Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Τρεις φιλικές νίκες στην Αθήνα!

Ο Αιολικός γύρισε από την Αθήνα αήττητος καθώς στα τρία φιλικά που έδωσε εκεί, σημείωσε ισάριθμες νίκες. Αρχικά το Σάββατο η ομάδα της Μυτιλήνης έλαβε μέρος στο τουρνουά του Σχιστού, αντιμετωπίζοντας από ένα ημίχρονο το Κερατσίνι και τον Χαραυγιακό.

Στο παιχνίδι με το Κερατσίνι οι κυανόλευκοι επικράτησαν 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Αποστολόπουλος στο 30ό λεπτό. Οι κυανόλευκοι είχαν καλή παρουσία στο ματς, κρατώντας ανέπαφη την εστία, ενώ κατάφεραν να πετύχουν και ένα γκολ. Στο δεύτερο τεστ με τον Χαραυγιακό ο Αιολικός αναδείχθηκε ξανά νικητής, αυτή τη φορά με σκορ 2-1. Το σύνολο του Μανώλη Παπαματθαιάκη προηγήθηκε στο 20΄ με τον Αγριμάκη, όμως ο Χαραυγιακός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 35΄ με τον Κουτσούμπα. Την νίκη στην ομάδα της Μυτιλήνης χάρισε ένας αμυντικός, ο Γιώργος Τακίδης, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Στο τελευταίο φιλικό επί αθηναϊκού εδάφους ο Αιολικός επικράτησε 3-0 του Αήττητου Σπάτων, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη παρουσίασαν ένα διαφορετικό πρόσωπο, πετυχαίνοντας συνολικά τρία γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 55ο λεπτό ο Αποστολόπουλος με εκτέλεση πέναλτι, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Πρωτούλης να κάνει το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 70’΄ το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των κυανόλευκων ο Ζαν Φρανσουά Εμπουμπά.

Τέλος, να θυμίσουμε πως το επόμενο φιλικό για τους κυανόλευκους είναι το ερχόμενο Σάββατο με την ΑΕΚ Β΄ στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, σε ένα από τα πιο δυνατά φιλικά που έχει δώσει μέχρι τώρα ο Αιολικός.