Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΡΟΔΟΣ 2-1: Με ανατροπή τής έσπασε το αήττητο!

Τον Νοέμβριο του 2019 ο Αιολικός είχε νικήσει την Ρόδο με 1-0, σπάζοντάς της το αήττητο στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά μετά από τρία χρόνια, αυτή τη φορά για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής, με τα ‘’ελάφια’’ να βρίσκονται στην ίδια ακριβώς κατάσταση, δηλαδή στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας το απόλυτο των νικών.

Όμως και πάλι ο Αιολικός ήταν η ομάδα που έμελλε να σπάσει το αήττητο της Ρόδου και στο τρέχον πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, με τους παίκτες του Δημήτρη Παπασπύρου να κάνουν ανατροπή στο σκορ και από 0-1, που βρέθηκαν να χάνουν στο 52΄, κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, γυρίζοντας το ματς σε 2-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Δερμιτζάκη, ο οποίος κέρδισε πέναλτι, σκόραρε και έδωσε την ασίστ στον Μακρή για το 2-1, που χάρισε στην ομάδα της Μυτιλήνης μια τεράστια νίκη που την έφερε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας παρέα με τα ‘’ελάφια’’.

Το παιχνίδι

Τα πρώτα τρία λεπτά στην αναμέτρηση ήταν εφιαλτικά για την άμυνα του Αιολικού, που δεχόταν ασφυκτική πίεση από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήθελαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα. Πριν καλά-καλά συμπληρωθεί 1 λεπτό στο παιχνίδι ο Καμπά δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μουζάκη, ο οποίος ήταν στην θέση του και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 3΄ μετά από κόρνερ του Νικολόπουλου ο Σουλάι με το κεφάλι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μουζάκη, ενώ ούτε ο Τζουανάκης που πήρε το ριμπάουντ μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς σημάδεψε άουτ.

Ο Αιολικός κατόρθωσε να μην δεχθεί γκολ σε αυτές τις τρεις σημαντικές φάσεις της Ρόδου, κάνοντας την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ των ‘’ελαφιών’’ στο 23΄, με τον Αποστολόπουλο να πιάνει ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι και τον Μανουσάκη να μαζεύει σταθερά την μπάλα. Οι παίκτες του Δημήτρη Παπασπύρου έβαλαν ακόμη περισσότερη πίεση στους αντιπάλους τους και στο 33΄ έφθασαν κοντά στο 1-0, όταν μετά από κόρνερ του Μπιέλομπρεκ ο αμαρκάριστος από τους αμυντικούς της Ρόδου, Στεφάνοβιτς, δεν μπόρεσε με το κεφάλι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντάς την δίπλα από το δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ανήκε στον Αιολικό και καταγράφηκε στο 44ο λεπτό με τον Μπιέλομπρεκ να σεντράρει και τον Μακρή να πιάνει την κεφαλιά, όμως αυτή ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Μανουσάκη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο, με την Ρόδο να έχει την κατοχή της μπάλας με τη διαφορά πως δεν απείλησε με κάποια φάση την εστία του Μουζάκη. Αυτό μέχρι το 52΄, λεπτό στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που άξιζαν, τουλάχιστον μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο Καμπά με όμορφο τρόπο τροφοδότησε τον Γιώργο Μπαρμπαρούση, ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Μουζάκη και με κεφαλιά έκανε το 0-1. Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων η ψυχολογία των παικτών του Αιολικού φάνηκε να πέφτει, εξ ου και τα πολλά λάθη που έκαναν, όμως με την στήριξη που έπαιρναν από την εξέδρα προσπάθησαν να βγουν μπροστά και αρχικά να ψάξουν την ισοφάριση. Καθοριστική στιγμή στο παιχνίδι ήταν το πέναλτι που κέρδισαν οι Μυτιληνιοί στο 66΄, με τον Δερμιτζάκη να ανατρέπεται από τον Βασίλη Βογιατζή και τον διαιτητή Χρόνη, χωρίς σκέψη, να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο χρυσός σκόρερ του Αιολικού στην Γαστούνη, εκτέλεσε εκείνος το πέναλτι που κέρδισε μετουσιώνοντάς το σε γκολ, φέρνοντας έτσι το νησιωτικό ντέρμπι στα ίσια. Ξαφνικά το μομέντουμ έμοιαζε να είναι υπέρ των γηπεδούχων, με τον κόσμο να έχει μπει για τα καλά στην εξίσωση παροτρύνοντας τους παίκτες του Παπασπύρου να φθάσουν σε ένα ακόμη γκολ, που θα έφερνε τα πάνω-κάτω στο ματς. Στο 73ο λεπτό ο Αιολικός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, αλλά από πλάγια θέση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δερμιτζάκης, ο οποίος βρήκε με ακρίβεια τον Βαγγέλη Μακρή, ο οποίος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανουσάκη, φέρνοντας τούμπα το ματς.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν αυτό το πολύτιμο τρίποντο, με την Ρόδο από την άλλη να κάνει ό,τι μπορεί για να σώσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας και λίγο έλειψε να τα καταφέρει στις καθυστερήσεις, όταν ένας πρώην κυανόλευκος ο Αλέξανδρος Μουζακίτης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μουζάκη, ενώ λίγο αργότερα το γυριστό σουτ από τον Σουλάι κατέληξε άουτ. Με το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Χρόνη παίκτες και κόσμος πανηγύρισαν με έντονο τρόπο αυτή τη μεγάλη νίκη, που ήρθε με ανατροπή στο σκορ για τον Αιολικό, που πλέον ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με την Ρόδο, το αήττητο της οποίας έσπασε ξανά ο σύλλογος της Μυτιλήνης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Παστρικός, Μωραΐτης, Νάστος, Αντωνίου (56΄ λ.τ.ρ. Μουκίδης), Στεφάνοβιτς, Δερμιτζάκης, Μακρής, Αποστολόπουλος, (90΄ Σπόλιαριτς), Μπιέλομπρεκ (88΄ Αννιτσάκης)

ΡΟΔΟΣ: Μανουσάκης, Τρόκα, Νικολόπουλος, Σουλάι, Παντίδος, Β. Βογιατζής, Γκίνο, Τσούτσης, Καμπά (71΄ Μουζακίτης), Τζουανάκης (66΄ Μπουσμπίμπα), Μπαρμπαρούσης