Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Τον λύγισαν Κοζάνη και απουσίες

Ήττα στην Κοζάνη από την τοπική ομάδα για τον ελλιπή Αιολικό με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος προβιβασμού στη SL2.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα της Μυτιλήνης στο μίνι πρωτάθλημα, με την αμέσως προηγούμενη να είναι στο ματς της πρεμιέρας με τον Καμπανιακό και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Οι κυανόλευκοι μετράνε και μια νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Τηλυκράτη Λευκάδας, 2-1 το τελικό σκορ. Σε ό,τι αφορά το ματς της Κυριακής, το σύνολο του Δημήτρη Παπασπύρου γνώριζε εξ αρχής πως θα είχε πολύ δύσκολο έργο, καθώς από την μια κλήθηκε να αντιμετωπίσει μια ομάδα που έχει ιδιαίτερη δυναμική στην έδρα της, ενώ από την άλλη έπρεπε να διαχειριστεί τις πολλές και σημαντικές απουσίες που προέκυψαν πριν το ματς. Συγκεκριμένα εκτός μάχης με την Κοζάνη τέθηκαν βασικά στελέχη της ομάδας, όπως οι Μουζάκης, Αντωνίου, Πλατέλλας, Καρλίτος, Ντινιωτάκης, οι οποίοι προστέθηκαν στις ήδη γνωστές απουσίες των Μακρή, Αποστολόπουλου και Παστρικού. Αντιλαμβάνεται κανείς πως ο έμπειρος τεχνικός των Μυτιληνιών είχε σημαντικό πονοκέφαλο ως προς τον καταρτισμό της ενδεκάδας, χρησιμοποιώντας στο αρχικό σχήμα και συγκεκριμένα στην επίθεση τους νεαρούς Άνθη, Μπαλωμένο και στην κορυφή  τον μέσο Βασίλη Μουκίδη. Η Κοζάνη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Βοριαζίδη.

Το τέρμα των γηπεδούχων άλλαξε τα σχέδια του Αιολικού, ο οποίος ωστόσο βρήκε γρήγορα τα πατήματά του και ανέβασε στροφές. Με τον νεαρό Άνθη να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, βρέθηκε αρκετές φορές με αξιώσεις στα καρέ του Καραγκιόζη, χωρίς όμως να πραγματοποιήσει την μεγάλη φάση, με μόνη καλή στιγμή να είναι το σουτ του Στεφάνοβιτς στο 38ο λεπτό, το οποίο πέρασε άουτ. Στην επανάληψη ο Αιολικός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η έλλειψη ποιοτικών λύσεων στην επίθεση εμπόδιζε τους φιλοξενούμενους στο να βρουν φάσεις για γκολ, ώστε να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή μέχρι και το 72ο λεπτό, όταν σε εκείνο το σημείο η Κοζάνη κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχε δεύτερο τέρμα, το οποίο έσβησε τις ελπίδες του Αιολικού για ένα θετικό αποτέλεσμα. Σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Κοζάνης ο Αποστολίδης, ο οποίος ήταν ο λυτρωτής για τους γηπεδούχους που έπαιξαν έξυπνα στο διάστημα αυτό, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 2-0, αφού δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού.

Πάντως σε γενικές γραμμές ο Αιολικός θα λέγαμε πως στάθηκε αρκετά καλά στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κοζάνη, παλεύοντας μέχρι και το τελευταίο λεπτό και σίγουρα αν είχε περισσότερες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, κάλλιστα θα μπορούσε να είχε σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ. Αυτή τη στιγμή ο Αιολικός μπορεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση του μίνι πρωταθλήματος, ωστόσο η άνοδος στη SL2 είναι στα χέρια του, εφόσον πάρει όλα τα εντός έδρας παιχνίδια και τουλάχιστον ένα θετικό αποτέλεσμα σε ένα από τα εκτός έδρας ματς που απομένουν. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Αιολικό, το Σάββατο, κόντρα στον Γιούχτα, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, με την νίκη να είναι μονόδρομος σε μια προσπάθεια η ομάδα της Μυτιλήνης να βάλει από κάτω τον σύλλογο από την Κρήτη.

ΚΟΖΑΝΗ (Ν. Μπαδήμας): Καραγκιόζης, Πάνος, Γιαλαμίδης (46΄ Πάτας), Βοριαζίδης (46΄ Λάμπογλου), Μπακάλης, (69΄ Τσώτσος), Νιάσε, Κανούλας, Παπαργυρίου (46΄ Μπίντζης), Αποστολίδης, Μαραγκός, Τσαπακίδης

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης (84΄ λ.τ.ρ. Τεγρέλλης), Κανελλόπουλος, Μωραΐτης (46΄ Αννιτσάκης), Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Νάστος, Άνθης (76΄ Μαριόλας), Στεφάνοβιτς, Μουκίδης (76΄ Καφτηράνης), Μπαλωμένος (46΄ Νικολάου), Αρναούτογλου