Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Αρίων Μήθυμνας για φίλημα!

Ο Αρίων Μήθυμνας νίκησε 3-2 τον Απόλλωνα Δαφίων στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας. Στο γήπεδο της Στύψης οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο τη νίκη, ο Αρίων για να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και ο Απόλλων για να επιστρέψει στις νίκες. Η ομάδα του Μολύβου ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί με 2-0. Στο 2΄ ο Σοφιάνης με σουτ έκανε το 1-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μιχάλη Ανδριώτη να χρισθεί σκόρερ.

Ο Απόλλων προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στο 42’ έχασε την ευκαιρία να μειώσει με τον Κλάους Σεφουλάι, ο οποίος είδε τον τερματοφύλακα του Αρίωνα, Δημόπουλο, να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε. Πάντως ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με σουτ του Καβαλίκα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Απόστολος Γρούβας χρίστηκε σκόρερ από τα έντεκα βήματα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ με το παιχνίδι να παίζεται πάνω-κάτω. Στο 79΄ ο Αρίων κατάφερε να βρει το πολυπόθητο τέρμα με τον Μιχάλη Ανδριώτη να χρίζεται σκόρερ για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, δίνοντας στην ομάδα του την τέταρτη συνεχόμενη νίκη που ανέβασε τον Αρίωνα στην τρίτη θέση με 15 βαθμούς. Από την άλλη ο Απόλλων που είχε αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος και του ακυρώθηκε και ένα γκολ ως οφσάιντ, γνώρισε ακόμα μια ήττα που τον φέρνει αρκετά πίσω.