Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: “Άλωσε” την Λευκάδα και βρίσκεται αγκαλιά με την άνοδο στη Super League 2!

Αγκαλιά με την άνοδο στη Super League 2 βρίσκεται ο Αιολικός, μετά το σπουδαίο διπλό που σημείωσε στην Λευκάδα επί του τοπικού Τηλυκράτη, με σκορ 1-2, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος προβιβασμού. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των Μυτιληνιών, ο Βαγγέλης Μακρής, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ της ομάδας του, που χρειάζεται μια νίκη στα δυο παιχνίδια που έχει μπροστά της με Κοζάνη και Γιούχτα, ώστε να πανηγυρίσει την ιστορική άνοδο στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία της Ελλάδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αμέσως μετά το τέλος του ματς οι παίκτες του Αιολικού πανηγύρισαν ξέφρενα την επιτυχία τους στα αποδυτήρια του Δημοτικού Σταδίου της Λευκάδας. Ο Αιολικός κατάφερε να φύγει αλώβητος από μια δύσκολη έδρα και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με το όνειρο της ανόδου στη Super League 2, που μπορεί να επισφραγιστεί την ερχόμενη Κυριακή στο εντός έδρας παιχνίδι με την Κοζάνη, το οποίο αναμένεται να έχει πανηγυρικό χαρακτήρα.

Όσον αφορά αποκλειστικά το ματς της Λευκάδας, ο Τηλυκράτης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αιολικό, έχοντας μόλις στο πρώτο λεπτό τρεις πολύ καλές στιγμές για να σκοράρει, ωστόσο τα διαδοχικά σουτ που έκαναν οι παίκτες των γηπεδούχων δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στη συνέχεια η ομάδα της Μυτιλήνης άρχισε σιγά-σιγά να γίνεται ολοένα και πιο απειλητική στην επίθεση, απειλώντας την εστία του Παρδαλού κυρίως με τον Βαγγέλη Πλατέλλα. Με τη συμπλήρωση 39 λεπτών στο ματς ο Αιολικός κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με δυνατό σουτ του Βαγγέλη Μακρή, έπειτα από ασίστ του Βαγγέλη Πλατέλλα, ο οποίος έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, σερβίροντας το γκολ στον ικανότατο επιθετικό, που με την σειρά του δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Παρδαλό για το 0-1, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος είχε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Τηλυκράτης έδειξε αποφασισμένος για την ισοφάριση, κάτι που κατάφερε στο 59ο λεπτό με σκόρερ έναν πρώην κυανόλευκο, τον Γιώργο Τακίδη, ο οποίος βρήκε δίχτυα με το κεφάλι, φέρνοντας το ματς ξανά σε απόλυτη ισορροπία. Μετά το γκολ των γηπεδούχων ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, κάτι που βόλευε περισσότερο την ομάδα του Τηλυκράτη με την ένταση να κυριαρχεί τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στους δυο πάγκους. Το παιχνίδι κυριολεκτικά κρεμόταν από μια κλωστή και φαινόταν ξεκάθαρα πως ο νικητής θα προέκυπτε στις λεπτομέρειες.

Ωστόσο κανείς δεν υπολόγισε πως ο Τηλυκράτης στο 84ο λεπτό θα έμενε με δέκα παίκτες στο γήπεδο μετά την αποβολή του Τόσκα, ο οποίος χτύπησε δυνατά παίκτη του Αιολικού και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι ήταν αναγκασμένοι να συνεχίσουν με παίκτη λιγότερο για τα επόμενα έξι λεπτά του αγώνα συν τις όποιες καθυστερήσεις και, όπως ήταν λογικό, κλείστηκαν στην άμυνα με σκοπό να διαχειριστούν το ισόπαλο αποτέλεσμα. Κατάφεραν να αντέξουν ως το 90ό λεπτό, όταν σε εκείνο το σημείο ο Αιολικός ανέκτησε ξανά  το προβάδισμα με σκόρερ και πάλι τον Βαγγέλη Μακρή, με το μισό γκολ πάντως να ανήκει στον νεαρό Μιχάλη Άνθη, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, δίνοντας την μπάλα στο κατάλληλο σημείο για τον Μακρή, που χάρισε στην ομάδα της Μυτιλήνης την νίκη με 1-2 και μαζί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την άνοδο στη Super League 2.

Οι συνθέσεις:

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Αν. Παντζιαράς): Παρδαλός, Παπανίκου, Μπεκατώρος (46΄ Εντουάρντο), Τακίδης, Γιαννιώτης, Τόσκα, Περιστέρης, Τεγούσης, Γκουντρουμπής, Ζδράβος, Νιφορόπουλος (79΄ Κάτσης)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Ποτουρίδης, Νάστος, Γκανσιέρ, Αρναούτογλου (90+5΄ Μωραΐτης), Αντωνίου (74΄ Δερμιτζάκης), Στεφάνοβιτς, Κανελλόπουλος, Ντινιωτάκης, Μακρής, Πλατέλλας (82΄ Άνθης)

Δηλώσεις

Δημήτρης Παπασπύρου – προπονητής Αιολικού

«Είμαστε κοντά στην άνοδο»

«Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι που το ήθελαν και οι δυο ομάδες. Παίξαμε απέναντι σε μια ομάδα που έχω πει από τον πρώτο γύρο ότι είναι πολύ καλή και δίκαια βγήκε πρωταθλήτρια στον όμιλό της και της εύχομαι ολόψυχα να ανέβει στην SL2. Από κει και πέρα για άλλη μια φορά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους δικούς μου παίκτες. Έχω πει ότι όσο φθάνουμε στο χείλος του γκρεμού σε κάποια παιχνίδια, πάντα βρίσκουμε τις λύσεις και παίρνουμε τους βαθμούς από αυτά τα ματς. Αλλάξαμε τον σχηματισμό, διότι ο Τηλυκράτης έχει πολύ ικανούς μεσοεπιθετικούς παίκτες και θα έλεγα πως ήμασταν πολύ καλοί στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού. Η  αλήθεια είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο υποχωρήσαμε λίγο, αλλά ευτυχώς οι αλλαγές που κάναμε για άλλη μια φορά, ισορρόπησαν το παιχνίδι και τελικά μας έδωσαν και την νίκη, η οποία ήρθε από ενέργειες των δυο αλλαγών μας, του Μουκίδη και του Άνθη. Προχωράμε, είναι μια δικαίωση των κόπων όλων των παιδιών , αλλά και όσων είναι στον οργανισμό του Αιολικού. Ευχαριστώ πάρα πολύ και τον κόσμο που ήρθε από τη Μυτιλήνη και τους προσκαλώ να έρθουν την Κυριακή στον αγώνα με την Κοζάνη για να πετύχουμε την νίκη που οριστικά θα μας δώσει την άνοδο στην Super League 2 και όλοι μαζί να γιορτάσουμε αυτή την απίστευτη άνοδο».

Ραφαήλ Πιττάτζιης – ποδοσφαιριστής Αιολικού

«Το πλάνο του προπονητή μας, έδωσε τη νίκη»

«Ήρθαμε να παίξουμε σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε μια καλή ομάδα. Εμείς εφαρμόσαμε πλήρως το πλάνο του προπονητή μας και καταφέραμε να πάρουμε την νίκη, που ήταν και ο στόχος μας. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, ήμασταν πολύ καλοί, βγήκε το παιχνίδι μας και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Νομίζω πως με μια ακόμη νίκη θα επιτύχουμε τον στόχο μας γι’ αυτό και εμείς σαν παίκτες του Αιολικού καλούμε τον κόσμο μας την Κυριακή να δώσει το παρών στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, ώστε όλοι μαζί να πανηγυρίσουμε την ιστορική για το σωματείο άνοδο στη Super League 2».

Κοντά στην άνοδο και ο Καμπανιακός…

Στο άλλο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής ο Καμπανιακός κατάφερε να επικρατήσει 3-1 της Κοζάνης, κάνοντας σημαντικό βήμα ανόδου στη Super League 2. Ο Καράμπελας ήταν αυτός που στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό έδωσε προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους, που με τους Μανιό (52) και Ιγνατίδη (62) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το παιχνίδι είχε κριθεί και το μόνο που κατάφερε η Κοζάνη ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Μπακάλη στο 73, σκορ που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Ηλ. Σαπάνης): Γιακουμής, Π. Καθάριος, Σαρβανίδης, Βοσκόπουλος (58 Ρακαβίνας), Γιαννόπουλος, Ταΐρης (58 Μπακούτσης), Καράμπελας, Ντόγος, Πόζογλου (46 Μάνιος), Ξανθόπουλος, Ιγνατίδης (65 Βουτσκίδης).

ΚΟΖΑΝΗ (Ν. Μπαδήμας): Μπίκος, Παπανικολόπουλος, Λάμπογλου (63 Μαραγκός), Γιαλαμίδης, Πάτας, Παπαδόπουλος (46 Κανούλας), Μπίντσης (55 λ.τ Αποστολίδης), Τσώτσος, Καραγιάννης, Παπαργυρίου (46 Μπακάλης), Τσαπακίδης (34 λ.τ Βοριαζίδης).