ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Θέλει ακόμα δουλειά. Έχασε 3-1 από την Αναγέννηση Καρδίτσας

Spread the love

Την δεύτερή του ήττα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές στον Βόρειο όμιλο της Super League 2 υπέστη ο Αιολικός, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Αναγέννηση Καρδίτσας με σκορ 3-1, πληρώνοντας τις πολλές αδυναμίες που έδειξε στο αμυντικό κομμάτι.

Ντεμπούτο με την ομάδα της Μυτιλήνης έκαναν οι Κάτσε και Μαξιμένκο, ενώ φανέλα βασικού πήρε και ο Σέρβος γκολκίπερ Μιλόγεβιτς, αντικαθιστώντας τον συμπατριώτη του Ντόκιτς. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Αιολικός βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 1-0 από το γκολ του Κοκκίνη στο 24ο λεπτό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση την οποία βρήκαν με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Γιώργο Μανούσο να σημειώνει το πρώτο του γκολ με τα κυανόλευκα. Όμως η χαρά του Αιολικού κράτησε μόνο για οκτώ λεπτά καθώς στο 68΄ ο Ξύδας, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, βρήκε δίχτυα για το 2-1 της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν εκ νέου έχοντας καλή στιγμή στο 74΄ με τον Ζάκαριτς. Τελικά το πολύτιμο τρίποντο των γηπεδούχων, που απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής στον Βόρειο Όμιλο, κλείδωσε στο 87΄ ο Σταμόπουλος ο οποίος έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των κυανόλευκων για θετικό αποτέλεσμα.

Πλέον ο Αιολικός, o οποίος έδειξε πως χρειάζεται ακόμη πολλή δουλειά για να φθάσει στο επίπεδο που τον θέλουν όλοι, επικεντρώνεται στη δύσκολη συνέχεια που έχει μπροστά του, αρχής γενομένης με το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Λάρισα την Κυριακή.

ΑΝ/ΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γ. Τυριακίδης): Τσέλιος, Ντουμάνης (86΄ Τομάσεβιτς), Ανδρικόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Σαλαμούρας (75΄ Κορέλας), Κοκκίνης (65΄ Κέρθι), Ελιβέλτο (83΄ Αθανασιάδης), Βερνάρδος (65΄ Ξύδας)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Χαραλαμπίδης): Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο, Λουμανσρούμπεν, Γιοκέ (83΄ Ιωάννου), Μανούσος, Ζάκαριτς, Καρανίκας, Κάτσε, Σρνιτς (59΄ Ασαχμπάρ), Κόρντιτς (59΄Λαγός), Ουνγιαλίδης