Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ασίστ ο Χατζηγιοβάνης στο Περιστέρι!

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 21η αγωνιστική της Super League. Οι πράσινοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-2 σε ένα ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι με πέντε γκολ και πολλές ευκαιρίες. Το συγκρότημα του Λάζλο Μπόλονι επέστρεψε στα τρίποντα μετά την ισοπαλία κόντρα στην Λαμία και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά από την τέταρτη θέση, καθώς βρίσκεται μόλις στο -2 από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, έχοντας πια 38 βαθμούς.

Ο Tάσος Χατζηγιοβάνης επέστρεψε μετά από καιρό στο αρχικό σχήμα των πρασίνων, αγωνιζόμενος για 76 λεπτά όταν και έγινε αλλαγή από τον Ιωαννίδη. Ο Μυτιληνιός εξτρέμ έκανε πολύ καλό παιχνίδι, δικαιώνοντας τον προπονητή του που τον επέλεξε για την αρχική ενδεκάδα. Μάλιστα ο Χατζηγιοβάνης έδωσε την ασίστ στον Βέλεθ, με εκτέλεση φάουλ, στο 10ο λεπτό, για το 0-1. Πάντως ο Ατρόμητος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Γούτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Όμως οι πράσινοι κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο 48ο λεπτό με σκόρερ τον Καρλίτος μετά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Γιαννιώτη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 54΄ με τον Αγκάγιεφ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν με το διπλό, χάρη σε τέρμα του νεοαποκτηθέντα Σανκαρέ στο 84ο λεπτό.

Να σημειωθεί πως από την μεριά του Ατρόμητου δεν αγωνίστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Γιώργος Μανούσος, ο οποίος είδε το ματς από την εξέδρα, ωστόσο αναμένεται να επιστρέψει στις επιλογές της ομάδας του Περιστερίου από τη στιγμή που υπάρχει νέος προπονητής στον σύλλογο, ο Σάββας Παντελίδης, ο οποίος αντικατέστησε τον Νταμίρ Κάναντι

Το ίδιο συνέβη και με τον Πραξιτέλη Βούρο, με την διαφορά πως εκείνος είχε υποστεί θλάση στο παιχνίδι του ΟΦΗ με την ΑΕΚ και θα απουσιάσει από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις των Κρητικών για περίπου δύο μήνες. Για την 21η αγωνιστική η ομάδα του γνώρισε μία αναμενόμενη ήττα από τον Ολυμπιακό, εκτός έδρας με 3-0.