Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΡΟΔΟΣ 1-0: ‘’ΑΙΟ’’ θα μας τρελάνεις!

Ο Αιολικός νίκησε 1-0 τη Ρόδο με χρυσό σκόρερ τον Νίκο Λαζαρίδη και έσβησε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Κόρινθο. Η ομάδα της Μυτιλήνης στο ντεμπούτο του Ίλια Κόρνεφ, παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πρωτοπόρου, που δέχθηκε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Ο Αιολικός ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση και κατάφερε μόλις στο 5ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Νίκου Λαζαρίδη ύστερα από υπέροχη σέντρα του Καλαφάτη. Οι παίκτες του Γιάννη Γεωργαρά ξέροντας πως θα δεχτούν πίεση από τη Ρόδο προσπάθησαν να την περιορίσουν όσο το δυνατό περισσότερο από την περιοχή τους. Στο 13΄ ακυρώθηκε γκολ για τους φιλοξενούμενους για οφσάιντ στον Δελαπόρτα, ο οποίος βρήκε δίχτυα μετά το φάουλ του Μπουντόπουλου, χωρίς ωστόσο το γκολ να μετρήσει. Ο χρόνος κυλούσε, ο Αιολικός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 33΄ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Κατσίκη από τον Κανταρτζή, όμως ο διαιτητής Τζαμουτζαντώνης συνέχισε το παιχνίδι παρά τις διαμαρτυρίες παικτών και κόσμου. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 38ο λεπτό και ήταν για τους κυανόλευκους, με τον Σπόλιαριτς να σεντράρει τον Κατσίκη, να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι από κοντινή θέση, όμως ο τερματοφύλακας Τζήμας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης ξεκίνησε, όπως στο πρώτο μέρος, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 47΄ με το σουτ του Ίλια Κόρνεφ να εξοστρακίζεται από τον Τζήμα. Από αυτό το σημείο και μετά με κάποιες αλλαγές ο Νίκος Κουρμπανάς έκανε πιο επιθετική την ομάδα της Ρόδου, η οποία ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και στο 49ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μπουντόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Σφύρλας βρήκε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι σώζοντας έτσι τον Αιολικό από την ισοφάριση. Στη συνέχεια οι κυανόλευκοι άρχισαν να βγαίνουν μπροστά και αφού η Ρόδος δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Αιολικού το 1-0 παρέμενε.

Στο 85΄ το σουτ από τον Σπόλιαριτς πέρασε έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα η προσπάθεια του Τσιπά κατέληξε λίγο άουτ. Τελικά ο Αιολικός κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη που ανεβάζει την ομάδα του Γιάννη Γεωργαρά τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, με τον κόσμο που έδωσε το παρών στο γήπεδο παρότι το παιχνίδι διεξήχθη το πρωί του Σαββάτου, να αποθεώνει τους παίκτες για την μεγάλη προσπάθεια και τη νίκη.

Οι συνθέσεις

Αιολικός: (Γ. Γεωργαράς) Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Μπάρκας, Βαλιός (23΄ λ.τ.ρ. Ματάι), Τσομπανέλλης, Λαζαρίδης (79΄ Παλαμουτσής), Κατσίκης, Κόρνεφ (67΄ Λαμπράκης), Μπουρούς (83΄ Τσιπάς), Σπόλιαριτς

Ρόδος: (Ν. Κουρμπανάς) Τζήμας, Κανταρτζής, Σούλης, Παπαθανασίου (55΄ Βουργουντζής), Νικολόπουλος, Μισέλ, Δελαπόρτας, Μπίσα (64΄ Ραχήμ), Κλιγγόπουλος (57΄ Χατζησάββας), Γιόνδης, Μπουντόπουλος