Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Απ. Βουναρακίου και Αστέρας Ν. πρωταθλητές σε Κ14 και Κ16

Έπεσε η αυλαία στις κατηγορίες Κ14 και Κ16 των τμημάτων υποδομής της ΕΠΣ Λέσβου με την διεξαγωγή των δύο τελικών.

Κ14

Αρχικά το Σάββατο πραγματοποιήθηκε ο τελικός στην Κ14, όπου διεξήχθη στο ‘’Κώστας ‘’Κεντέρης της Καλλονής. Το παρών στο γήπεδο έδωσαν και οι 14 ομάδες που έλαβαν μέρος στο φετινό πρωτάθλημα, αριθμός-ρεκόρ σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές που λάμβαναν μέρος λιγότερες ομάδες. Ο Απόλλων Βουναρακίου μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο τον τελικό με τον Οδυσσέα Ελύτη τον οποίο κέρδισε με το εντυπωσιακό 9-1. Η ομάδα των Γιάννη Βόικου και Θανάση Τσίγκα κυρίως εκμεταλλεύτηκε τις στημένες φάσεις, εκεί όπου ο Ελύτης είχε σοβαρό πρόβλημα. Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Νίκο Μωραΐτη να βρίσκει δίχτυα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Στο 11΄ έγινε το 2-0 και πάλι από στημένη φάση, αυτή τη φορά από εκτέλεση φάουλ του Λαμάι. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Τακτικού να σκοράρει, με πλασέ, εντός περιοχής, για το 3-0. Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό ακολούθησε το 4-0 με  σουτ του Χαμαλέλλη και κάπου εκεί ο Απόλλων έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι τυπικά γηπεδούχοι στον τελικό, σημείωσαν ακόμη δύο τέρματα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, αρχικά στο 27΄ με τον Χωματά και στη συνέχεια στο 35΄ με κεφαλιά του Βαλαβάνη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μωραΐτη.

Στην επανάληψη με τα πάντα να έχουν κριθεί στο 47ο λεπτό ο Οδυσσέας Ελύτης κέρδισε πέναλτι με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα Μανούσο να ανατρέπει τον Πλούκο εντός περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ιστρέφι, ο οποίος μείωσε σε 6-1 για την ομάδα του που πέτυχε το γκολ της τιμής. Ωστόσο ο Απόλλων είχε πολλά κέφια και στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας δίχτυα άλλες τρεις φορές. Πρώτα στο 60΄ με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Λαμάι, στο 65΄ ο Τακτικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε το 8-1, ενώ το σκορ στην εμφατική νίκη του Απόλλωνα, έκλεισε ο Καραφασούλης στο 70ό λεπτό.

Δικαίως λοιπόν ο Απόλλων Βουναρακίου κατέκτησε πρωτάθλημα στην κατηγορία Κ14, καθώς ήταν η πιο σταθερή από όλες τις ομάδες που έλαβαν μέρος στο φετινό πρωτάθλημα, δείγμα της καλής δουλειάς που γίνεται από προπονητές και παίκτες. Αμέσως μετά τη λήξη του τελικού που παρακολούθησε πλήθος κόσμου, ακολούθησε η καθιερωμένη τελετή λήξης που είχε λείψει από όλους τα τελευταία δύο χρόνια λόγω της πανδημίας, με τους εκπροσώπους της ΕΠΣ Λέσβου να απονείμουν τα μετάλλια σε όλες τις ομάδες που πήραν μέρος σε αυτό το μεγάλο πρωτάθλημα, με κορυφαία στιγμή το τρόπαιο που δόθηκε στον πρωταθλητή Απόλλωνα Βουναρακίου και άπαντες στον σύλλογο να πανηγυρίζουν έντονα την κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματος στην ιστορία τους, στην κατηγορία της Κ14.

Να σημειωθεί ότι η ΕΠΣΛ βράβευσε στο ημίχρονο του τελικού τον Λεωνίδα Σταυρινό για την πολυετή του προσφορά στο λεσβιακό ποδόσφαιρο, ενώ τιμητική πλακέτα δόθηκε και στον Δήμαρχο Δυτικής Λέσβου Ταξιάρχη Βέρρο για την στήριξή του, να διεξαχθεί άρτια ο τελικός και η τελετή λήξης στο ‘’Κώστας Κεντέρης’’ της Καλλονής.

Κ16

Τώρα την Κυριακή έπεσε η αυλαία και στην Κ16, με τον τελικό ανάμεσα σε Τριφυλλάκια και Αστέρα Νίκης να λαμβάνει μέρος στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Από άποψη σκορ ο τελικός της Κ16 είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον Αστέρα Νίκης να κατακτά τον τίτλο στις λεπτομέρειες, νικώντας 3-2 τα Τριφυλλάκια. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 1-0 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Κομνηνού με το γκολ του Πατσέλλη, ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αστέρας Νίκης βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Δήμα, αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τον τίτλο. Ωστόσο τα Τριφυλλάκια ακόμη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μειώνοντας σε 2-1 με τον Γεωργίου, ενώ λίγο αργότερα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Λύκο, δίνοντας έτσι τεράστιο ενδιαφέρον στον τελικό. Εκεί όπου όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στα πέναλτι, κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του τελικού ο Γιώργος Καρέκος του Αστέρα Νίκης έκανε το 3-2 και χάρισε στην ομάδα του το πρωτάθλημα, που ήταν το δεύτερο για τον Αστέρα Νίκης στην Κ16, μετά από εκείνο του 2019.

Με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Βασιλακάκη, παίκτες και προπονητής έγιναν ένα κουβάρι, πανηγυρίζοντας έξαλλα αυτή τη μεγάλη επιτυχία σε μία δύσκολη και απαιτητική χρονιά που ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Αστέρα Νίκης. Όπως και στην Κ14, έτσι και στην Κ16, πραγματοποιήθηκε η τελετή λήξης με τις επτά ομάδες που πήραν μέρος στο πρωτάθλημα να παραλαμβάνουν τα μετάλλιά τους, ενώ στον Αστέρα Νίκης δόθηκε το κύπελλο με παίκτες και προπονητή να το σηκώνουν στα ύψη. Μάλιστα το ξέφρενο πανηγύρι συνεχίστηκε στα αποδυτήρια του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης.

Να αναφέρουμε πως στον τελικό της Κ16, η ΕΠΣ Λέσβου απένειμε τιμητική πλακέτα στον Περιφερειάρχη Βορείου Αιγαίου Κώστα Μουτζούρη, καθώς και στον Δήμαρχο Μυτιλήνης Στρατή Κύτελη για την βοήθειά τους να γίνουν τα πάντα στην εντέλεια στον τελικό της Κ16.