο που θα τους έδινε τη δυνατότητα να κοιτάξουν ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα. Τρίτη ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια για την ομάδα της Μυτιλήνης που παραμένει στην 10η θέση με 16 βαθμούς, αλλά μόλις στο -4 από την πέμπτη Αναγέννηση Καρδίτσας.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης είχε γρήγορο ρυθμό με τις δυο ομάδες να έχουν από μια καλή ευκαιρία, αρχικά ο ΠΑΟΚ Β΄ με τον Γκούμα και στη συνέχεια ο Αιολικός με τον Γιοκέ. Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το ήδη παγωμένο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με ιδανικό πλασέ του Τσοπούρογλου μέσα από την περιοχή. Ο Αιολικός αντέδρασε γρήγορα, ισοφαρίζοντας τρία λεπτά αργότερα. Ο Ζάκαριτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά με τους Σινγκ και Χαμίντοβιτς να κινούνται στο δεύτερο δοκάρι με τον Σουηδό επιθετικό να σκοράρει, κάνοντας ιδανικό ντεμπούτο με την φανέλα των Μυτιληνιών.

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία από το γκολ που πέτυχαν και μέχρι το πρώτο μισάωρο είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών προκειμένου να κάνουν την ολική ανατροπή  με πρωταγωνιστή σε όλες τις φάσεις τον Ενομό. Ο δραστήριος εξτρέμ του Αιολικού είχε δυο καλά σουτ τα οποία πέρασαν λίγο άουτ καθώς και δοκάρι στο 26ο λεπτό. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΟΚ Β΄ κέρδισε πέναλτι στο 39ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Κολλαρά πάνω στον Γκούμα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κανίς, ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Αιολικός προς την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους έμεινε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο λόγω αποβολής του Μπενίτεζ με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης.

Ο Αιολικός κλήθηκε να παίξει ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση την ώρα που ο ΠΑΟΚ Β΄ με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο θέλησε να υπερασπιστεί το υπέρ του αποτέλεσμα. Στο 53ο λεπτό οι γηπεδούχοι σημάδεψαν για δεύτερη φορά το δοκάρι του Ταλιχμανίδη, αυτή τη φορά με τον Ζάκαριτς, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αιολικός παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 57ο λεπτό.

Ο Γιοκέ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, περνώντας την μπάλα στον Κριμιτζά, ο οποίος με υπέροχο σουτ την έστειλε να αναπαυθεί στα δίχτυα του Ταλιχμανίδη για το 2-2. Ο Αιολικός είχε μπροστά του πολύ χρόνο προκειμένου να κάνει την μεγάλη ανατροπή, έχοντας ένα με δυο καλά σουτ, ωστόσο στο τέλος περιορίστηκε στον έναν βαθμό που αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στους νησιώτες, οι οποίοι αγνοούν τη νίκη στα τελευταία παιχνίδια παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς. Τέλος, να αναφέρουμε πως για άλλο ένα παιχνίδι στον Αιολικό εκφράζουν πολλά παράπονα για την διαιτησία του Γεωργακόπουλου από την Αρκαδία.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ (46΄Ουνγιαλίδης), Κολλαράς, Γιοκέ, Χαμίντοβιτς (70΄Σαραντίδης), Ζάκαριτς, Ενομό (75΄Τριανταφυλλάκος), Μπενίτεζ, Καρανίκας, Κριμιτζάς (86΄Γκιασί)

ΠΑΟΚ Β΄ (Αλ. Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Φίλων, Κιτσάκης (86΄Τασιούρας), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Γρόσδης, Σπυράκος (86΄Κουαλιάτα), Γκούμας (67΄Σαποβάλοβ), Τσοπούρογλου (60΄Δαρέλας), Κανίς (67΄Ρούμιαντσεβ).