Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Βρίσκεται σε καλό δρόμο!

Ο Αιολικός ήταν άκρως ανταγωνιστικός στη φιλική αναμέτρηση με την ΑΕΚ Β΄ παρά την ήττα με 1-0.

Οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη παρουσίασαν θετικό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε μία ομάδα που αγωνίζεται σε ανώτερη κατηγορία. Μάλιστα το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από μία εκτέλεση πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από τους κυανόλευκους.

Ο Αιολικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Κουρούπη να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν την ΑΕΚ Β΄ που δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει και εκείνη με την σειρά της. Τελικά αυτό έγινε στο 17΄ όταν μετά από συνδυασμένη επίθεση το συρτού σουτ του Γιούση κατέληξε στην αγκαλιά του Βρονταρά. Δύο λεπτά αργότερα ο Αιολικός πραγματοποίησε την δεύτερη αξιόλογη τελική προσπάθεια. Ο Λαμπράκης έφυγε όμορφα από τα αριστερά, τροφοδότησε τον Πρωτούλη, το σουτ του οποίου κόντραρε σε σώματα παικτών της ΑΕΚ, με την μπάλα να φθάνει στον Αποστολόπουλο, αλλά και η δική του προσπάθεια σταμάτησε στον Χατζηεμμανουήλ.

Στη συνέχεια το φιλικό έχασε ρυθμό με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην φαίνονται απειλητικές μπροστά από τις δύο εστίες. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο τελευταίο λεπτό και ήταν για την ΑΕΚ Β΄ με το σουτ φάουλ του Γιούση να εξοστρακίζεται με τις γροθιές από τον Βρονταρά.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές Μανώλης Παπαματθαιάκης και Σωκράτης Οφρυδόπουλος προχώρησαν σε μερικές αλλαγές με το φιλικό να αποκτάει και πάλι ρυθμό. Επτά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Ρουκουνάκης πέρασε μία όμορφη μπαλιά στον Κοσίδη που σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά είδε την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βρονταρά. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Αιολικού να απαντήσει με τον καλύτερό του παίκτη σε ακόμα ένα ματς, τον Θεόφιλο Κουρούπη να επιχειρεί δυνατό σουτ, με τον Χατζηεμμανουήλ να είναι στην θέση του και να απομακρύνει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο 58ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι είχαν ακόμα μία καλή στιγμή στο ματς με τον Χρήστο Γιούση να είναι ο πρωταγωνιστής στη φάση, αλλά για άλλη μία φορά ο Βρονταράς βρήκε την μπάλα και κράτησε το μηδέν. Η ΑΕΚ Β΄ έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους, ενώ ο Αιολικός έδειξε να χάνει λίγο την συγκέντρωσή του. Στο 77΄ οι φιλοξενούμενοι έφθασαν και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά το φάουλ του Ρουκουνάκη απομάκρυνε ο Βρονταράς για καλή τύχη των Μυτιληνιών. Τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, καταγράφηκε η ευκαιρία που έκρινε όλο το φιλικό. Σε μία επιθετική προσπάθεια της ΑΕΚ Β΄ ο Γερολέμου βρέθηκε στο χόρτο μετά από επαφή με τον Κρητικό, με τον διαιτητή Παναγιώτη Κουκούλα να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Αιολικό να αμφισβητεί αυτή την απόφαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μιχάλης Μπούσης ο οποίος βρήκε δίχτυα, κάνοντας το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, μιας και στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι.

Πάντως παρά την ήττα ο Αιολικός με την εμφάνισή του έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως το ντεμπούτο με την φανέλα της Μυτιλήνης μπροστά στο κοινό της, έκανε ο Ζαν Φρανσουά Εμπουμπά που προφανώς ακόμα χρειάζεται αρκετό χρόνο για να δείξει τις αρετές του. Τέλος, υπήρξε πολύ ωραία ατμόσφαιρα τόσο από τους φίλους του Αιολικού όσο και από αυτούς της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο γήπεδο, παρότι ο κόσμος ήταν λιγοστός.

Οι συνθέσεις

Αιολικός: (Μαν. Παπαματθαιάκης) Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Τακίδης, Κρητικός, Πάτας (63΄ Εμπουμπά), Γιουκαρής, Αποστολόπουλος, Λαμπράκης (63΄ Παπιομίτογλου), Νικολάου, Πρωτούλης (46΄ Πινέϊρο)

ΑΕΚ Β΄: (Σωκ. Οφρυδόπουλος) Χατζηεμμανουήλ, Αρβανίτης (46΄ Κορνέζος), Γιαννούτσος, Μπούσης, Ραντόνια, Ρουκουνάκης, Σαμπαντάτζοβιτς, Γιούσης, Ευθ. Χριστόπουλος (76΄ Γερολέμου), Κορομηλάς (46΄ Γκαρσία), Κοσίδης (63΄ Ιατρούδης).

Οι βραβεύσεις…

Πριν από την έναρξη του φιλικού παιχνιδιού η Λέσχη Φίλων ΑΕΚ Μυτιλήνης και η Original 21 Μυτιλήνης, τίμησε τέσσερα σημαντικά πρόσωπα της ΑΕΚ.

Φυσικά η πιο σημαντική βράβευση ήταν στον Μυτιληνιό Μιχάλη Παυλή, που ήρθε και πάλι στο νησί μας με τον άμεσο συνεργάτη του Σωκράτη Οφρυδόπουλο να βραβεύεται και από την διοίκηση του Αιολικού, διά του προέδρου Τζιμ Αντωνάκα για την προσφορά του στους κιτρινόμαυρους. Ακόμα τιμητική πλακέτα πήραν από τους δύο συνδέσμους ο προπονητής της ΑΕΚ Β΄ Σωκράτης Οφρυδόπουλος, ο γενικός αρχηγός Ηλίας Ατματζίδης και ο προπονητής τερματοφυλάκων της ομάδας Διονύσης Χιώτης. Όλοι τους καταχειροκροτήθηκαν από όλο το κοινό και κυρίως τους φίλους της ΑΕΚ.

Μιχάλης Παυλής – βοηθός προπονητή ΑΕΚ Β΄

«Θέλουμε βελτίωση»

«Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Ξαναγύρισα στην πατρίδα μου για έναν ποδοσφαιρικό αγώνα. Όσον αφορά το παιχνίδι θεωρώ πως δεν παίξαμε τόσο καλά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα δεν ήταν αυτή που περιμέναμε. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα κάπως άλλαξαν προς το καλύτερο. Θέλουμε βελτίωση, δουλειά και πιστεύω όταν ξεκινήσει το πρωτάθλημα θα είμαστε αρκετά καλά για να μπορέσουμε να δείξουμε αυτό που μπορούμε».

Κωνσταντίνος Ρουκουνάκης – ποδοσφαιριστής ΑΕΚ Β΄

«Στο δεύτερο ημίχρονο βγάλαμε ψυχικά αποθέματα»

«Παίξαμε με μία πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Αιολικός. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε τόσο καλά όσο θέλαμε. Στην επανάληψη βγάλαμε ψυχικά αποθέματα, δείξαμε ότι είμαστε ομάδα μιας και τώρα ουσιαστικά δενόμαστε μεταξύ μας, διότι τα παιδιά που ήρθαμε από την πρώτη ομάδα είμαστε 5-6 μέρες μαζί. Σιγά-σιγά θα βγούνε οι αυτοματισμοί του προπονητή μας, σίγουρα από το φιλικό κρατάμε την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και περιμένουμε να αρχίσει το πρωτάθλημα».

Μανώλης Παπαματθαιάκης – προπονητής Αιολικού

«Ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί»

«Παιχνίδια σαν αυτό με την ΑΕΚ Β΄ είναι από αυτά που θέλουμε να τα παίζουμε. Αν θέλετε την προσωπική μου άποψη σίγουρα δεν είναι αγώνες που μπορεί να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, γιατί κακά τα ψέματα ασφαλή συμπεράσματα βγάζεις από παιχνίδια με ομάδες της ίδιας κατηγορίας. Ευχάριστο το γεγονός να παίζουμε τόσο ανταγωνιστικά με μία ομάδα όπως η ΑΕΚ Β΄, ειλικρινά είναι παιχνίδια που χαιρόμαστε να τα παίζουμε. Σταθήκαμε καλοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρότι χάσαμε με ένα γκολ στο τέλος με ένα πέναλτι που δεν θέλω να σχολιάσω αν ήταν ή δεν ήταν, αλλά θεωρώ πως ήταν λίγο τραβηγμένη η απόφαση. Είχαμε τις ευκαιρίες μας στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρουμε, επίσης δεν σας κρύβω ότι στο δεύτερο ημίχρονο που αλλάξαμε τον σχηματισμό μας περίμενα περισσότερα πράγματα, ωστόσο έπαιξε ρόλο η μεγαλύτερη ποιότητα του αντιπάλου».

Θεόφιλος Κουρούπης – ποδοσφαιριστής Αιολικού

«Έχουμε να δώσουμε ακόμα πολλά πράγματα»

«Θέλαμε στο συγκεκριμένο φιλικό να δείξουμε πόσο έτοιμοι είμαστε. Μας έχουν λείψει τα φιλικά, γιατί λόγω του νησιού είναι δύσκολο να φέρεις αντιπάλους. Πιστεύω ότι ήμασταν καλοί, καταφέραμε να δημιουργήσουμε προβλήματα στον αντίπαλο. Σίγουρα έχουμε να δώσουμε ακόμα πολλά πράγματα, δεν είμαστε στο 100% και μόνο καλό μπορούν να μας κάνουν τα φιλικά με δυνατούς αντιπάλους».