Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

ΑΟ ΠΥΛΙΟΥ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-1: Συνεχίζει να προβληματίζει εκτός έδρας

Μία ακόμα εκτός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής υπέστη ο Αιολικός, που έχασε στην Κω από τον ΑΟ Πυλίου με 2-1.

Η ομάδα της Μυτιλήνης παρατάχτηκε ξανά με σύνθεση ανάγκης καθώς δεν αγωνίστηκαν αρκετοί και σημαντικοί παίκτες, όπως οι τραυματίες Αποστολόπουλος, Κουρούπης, Μουκίδης, αλλά και ο τιμωρημένος Πινέιρο. Αντίθετα φανέλα βασικού πήρε ο Γεωργιανός επιθετικός Μτσεντλισβίλι και ο Δημήτρης Κεσίδης, ο οποίος επέστρεψε ξανά στην αγωνιστική δράση καθώς ολοκλήρωσε την στρατιωτική του θητεία και λογίζεται πλέον μέλος του Αιολικού. Επίσης δεν κάθισε στον πάγκο ο Θοδωρής Γιακαλής, μιας και είχε αντικρίσει την κόκκινη κάρτα στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Αίαντα Σαλαμίνας.

Ο ΑΟ Πυλίου που ήθελε μόνο τη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς στο 10ο λεπτό, με τον Γεωργιάδη να εκτελεί φάουλ από καλή θέση, την μπάλα να περνάει κάτω από το τείχος για να καταλήξει στην γωνία του Συνοδινού, ο οποίος πήρε θέση στα γκολπόστ του Αιολικού που βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και στην συνέχεια προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά το μακρινό σουτ από τον Ντοματά στο 27΄ έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Τοπουζλή.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά από τον Δρόσο που πλάσαρε επιτυχώς τον Συνοδινό μετά από ωραία κάθετη πάσα του Φονσέκα. Ωστόσο στο 35ο λεπτό η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε ξανά στο παιχνίδι, καθώς μείωσε σε 2-1 με το αυτογκόλ του Βεζιρτζόγλου, μετά από φάουλ του Κονδύλη και παράλληλη σέντρα του Κρητικού.

Στην επανάληψη ο Αιολικός έχοντας μείνει από δυνάμεις λόγω των λίγων επιλογών, ήταν ουσιαστικά ακίνδυνος, αφού δεν μπόρεσε να πραγματοποιήσει κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια που θα του έδινε ελπίδες να πάρει κάτι από το ματς. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι, αν και αγχώθηκαν λίγο, τελικά κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη, ενώ είχαν και δύο-τρεις καλές στιγμές για ένα τρίτο τέρμα με τον Εμπουμπά στο 55΄, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Συνοδινό. Στο 79΄ μετά από λάθος του Πάτα ο ίδιος παίκτης άργησε να κάνει το σουτ, ενώ τελευταία καλή φάση στο ματς ήταν το αδύναμο πλασέ του Βεζιρτζόγλου, που κατέληξε στην αγκαλιά του Συνοδινού.

ΑΟ Πυλίου: Τοπουζλής, Πλατέλλας, Δεληζάνος, Κωνσταντινίδης, Γ.Σ. Γεωργιάδης, Γ.Ι. Γεωργιάδης, Χατζηβασίλης, Εμπουμπά (81΄ Χατζησουλεϊμάν), Βεζιρτζόγλου (90+1΄ Σηντηχάκης), Φονσέκα (70΄ Μεντής), Δρόσος (90+1΄ Μαργαρίτης)

Αιολικός: Συνοδινός, Μωυσίδης, Κρητικός, Σουβατζόγλου, Πάτας, Νικολάου, Μουζακίτης, Κεσίδης (72΄ Αναγνώστου), Ντοματάς, Μτσεντλισβίλι, Κονδύλης.