Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ασταμάτητοι Αετός και Διαγόρας

Αν και πολλοί ήταν εκείνοι που πόνταραν σε “γκέλα” των δυο πρωτοπόρων στην 6η αγωνιστική της Α’ Τοπικής, εντούτοις Αετός και Διαγόρας τους διέψευσαν συνεχίζονταν την ξέφρενη πορεία τους και το απόλυτο. Η ομάδα των Λουτρών πέρασε από την Μήθυμνα ενώ αυτή της Αγ. Παρασκευής από τον Πολιχνίτο και εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα. Από κοντά και ο Αίγειρος ο οποίος δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Κεραυνό, όπως επίσης και ο Αιγέας, που αν και δυσκολεύτηκε πέρασε το εμπόδιο του Οδυσσέα Ελύτη. Σταθερά στις πρώτες θέσεις η Αναγέννηση Γέρας νίκησε τον Βύρωνα, ενώ εντυπωσιακά διπλά πήραν ο Αχιλλέας μέσα στην Ανεμότια και ο Όλυμπος επί του Παλλεσβιακού.

Αρίων Μήθ. – Αετός 1-2 (0-0)

Ντέρμπι με τα όλα του στην Μήθυμνα, με τους πρωτοπόρους να φεύγουν με το διπλό από μια δύσκολη έδρα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Παναγιώτη Σοφιάνη, ο Αετός ισοφάρισε με πέναλτι το οποίο πήρε ο Κροτσίδας και εκτέλεσε εύστοχα ο Σκαλοχωρίτης, ενώ το 1-2 έκανε ο Καβαλίκας μετά από ασίστ του Κροτσίδα στο ξεκίνημα της επανάληψης.

ΑΟΠ – Διαγόρας 0-3 (0-0)

Στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε το ματς η ομάδα της Αγ. Παρασκευής και συνεχίζει να έχει το απόλυτο των επιτυχιών, φεύγοντας από μια δύσκολη έδρα. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, ο Διαγόρας άνοιξε το σκορ με τον Φιλιανό και μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών σημείωσε ακόμη δύο με τους Τσομπανέλλη και Τριανταφυλλόπουλο φτάνοντας σε μια δίκαιη νίκη.

Αίγειρος – Κεραυνός 7-1 (3-0)

Ασταμάτητος ο Αίγειρος επιθετικά πέτυχε και δεύτερη επτάρα μετά από αυτήν κόντρα στον Αχιλλέα και συνεχίζει να καταδιώκει τους πρωτοπόρους. Ο Συβρής άνοιξε το σκορ, ο Λεονταρίδης έκανε το 2-0, και στην εκπνοή του ημιχρόνου πάλι ο Συβρής πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-0. Στην επανάληψη ο Καλαφάτης ήταν ο σκόρερ της ομάδας του για το 4-0 με τον Κεραυνό να μειώνει σε 4-1 με τον Λάμπη Κανόγκα. Όμως οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, με τους Χατζηβαγιάννη, Τριλιανό και Μ. Ελευθερίου να σκοράρουν και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο εντυπωσιακό 7-1.

Αναγέννηση Γέρας – Βύρων 1-0 (0-0)

Δύσκολη, αλλά δίκαιη νίκη για την ομάδα της Γέρας η οποία σταθερά βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Βύρων είχε δυο δοκάρια στο ξεκίνημα με τον Βουζούλια, αλλά ο Τρεμούλας ήταν αυτός που σκόραρε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τ. Μανούσου.

Αιγέας – Οδ. Ελύτης 3-1 (0-1)

Τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη η ομάδα του Πλωμαρίου, αλλά με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το τρίποντο με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αναιρούση, αλλά στην επανάληψη δεν άντεξαν στην πίεση του Αιγέα (έχοντας και την αποβολή του Σαμαρά), ο οποίος ισοφάρισε με τον Καραμπέτσο, με τον Γιώργο Γιαννίκο έκανε το 2-1 και ο Τηνιακός διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ατρόμητος – Αχιλλέας 1-2 (0-0)

Τελειωμό δεν έχει η κατρακύλα του Ατρόμητου ο οποίος έχασε και από τον Αχιλλέα και πλέον έχει μείνει καθηλωμένος στις τελευταίες θέσεις. Οι φιλοξενούμενοι αφού ξεπέρασαν ανώδυνα το πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, το έκαναν εκείνοι με τον Γ. Σκαρακάκη και παρά την ισοφάριση από τον Ιντζέ, με τον Γ. Σκαρακάκη και πάλι στο 85ο πήραν ένα πολύ μεγάλο τρίποντο.

Παλλεσβιακός – Όλυμπος 3-4 ( 1-2)

Ματσάρα από τις λίγες έγινε στα Λουτρά, εκεί όπου ο Όλυμπος πήρε τεράστιο διπλό επί του Παλλεσβιακού που αυτοκτόνησε χάνοντας δυο φορές το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με όμορφο σουτ από τον Σιαφάκα, όμως η αντίδραση του Όλυμπου ήταν άμεση ισοφαρίζοντας με τον Βουρλή. Στην φάση αυτή μάλιστα (ζήτησαν φάουλ οι γηπεδούχοι) τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Γιώργος Καλαρέμας, ο οποίος αποχώρησε στο ημίχρονο με τον αμυντικό Αδαλή να τον αντικαθιστά κάτω από τα δοκάρια, αφού δεν υπήρχε αναπληρωματικός τερματοφύλακας.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο διαιτητής Κουκούλας καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Χατζέλλη από τον Κομνηνάκη και ο Ψαρρός έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του 1-2. Στην επανάληψη ο Ζώτου, έκανε το 2-2 και ο Τσομπανέλλης έδωσε προβάδισμα στον Παλλεσβιακό. Ωστόσο μέσα σε πέντε λεπτά ο Κούτσας έκανε την ανατροπή, με δύο προσωπικά του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-4, “σκοτώνοντας” την πρώην ομάδα του.

Περίπατο στο ντέρμπι ο Μεσότοπος

Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Β’ Τοπική ο Μεσότοπος συντρίβοντας τον Απόλλωνα Δαφίων με 4-0 μέσα στην Καλλονή. Οι παίκτες του Μεσοτόπου από το πρώτο κιόλας μέρος “καθάρισαν” την υπόθεση νίκης προηγούμενοι με 0-3 χάρη σε γκολ των Μπριλάκη, Χατζηδιαμαντή και πέναλτι του Λ. Ζαφειρίου που κέρδισε ο Σταμάτης, ενώ στην επανάληψη ο αγώνας ήταν τυπική διαδικασία με το γκολ του Βασίλογλου να εδραιώνει την νίκη των φιλοξενούμενων. Η μεγάλη έκπληξη της ημέρας έγινε στο Κάτω Τρίτος, με τον Αλκιβιάδη να γνωρίζει ήττα-σοκ από τον Παπανικολή με 1-0. Οι γηπεδούχοι “πλήρωσαν” τις πολλές και σοβαρές απουσίες τους, οι φιλοξενούμενοι με τον Παναγιώτη Μακαρώνη στον πάγκο τους έπαιξαν με πάθος και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντο της σεζόν με σκόρερ τον Καραμηνά, ενώ αποβλήθηκε ο Παλαιολόγος για τους φιλοξενούμενους.

Στην Σκάλα Καλλονής ο Ανδρονικάς πήρε το τρίποντο αν και δεν είχε υψηλή απόδοση αφού η Προοδευτική ήταν καλύτερη, κυρίως στο 2ο μέρος δημιουργώντας αξιόλογες φάσεις τις οποίες έκανε με τους Ρωμαίο και Γιαννακό. Η ομάδα των Παρακοίλων είχε δύο δοκάρια με τον Μάκη Σαμπάνη στο πρώτο και στην επανάληψη με τον ίδιο βρήκε τα δίχτυα και μετά από στημένη φάση που έγινε από το κέντρο μπόρεσε και πήρε το πολύτιμο τρίποντο, με τον σκόρερ να αποβάλλεται (αυστηρή κόκκινη) λίγο αργότερα με δεύτερη κίτρινη. Στα Βασιλικά η τοπική ομάδα προηγήθηκε με τον Μαινεμερλή μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Φίλια απάντησε γρήγορα με τον Πανταζή κάνοντας το 1-1 και στην συνέχεια ήταν καταιγιστική, σκοράροντας με τους Φιλιανό, Πανταζή και Καλούλι φτάνοντας σε μια πολύ μεγάλη νίκη με 1-4.