Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Νίκη χωρίς αντίκρισμα!

Ο Αιολικός δεν κατάφερε να πάρει την 1η θέση στον 8ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής που θα του εξασφάλιζε την συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου προς την Super League 2, παρά τη νίκη του με 2-0 επί του Ακράτητου. Και αυτό διότι η Θύελλα Ραφήνας επικράτησε 5-1 του Πυθαγόρα και στην ισοβαθμία με την ομάδα της Μυτιλήνης στους 25 βαθμούς είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων, με την ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη να παίρνει έτσι εκείνη τον τίτλο στον όμιλο και θέση στα μπαράζ.

Στο παιχνίδι με τον Ακράτητο που δεν ήταν καθόλου αδιάφορος, μιας και ήθελε τη νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία, οι κυανόλευκοι προσπάθησαν από το ξεκίνημα να επιβάλουν το ρυθμό τους και να ψάξουν όσα περισσότερα τέρματα μπορούσαν, έχοντας το μυαλό τους και προς Ραφήνα μεριά. Ο Αιολικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό με κεφαλιά του Θανάση Πρωτούλη, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με τον νεαρό επιθετικό να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ πριν το γκολ είχε προηγηθεί μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και οκτώ λεπτά αργότερα έφθασαν και στο 2-0. Αρχικά ο Λαμπράκης σημάδεψε το δοκάρι του Μουζάκη με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στην εξέλιξη αυτού του κόρνερ ο Αλεξάνταρ Μίλιτς με σουτ, βρήκε δίχτυα, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Αιολικός θέλησε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο, ψάχνοντας και άλλα τέρματα και μάλιστα στο 34ο λεπτό, ο Μίλιτς πέτυχε ακόμα ένα γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι παρά την προσπάθεια των παικτών του Δημήτρη Παπασπύρου να πάνε στα αποδυτήρια με άλλο σκορ.

Στην επανάληψη άρχιζε να φαίνεται στο γήπεδο η απογοήτευση των ποδοσφαιριστών μιας και αυτό το 2-0 δεν εξασφάλιζε την πρωτιά στον Αιολικό, ενώ παράλληλα η Θύελλα νικούσε τον Πυθαγόρα. Στο 54ο λεπτό ο Ακράτητος που πλέον το είχε πάρει απόφαση ότι δεν μπορεί να σώσει την χρονιά, έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κοντιζά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι γνωρίζοντας πως δύσκολα θα ανατρέψουν την κατάσταση, προσπάθησαν να πετύχουν και άλλα γκολ, έχοντας κάποιες ευκαιρίες και δεύτερο δοκάρι με τον Λαμπράκη. Ωστόσο το 2-0 που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος, ήταν το τελικό σκορ με τον Αιολικό να ολοκληρώνει την σεζόν, ισόβαθμος με την Θύελλα Ραφήνας που ήταν η κερδισμένη, λόγω της καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

Οι συνθέσεις:

Ακράτητος (Π. Λουμάκης): Μουζάκης, Τσαπούρας (80΄ Πρίντεζης), Μιχαηλίδης, Βουρνάζος, Λουβερδής, Κοντιζάς, Χριστόπουλος (65΄ Μαρκόν), Ρεμούνδος (65΄ Αμπάρα), Κατσιούλης (80΄ Νικολάου), Μιχάλης (46΄ Σουρτζής), Καριατλής

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Αγριμάκης, Ψάνης, Κεσίδης (50΄ Βουκομάνοβιτς), Γιουκαρής, Κρητικός, Λαμπράκης, Ζώνας, Μίλιτς, Πρωτούλης (85΄Αλαγιάννης), Μπουρούς.