‘’Άλωσε’’ την Ελευσίνα!

Ο Αιολικός έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Ελευσίνα, επικρατώντας του Πανελευσινιακού με 1-0. Έτσι η ομάδα του Βλάντιτσα Πέτροβιτς μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα, παίρνοντας ένα σημαντικό διπλό σε μια δύσκολη έδρα.

Στο πρώτο τέταρτο δεν καταγράφηκε κάποια καλή στιγμή με τις δύο ομάδες να προσέχουν την άμυνά τους. Η πρώτη ευκαιρία έγινε στο 20ο λεπτό με τον Δουκάκη του Πανελευσινιακού να σουτάρει άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αιολικός απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Σκλια, όταν το δυνατό σουτ από τον Μπάρδο, απέκρουσε δύσκολα ο νεαρός κίπερ του Πανελευσινιακού. Μετά από αυτή την καλή στιγμή, η ομάδα της Μυτιλήνης άρχιζε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλο και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Σρέσκοβιτς, όταν η δυνατή κεφαλιά που επιχείρησε ο Σέρβος εξοστρακίστηκε σε κόρνερ από τον Σκλια. Όμως στο 41ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ από τον Περικλή Μηνά, ο οποίος βρήκε το σωστό στόχο, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του σε ένα σημαντικό σημείο του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανελευσιακός μπήκε καλύτερα, ψάχνοντας την ισοφάριση, ενώ από την άλλη ο Αιολικός προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα. Μέσα σε ένα λεπτό 46΄ και 47΄ οι γηπεδούχοι είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με τον Σεκούμπα, ωστόσο ο Βρονταράς κατάφερε να αποκρούσει και τα δύο σουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, κάτι που βόλευε τον Αιολικό που παράλληλα έψαχνε ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

Στο 78ο λεπτό ο Μίλιτς έφθασε κοντά σε ένα τέρμα, αλλά ο Σκλιας είχε αντίθετη άποψη. Το παιχνίδι βάδιζε προς τη λήξη του και ο Αιολικός ήταν κοντά στη νίκη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έγινε η επίμαχη φάση του αγώνα, όταν ο Δουκάκης από πλευράς Πανελευσινιακού, έφευγε τετ-α-τετ με τον Βρονταρά, αλλά η βοηθός Δέτση, σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους σταχυοφόρους. Ένα λεπτό μετά ο Λαμπράκης θα μπορούσε να κλειδώσει το παιχνίδι, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, στην ωραία προσπάθεια που επιχείρησε. Τελικά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Περράκη, βρήκε την ομάδα της Μυτιλήνης να παίρνει αυτό που ήθελε, ξεκινώντας ιδανικά τη χρονιά.

Οι συνθέσεις

Πανελευσινιακός (Θ. Καλύβας): Σκλιας, Ατματζίδης (73’  Μπέχλης), Κακάμης, Λάμπρου, Ζώνας, Μαρής, Δουκάκης, Μπούσης (89’  Οικονομόπουλος), Σεκούμπα, Μακρίδης, Τούσης (77΄ Μπουρντένης)

Αιολικός (βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κρητικός, Μπάρκας, Κατσίκης, Ψάνης, Μηνάς (83’ Λαμπράκης), Μπάρδος (67’ Καλόμπο), Μίλιτς, Σπόλιαριτς (73’ Κεσίδης), Σρέσκοβιτς (83’ Βουκομάνοβιτς).