ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Στάθηκε όρθιος στη Νέα Ευκαρπία 1-1 με τον Μακεδονικό

Spread the love

Ο Αιολικός απέσπασε ισοπαλία στην έδρα του Μακεδονικού με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 15ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα της Μυτιλήνης παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 εντούτοις κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα, ισοφαρίζοντας γρήγορα με τον Κέβιν Γιοκέ, που ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες των κυανόλευκων στην χθεσινή αναμέτρηση. Οι νησιώτες στάθηκαν όρθιοι σε μια δύσκολη έδρα, όπως αυτή του Μακεδονικού, και βλέπουν με αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος και το παιχνίδι που ακολουθεί την Κυριακή με την Αναγέννηση Καρδίτσας στη Μυτιλήνη. Το πρώτο μέρος ήταν μέτριο σε θέαμα με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Η καλύτερη στιγμή από πλευράς Αιολικού ήταν στο 29΄ με το μακρινό σουτ του Τριανταφύλλου να φεύγει άουτ.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Στο 48ο λεπτό ο Μακεδονικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Σιμόνι ύστερα από ωραία συνεργασία των παικτών των γηπεδούχων και ασίστ του Μπουλάτοβιτς. Ο Αιολικός δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και επτά λεπτά αργότερα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με ωραία ατομική προσπάθεια και υπέροχο σουτ του Κέβιν Γιοκέ. Στο 65΄ ο Μακεδονικός λίγο έλειψε να κάνει το 2-1, έχοντας δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσουμάνη. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αιολικός των πολλών απουσιών (καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Μανούσος, Γκιασί, Τριανταφυλλάκος και Σέρνιτς για διάφορους λόγους ο καθένας), έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, όπως έκανε στο γκολ της ισοφάρισης.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση 90 λεπτών στο παιχνίδι ο Μακεδονικός έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Σιμόνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο ο χρόνος δεν ήταν αρκετός προκειμένου ο Αιολικός να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε, παρόλα αυτά δεν μπορεί να μην νιώθει ικανοποιημένος με τον βαθμό που απέσπασε στη Νέα Ευκαρπία.

Οι συνθέσεις:

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Στ. Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου, Πέδρο Λούκας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης (79′ Μελετίδης), Χάσεκ (79′ Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγγίρης (73′ Μπιανκόνι), Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κρτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Μουχάλης, Τριανταφύλλου, Κριμιτζάς (70′ Νούλας), Γιοκέ, Ζάκαριτς, Ενομό, Κόρντιτς (79′ Καρανίκας).