Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Πήρε την ισοπαλία, μπορούσε και τη νίκη!

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από τη Νέα Σμύρνη ο Αιολικός στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο που ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ισοπαλία για την ομάδα της Μυτιλήνης στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής και ήρθε στην 13η αγωνιστική, τελευταία του πρώτου γύρου. Πάντως το τελικό σκορ αδικεί τον Αιολικό που έκανε μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από την δύσκολη έδρα του Πανιωνίου, όντας καλύτερος από τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κυκλοφορώντας την μπάλα και κλείνοντας καλά τους χώρους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τον Αιολικό να έχει δοκάρι στο 24ο λεπτό με τον Αποστολόπουλο. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 69΄ ο Πανιώνιος κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Νάστου με τον ίδιο και τους συμπαίκτες του να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση του διαιτητή Αλατσάκη. Ο Γροντής από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο που προηγήθηκε από το πουθενά, μιας και μέχρι εκείνο το σημείο είχε απειλήσει ελάχιστα την εστία του Μουζάκη.

Παρόλα αυτά οι κυανόλευκοι δεν πτοήθηκαν από το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ και στο 80ό λεπτό κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια σε μια φάση όπου συνεργάστηκαν δύο αλλαγές του Δημήτρη Παπασπύρου. Ο Άνθης με ωραία μπαλιά τροφοδότησε τον Γιάννη Ντινιωτάκη, ο οποίος με το κεφάλι πρόλαβε τον Παχατούρα στην έξοδό του και έκανε το 1-1, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, με τον Αιολικό να παραμένει στην κορυφή μαζί με την Μύκονο στους 28 βαθμούς.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Μυτιλήνης ο Ιάλυσος Ρόδου την Κυριακή, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης, στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου γύρου. Το ματς θα αρχίσει στις 15:00 με διαιτητή τον Κωνσταντίνο Χατζηγιάννη από τον Πειραιά.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ν. Κούστας): Παχατούρας, Καλύβας, Καρδάμης (85΄ Τσιμπόκας), Γροντής, Πίσπας, Σέχου (46΄ Γεωργούσης), Λίμα, Μπρέγκου, Γκίνο (84΄ Μούντριχας), Στούπης, Τσίπρας (78΄ Πριόνας)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Νάστος, Αρναούτογλου (56΄ Μωραΐτης), Στεφάνοβιτς, Δερμιτζάκης (56΄ Μουκίδης), Μακρής, Ποτουρίδης, Γκανσιέρ (75΄ Άνθης), Αντωνίου, Κανελλόπουλος, Αποστολόπουλος (67΄ Ντινιωτάκης)