Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Τελείωσε το μαρτύριο στη Super League 2 με ήττα 4-1 από την Κοζάνη

Με ήττα 4-1 από την Κοζάνη αποχαιρέτησε την Τετάρτη τη Super League 2 ο Αιολικός και ετοιμάζεται να επιστρέψει στην Γ’ Εθνική, μετά από ένα χρόνο παρουσίας στην δεύτερη κατηγορία.

Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Κοζάνης, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ο αντίπαλος έκανε την ανατροπή, κάτι που συνέβη στα περισσότερα παιχνίδια των κυανόλευκων στη μίνι διαδικασία των play out. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τον Αιολικό μπροστά στο σκορ με το γκολ του Χαμίντοβιτς στο 31ο λεπτό, ενώ πριν την επίτευξη του τέρματος είχε και ένα δοκάρι με τον Ζάκαριτς.

Στην επανάληψη όμως η Κοζάνη, η οποία επίσης υποβιβάστηκε στη Γ΄ Εθνική, ανέβασε στροφές, πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58ο λεπτό με κεφαλιά του Σέρβου, Τζόρτζε Μαξίμοβιτς, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής χρίσθηκε ξανά σκόρερ για το 2-1 της Κοζάνης στο 66ο λεπτό. Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη αύξησε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της με τον Νάτσο στο 71΄. Το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-1 έβαλε στις καθυστερήσεις ο Μαξίμοβιτς, ο οποίος έκανε χατ-τρικ. Με αυτό τον τρόπο ο Αιολικός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα play out, τερματίζοντας στην τελευταία θέση με 15 βαθμούς.

Στα άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ο Καμπανιακός πανηγύρισε σπουδαία νίκη 2-1 τον Ηρακλή και παρέμεινε στην Super League 2. Μαζί με τον Αιολικό και την Κοζάνη στη Γ΄ Εθνική, υποβιβάστηκε και η Αναγέννηση Καρδίτσας, που ηττήθηκε στην έδρα της από τον ΠΑΟΚ Β΄ με σκορ 4-2.

ΚΟΖΑΝΗ (Αγγ. Διγκόζης): Μπλατσιώτης, Δόρης, Ίτσιος, Τσιμπούκας, Τάτσης, Σιατραβάνης (53΄ Βοριαζίδης), Γραμμένος (53’ Μαξίμοβιτς), Αναστασόπουλος, Νάτσος, Γιάκος, Καλλέργης (46’ Καραγιάννης)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Θ. Γράφας): Μπότσαρης, Αλιατίδης, Κριμιτζάς, Μουχάλης, Τριανταφυλλάκος, Νούλας, Μπενίτεζ, Γιοκέ, Χαμίντοβιτς, Ζάκαριτς, Ενομό