Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Προβλημάτισε ξανά και ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τον Λεβαδειακό

Ο Λεβαδειακός έχει πάρει τον αέρα του Αιολικού φέτος, καθώς μετά το κύπελλο τον νίκησε και για την 8η αγωνιστική της Super league 2 με σκορ 2-0, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο των νικών. Απεναντίας η ομάδα της Μυτιλήνης προβλημάτισε ξανά με την εμφάνισή της, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης σε σχέση με το παιχνίδι του κυπέλλου που έγινε την περασμένη εβδομάδα, με αποτέλεσμα να παραμένει χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα με μόλις 5 βαθμούς.

Κάπως έτσι το επόμενο  παιχνίδι με την ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Νίκη Βόλου, την προσεχή Τετάρτη, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, για την εμβόλιμη 9η αγωνιστική αποκτά χαρακτήρα τελικού για τον Αιολικό, ενώ σε περίπτωση νέου στραβοπατήματος δεν αποκλείονται εξελίξεις στο θέμα του προπονητή, με τον Απόστολο Χαραλαμπίδη να νιώθει πίεση από τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Στη Λιβαδειά ο γηπεδούχος Λεβαδειακός καθάρισε, ουσιαστικά, τον αγώνα από το πρώτο μέρος, όταν προηγήθηκε με 2-0, σκορ που δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πολέτο, που κέρδισε ο Γιαννιώτας σε ανατροπή του από τον Ουνγιαλίδη. Εδώ να σημειωθεί πως από πλευράς Αιολικού υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες, όχι για το πέναλτι, αλλά για το ότι νωρίτερα μπορεί να υπήρχε οφσάιντ. Το 2-0 έγινε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους με σουτ του έμπειρου Γιάννη Γιαννιώτα, ο οποίος έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει, να μειώσει και να επιστρέψει στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, ωστόσο η ανωτερότητα του Λεβαδειακού δεν του επέτρεψε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός, παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει πολλές τελικές προσπάθειες προς το τέρμα του Γκροφ, που σε γενικές γραμμές πέρασε ένα εύκολο απόγευμα Κυριακής. Έτσι, το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα μετά τη συμπλήρωση και του 90λέπτου.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νιόπλιας): Γκροφ, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Μπελμόντε (89 Νικολιάς), Ρομό (67 Κουϊρουκίδης), Μεχία, Πίρινεν, Γιαννιώτας (67 Συμελίδης), Λιάγκας, Πολέττο (67 Κουάντρα).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Χαραλαμπίδης): Μιλόγεβιτς, Ουνγιαλίδης (42 λ.τρ. Κολλαράς), Μαξιμένκο, Λουμανσρόμπεν, Καρανίκας, Σρνιτς (64 Μούχαλης), Κάτσε, Τριανταφυλλάκος (46 Ενομό), Ζάκαριτς (82 Ιωάννου), Γιόκε, Μανούσος.