Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ασίστ ο Χατζηγιοβάνης, βασικός ο Μανούσος!

Έπεσε η αυλαία της κανονικής περιόδου της Super League και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στα play off και τα play out, τα οποία θα ξεκινήσουν από το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Ο Παναθηναϊκός με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη στο αρχικό σχήμα, επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής και μείωσε τη διαφορά στους δύο βαθμούς από την τετράδα. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα, έβγαλε αντίδραση κόντρα στον δικέφαλο του Βορρά, μπαίνοντας έτσι ξανά στο κόλπο της Ευρώπης.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν στο 39ο λεπτό με τον Μακέντα, ύστερα από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, με τον Μυτιληνιό εξτρέμ να πραγματοποιεί την τέταρτή του ασίστ στο φετινό πρωτάθλημα. Το 2-0 για τον Παναθηναϊκό σημειώθηκε στο 82ο λεπτό με τον Ιωαννίδη, ενώ το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Κρμέντσικ στο 84. Να σημειωθεί πως ο Χατζηγιοβάνης εκτός από την ασίστ, είχε γενικότερα καλή παρουσία στο γήπεδο, ενώ αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό από τον Καρλίτος.

Βασικός ξεκίνησε και ο Γιώργος Μανούσος στην εκτός έδρας αναμέτρηση του Ατρόμητου με την Λαμία, αγώνας που ολοκληρώθηκε ισόπαλος, χωρίς τέρματα.

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2, τοποθετώντας τον Μυτιληνιό επιθετικό στην κορυφή μαζί με τον Μάτιτς. Ο Ατρόμητος που θα αγωνιστεί στα play out, ήθελε να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο με μία νίκη, χωρίς πάντως να τα καταφέρει. Ο Μανούσος προσπάθησε να γίνει απειλητικός, έχοντας μία τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος. Βγήκε από το ματς στο 82ο λεπτό και τη θέση του πήρε ο Κωτσόπουλος.

Τέλος, ο ΟΦΗ του Πραξιτέλη Βούρου, ο οποίος μετράει αντίστροφα για την επιστροφή στα γήπεδα, ηττήθηκε ξανά αυτή τη φορά από τον Άρη με 1-0 και παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς. Η Κρητική ομάδα με νέο προπονητή πια τον Νίκο Νιόπλια θα τα παίξει όλα για όλα στα play out, ώστε να σώσει την χρονιά και από ό,τι φαίνεται είναι πολύ πιθανό, ο έμπειρος τεχνικός να έχει στη διάθεσή του τον Βούρο από το πρώτο ματς των play out.