Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0: Ήττα «μαχαιριά» και πισωγύρισμα

Αν και καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα εν τέλει ο Αιολικός ηττήθηκε από τον ΑΠΣ Πάτραι με σκορ 1-0, υποχωρώντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του 4ου ομίλου.

Μια ήττα που σίγουρα θα μπορούσε να είχε αποφύγει η ομάδα της Μυτιλήνης εάν μετουσίωνε σε γκολ τις φάσεις που δημιούργησε κυρίως στο πρώτο μέρος. Μακρής, Αποστολόπουλος και Στεφάνοβιτς απέτυχαν να βρουν δίχτυα στις δικές τους προσπάθειες, ενώ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πάτραι ανέβασε την απόδοσή του, με τον Μουζάκη πάντως να κρατάει το μηδέν. Στην επανάληψη όμως και συγκεκριμένα στο 62΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Θοδωρής Σαμπανέι εκτέλεσε φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μουζάκη, για να γίνει έτσι το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, μιας και στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο Αιολικός παρά την προσπάθεια των παικτών του δεν μπόρεσε να φθάσει έστω στην ισοφάριση.

Καλύτερη στιγμή των νησιωτών μετά το 1-0 ήταν η γυριστή κεφαλιά του Μακρή στο 80΄ την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαμπούνης. Προφανώς και αυτή η ήττα έφερε προβληματισμό στις τάξεις του Αιολικού, όχι τόσο για την εμφάνιση όσο γιατί ήρθε από μια ομάδα που βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Μυτιλήνης θα πρέπει να αλλάξει άμεσα πρόσωπο, ώστε να μπορέσει να επιστρέψει στην κορυφή, έχοντας μπροστά της δύο δύσκολα παιχνίδια με ΑΟ Πυλίου Κω και Ερμιονίδα και τα δύο στην έδρα της. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ντέιβιντ Μπιέλομπρεκ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι της Κυριακής, αποτελεί παρελθόν από τον Αιολικό, όπως και οι νεαροί Μαστοράκης και Τσαμπουράκης.

Αισίως οι νησιώτες έφθασαν τις τέσσερις αποχωρήσεις μιας και τις προηγούμενες μέρες είχε λυθεί η συνεργασία και με τον Λούκα Σπόλιαριτς. Επίσης ούτε ο νεοαποκτηθείς Γιάννης Ποτουρίδης αγωνίστηκε κόντρα στο Πάτραι, λόγω του ότι δεν έχει εκδοθεί ακόμη το δελτίο του έμπειρου κεντρικού αμυντικού.

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ (Α. Ζήκος): Μπαμπούνης, Γερογιάννης, Θεοφάνης, Βλασόπουλος Θ., Μαστραντωνάκης (88′ Σουλγέρης), Μέντορ (88′ Γερογιάννης), Λιμάτσι (78′ Ζέλος), Στάνης, Βλασόπουλος, Ν.,  Ζελενίτσας (72′ Παπαγεωργίου), Φουφούλας

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Παστρικός, Μωραΐτης, Νάστος, Σουβατζόγλου (65′ Δερμιτζάκης), Αντωνίου (65′ Μουκίδης), Στεφάνοβιτς (83′ Μούκα), Μακρής, Αποστολόπουλος, Άνθης