Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Σπουδαία νίκη με χρυσό σκόρερ τον Νικολάου!

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Αιολικό επί του Πανελευσινιακού με 1-0. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Μυτιλήνης, που δεν εντυπωσίασε ιδιαίτερα με την εμφάνισή της, ήταν ο Οδυσσέας Νικολάου στο 58ο λεπτό. Με αυτό τον τρόπο οι κυανόλευκοι ρέφαραν την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Καραβά και βρίσκονται στο -1 από την κορυφή.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά κλειστό με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά είχε ρυθμό. Στο πρώτο μέρος ο Αιολικός απείλησε δύο φορές, μία στο 22΄ με τον Πινέιρο ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ, ενώ λίγο αργότερα και ύστερα από σέντρα του Μουζακίτη ο Εμπουμπά δεν μπόρεσε από θέση βολής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουρουπάκη. Απεναντίας ο Πανελευσινιακός δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βρονταρά με την άμυνα των Μυτιληνιών να στέκεται αξιοπρεπώς.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη μπήκε στο γήπεδο με τον ίδιο προσανατολισμό, ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε τη νίκη. Εν τέλει αυτό ήρθε στο 58ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουρούπη, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο προωθημένος Οδυσσέας Νικολάου, ο οποίος με ένα ευθύβολο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρουπάκη για το 1-0.

Στη συνέχεια ο Αιολικός που είχε πετύχει το σκοπό του, προσπάθησε περισσότερο να κρατήσει το 1-0, παρά να το διευρύνει. Ο Πανελευσινιακός με την σειρά του αναγκαστικά θα έπρεπε να γίνει πιο επιθετικός για να ψάξει την ισοφάριση. Έπρεπε να περάσουν 65 λεπτά για να δημιουργήσει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον πρώην κυανόλευκο Βεζυρτζόγλου, το σουτ του οποίου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βρονταρά. Πάντως η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 73ο λεπτό, με τον Αντωνακόπουλο να βγαίνει απέναντι από τον Βρονταρά και τον έμπειρο γκολκίπερ του Αιολικού να πραγματοποιεί μία σπουδαία επέμβαση, κρατώντας το 1-0 που έμεινε ως το τέλος και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα της Μυτιλήνης.

Αιολικός (Μαν. Παπαματθαιάκης): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Κρητικός, Πάτας, Νικολάου, Μουζακίτης (84΄ Παπιομίτογλου), Γιουκαρής, Εμπουμπά (66΄ Λαμπράκης), Αποστολόπουλος (72΄ Κούβελιτς), Πινέιρο (84΄ Πρωτούλης)

Πανελευσινιακός (Μ. Σεροπιάν): Κουρουπάκης, Μουσκάι, Λάμπρου (66΄ Λώλος), Συριόπουλος, Ανδριόπουλος, Μαρής (84΄ Ξενοπανάγος), Μπούσης (81΄ Σεκούμπα), Αντωνακόπουλος, Λαζαρίδης (66΄ Μακρίδης), Ερέρα, Βεζυρτζόγλου