Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Πλήρωσε ένα κακό δίλεπτο και ηττήθηκε 2-0 από την ΑΕΛ

Ένα κακό δίλεπτο (20΄με 22΄) ήταν αρκετό για να στοιχίσει στον Αιολικό που έφυγε ηττημένος από την έδρα της ΑΕΛ με σκορ 2-0.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Μυτιλήνης το 2024 μετά από δυο συνεχόμενες ισοπαλίες με Μακεδονικό και Αναγέννηση Καρδίτσας. Το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη έβγαλε στο γήπεδο την ποιότητα που έχει ως ομάδα και με γκολ των Μαυριά και Ηλιάδη κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Αντίθετα ο Αιολικός που γνώριζε εξ αρχής πως θα είχε δύσκολο έργο απέναντι στην ΑΕΛ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο αυτό που μετράει είναι η ήττα, η οποία τον κρατάει χαμηλά στη βαθμολογία.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με την κυανόλευκη φανέλα έκανε ο Μπράιαν Μπενίτεζ, ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός, δείχνοντας από το πρώτο κιόλας παιχνίδι του πως θα βοηθήσει αρκετά την ομάδα της Μυτιλήνης στη μεσαία γραμμή. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε σε τρία λεπτά. Αρχικά στο 20΄ ο Μαυριάς με έξοχο σουτ νίκησε τον Μιλόγεβιτς για το 1-0. Πριν καλά-καλά ο Αιολικός χωνέψει το γκολ που δέχθηκε, στο καπάκι και συγκεκριμένα στο 22΄ δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Ηλιάδη, που σκόραρε με το κεφάλι μετά από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Παπαγεωργίου. Η ΑΕΛ που είχε πάρει σαφές προβάδισμα νίκης με τα δυο γκολ που πέτυχε μέσα σε λίγα λεπτά, άρχισε να δίνει περισσότερο χώρο στον Αιολικό, που κατάφερε να δημιουργήσει τρεις καλές στιγμές με τους Τριανταφύλλου, Ενομό και Ζάκαριτς.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς. Με τη συμπλήρωση 56 λεπτών στην αναμέτρηση ο Ζάκαριτς έγινε απειλητικός για την άμυνα της ΑΕΛ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε απελπιστικά άουτ. Στο 61΄ η ΑΕΛ είχε καλή στιγμή για το 3-0 με τον Μαυριά, ενώ δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Πλέγα να απειλήσει την εστία του Μιλόγεβιτς. Η ΑΕΛ δημιούργησε μια ακόμη καλή στιγμή στο 83΄ με την κεφαλιά του Μαυριά να καταλήγει στα χέρια του Μιλόγεβιτς. Ένα λεπτό αργότερα έσβησε κάθε ελπίδα για τον Αιολικό να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, καθώς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τριανταφύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν το σουτ του Πλέγα στο 93ο λεπτό που απέκρουσε σωτήρια ο Μιλόγεβιτς. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται απόλυτα δίκαιο, με την ΑΕΛ να κάνει όλη τη δουλειά στο πρώτο ημίχρονο και τον Αιολικό να στρέφει την προσοχή του στον τελικό της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ Β΄.

ΑΕΛ (Π. Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (67′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Κοσσονού (75′ Θ. Παπαγεωργίου), Αντράντα (85′ Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου (66′ Νίνο), Μαυριάς, Ογκμπόε (66′ Στίνα).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κριτσμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Καρανίκας (67′ Κριμιτζάς), Μαξιμένκο, Κολλαράς, Σινγκ, Μπενίτεζ, Νούλας (46′ Γκιασί), Τριανταφύλλου, Γιοκέ, Ζάκαριτς, Ενομό (88′ Χαλκιαδάκης).