Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: ‘’Κόλλησε’’ στο μηδέν

Πρώτη εντός έδρας απώλεια για τον Αιολικό που κόλλησε στο 0-0 με την Θύελλα Ραφήνας. Κλειστό, άνευρο παιχνίδι με λιγοστές ευκαιρίες και την ομάδα της Μυτιλήνης να μην μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων που πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Δηλώσεις δυσαρέσκειας από τον πρόεδρο του Αιολικού Τζιμ Αντωνάκα. Ανιχνεύτηκε κρούσμα κορονοϊού σε παίκτη μετά το ματς.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο ‘’Κ. Κεντέρης’’ της Καλλονής λόγω των έργων επανασποράς στο χόρτο του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης, οι γηπεδούχοι θέλησαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα από νωρίς, ωστόσο έπεσαν πάνω σε μία πολύ καλή άμυνα από πλευράς Θύελλας που κυριολεκτικά δεν άφηνε να περάσει τίποτα. Οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη προσπάθησαν κυρίως από στημένες φάσεις (φάουλ, κόρνερ) να ψάξουν το γκολ, όμως τα περισσότερα πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Η πρώτη τελική του αγώνα, καταγράφηκε στο 26ο λεπτό με το σουτ του Ντούσαν Κούβελιτς έξω από την περιοχή να περνάει ψηλά από τα δοκάρια του Κουμή.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Θεόφιλου Κουρούπη να απειλήσει με εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του σταθερού τερματοφύλακα της Θύελλας, Κουμή. Αυτές ήταν οι δύο πιο αξιόλογες φάσεις των κυανόλευκων στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Ραφήνας από την άλλη να περιορίζεται στα αμυντικά της καθήκοντα.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στο 1-0, όταν ο Εμπουμπά από πλεονεκτική θέση έκανε σουτ, με την μπάλα να απομακρύνεται από Κουμή και Ντόσκα πριν περάσει την γραμμή. Στο 64΄ ο Μανώλης Παπαματθαιάκης πέρασε στο παιχνίδι τους Πρωτούλη και Πινέιρο για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στην αναμέτρηση ο Τακίδης δέχθηκε μαρκάρισμα από παίκτη της Θύελλας με τον διαιτητή Μαράνο να θεωρεί πως ο παίκτης του Αιολικού έπεσε εκτός περιοχής, δίνοντας φάουλ.

Δύο λεπτά μετά ο Κουρούπης ανέλαβε να εκτελέσει ακόμα ένα φάουλ, με την μπάλα σε πρώτο χρόνο να κοντράρει στο τείχος και σε δεύτερο να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Κουμή. Η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε να σφυροκοπά την Θύελλα και στο 73΄ μετά από σέντρα του Τακίδη, ο Αποστολόπουλος, που δεν είχε καλή θέση του σώματός του, βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, ωστόσο αυτή πέρασε έξω.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι επιχείρησαν κάποια γεμίσματα στην περιοχή της Θύελλας, όμως οι αμυντικοί της είχαν κλείσει όλους τους χώρους και κάπως έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Αιολικό να αφήνει δύο βαθμούς και το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με τον Αίαντα στην Σαλαμίνα να είναι πολύ σημαντικό για την πορεία που θα ακολουθήσουν οι κυανόλευκοι από δω και στο εξής.

Αιολικός (Μ. Παπαματθαιάκης): Βροντάρας, Αγριμάκης, Κουρούπης, Κρητικός, Πάτας, Τακίδης, Κούβελιτς (80΄ Μουζακίτης), Γιουκαρής, Εμπουμπά (64΄ Πρωτούλης), Αποστολόπουλος, Λαμπράκης (64΄ Πινέιρο)

Θύελλα Ραφήνας (Ν. Μεσολόγγης): Κουμής, Μαργέτης, Φύτρος, Μαντζώρος, Ανδρίκος, Ντόσκας, Γούλας (82΄ Αράπης), Μαρτίνος, Δρόσης (87΄ Δημητρίου), Σχουλλής (63΄ Μπαριτάκης), Σουλτανίδης