Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΟ ΚΑΡΑΒΑΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0: Ήττα πισωγύρισμα!

Ο Αιολικός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τον Καραβά μόλις από το 6ο λεπτό και αφού στο υπόλοιπο του αγώνα δεν κατάφερε να σκοράρει, γνώρισε μοιραία την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Μυτιλήνης παρότι δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κούτσικου, εν τέλει δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε γκολ, φεύγοντας με άδεια χέρια από το Πέραμα. Πάντως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στο 3ο λεπτό με τον Πάτα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα σημειώθηκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Σκόρερ ήταν ο Ψυχογιός, ο οποίος με άψογη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Βρονταρά για το 1-0. Στη συνέχεια ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει και να φθάσει στην ισοφάριση με την μεγαλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο να την έχει ο Εμπουμπά, που αστόχησε με το κεφάλι.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Μυτιλήνης επιχείρησε να εντείνει ακόμη περισσότερο την πίεσή της για να φθάσει στο γκολ και είχε κλασικές ευκαιρίες με τους Αποστολόπουλο, Πινέιρο, Κουρούπη και Πρωτούλη. Βέβαια πριν από αυτές τις φάσεις, ο Καραβάς θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-0 καθώς είχε δοκάρι με τον Νέρες, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ακόμη μία καλή στιγμή στο ματς. Τα λεπτά κυλούσαν κι οι γηπεδούχοι κρατούσαν το υπέρ τους 1-0 που επικυρώθηκε με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ζαχαρόπουλου. Αυτή ήταν μία κακή ήττα για τον Αιολικό, που πλέον βλέπει μόνο τους τρεις βαθμούς στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό που ακολουθεί.

Οι συνθέσεις

AO Kαραβάς (Σπάθας): Κούτσικος, Κανελόπουλος, Ζυγκάκης, Ντούμπερετ (57’ Βλάχος), Φιαμέγκος, Λάμπρου, Ψυχογιός (72’ Αμαραντίδης), Παπαθανασίου, Μαρούδας, Νικολόπουλος (85’ Λίτσι), Νέρες (85’ Γκούμας)

Αιολικός (Παπαματθαιάκης): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Πάτας, Κρητικός (75’ Παπιομίτογλου), Νικολάου, Γιουκαρής, Πινιέιρο, Μουζακίτης (46’ Λαμπράκης), Εμπουμπά (60’ Πρωτούλης), Αποστολόπουλος