ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2023: Οι σημαντικότερες στιγμές της χρονιάς που φεύγει

Μια γεμάτη αθλητικά γεγονότα χρονιά με επιτυχίες και προσωπικότητες που ξεχώρισαν ήταν το 2023 και τα Νέα της Λέσβου την αποχαιρετούν, ξεχωρίζοντας τις καλύτερες στιγμές από όλα τα ομαδικά και ατομικά αθλήματα, καθώς επίσης και κάποια πρόσωπα που έκαναν την διαφορά.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η μεγάλη επιστροφή του Αιολικού στις επαγγελματικές κατηγορίες!

Στο χώρο του ποδοσφαίρου αναμφίβολα μεγαλύτερη στιγμή στο 2023 ήταν η άνοδος του Αιολικού στην Super League 2 (παλιά Β΄ Εθνική) μετά από 37 ολόκληρα χρόνια. Ένα όνειρο πολλών ετών πήρε επιτέλους σάρκα και οστά υπό την διοίκηση του Τζιμ Αντωνάκα, που υλοποίησε με απόλυτη επιτυχία το πενταετές πλάνο που είχε εκπονήσει όταν εισχωρούσε στα διοικητικά δρώμενα του συλλόγου. Η ομάδα της Μυτιλήνης για να βρεθεί στη δεύτερη τη τάξει επαγγελματική κατηγορία της Ελλάδας χρειάστηκε να πάρει το πρωτάθλημα στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, αφήνοντας πίσω της δυο μεγάλα ονόματα της κατηγορίας, την Ρόδο και τον Πανιώνιο, με την υπόθεση τίτλος να παίζεται έως την τελευταία αγωνιστική. Στη συνέχεια έλαβε μέρος στα μπαράζ ανόδου προς τη Super League 2, αντιμετωπίζοντας εκεί τους πρωταθλητές από τους υπόλοιπους τέσσερις ομίλους, καταλαμβάνοντας μάλιστα την πρώτη θέση στη βαθμολογία του ειδικού πρωταθλήματος, συγκεντρώνοντας 13 βαθμούς, τσεκάροντας το εισιτήριο για την Super League 2.

Το καλοκαίρι που μας πέρασε ήταν έντονο διοικητικά και αγωνιστικά για τον Αιολικό που βρέθηκε μπροστά στη μεγάλη πρόκληση της συμμετοχής του στην Super League 2. Ο Τζιμ Αντωνάκας επέλεξε να παραμείνει πρόεδρος στον ερασιτέχνη Αιολικό χωρίς να συμμετάσχει στην νέα ΠΑΕ. Ο λόγος που πήρε αυτή την απόφαση ήταν καθαρά για τα χρέη που βάραιναν την προηγούμενη ΠΑΕ όταν η ομάδα της Μυτιλήνης αγωνιζόταν στην τότε ημι-επαγγελματική Γ΄ Εθνική και τα οποία ενδεχομένως να βρει μπροστά της η νέα διοίκηση, που ακόμα δεν γνωρίζουμε ούτε ποιος βάζει τα λεφτά και γενικότερα ποιος είναι αυτός που ηγείται της προσπάθειας στην νέα ΠΑΕ Αιολικός, αφού πέρασε ένα ολόκληρο καλοκαίρι μεγάλης αβεβαιότητας και αμφισβήτησης, αλλά έστω και την τελευταία στιγμή κατάφερε να φτιάξει μια ομάδα από το μηδέν με 30 καινούργιους ποδοσφαιριστές, ανάμεσά τους και ο Γιώργος Μανούσος με προπονητή τον Απόστολο Χαραλαμπίδη.

Το ξεκίνημα του Αιολικού στο πρωτάθλημα μόνο καλό δεν ήταν, με αποτέλεσμα μετά την εντός έδρας ήττα από την Νίκη Βόλου με 2-0 να λυθεί η συνεργασία με τον Απόστολο Χαραλαμπίδη και την θέση του στην τεχνική ηγεσία να παίρνει ο Σέρβος Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς, ο οποίος αποτέλεσε προσωπική επιλογή του αθλητικού διευθυντή της ομάδας Αλεξάνταρ Μίλιτς. Το κλείσιμο του 2023 βρίσκει τον Αιολικό στην 10η θέση του Βορείου Ομίλου με 13 βαθμούς και απολογισμό τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες έπειτα από δώδεκα αγωνιστικές που ήδη έχουν παιχτεί. Ευχή όλων στον Αιολικό το νέο έτος να φέρει καλύτερα αποτελέσματα και την παραμονή της ομάδας στη Super League 2.

Τώρα σε τοπικό επίπεδο ο Αετός για άλλη μια χρονιά διατήρησε τα σκήπτρα στη Λέσβο, κατακτώντας το πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας της περιόδου 2022-23, καθώς και το κύπελλο. Ωστόσο στα μπαράζ με τους πρωταθλητές από τα νησιά και την Αθήνα δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να ανέλθει στη Γ΄ Εθνική. Στο πρωτάθλημα της περιόδου 2023-24 τα δεδομένα έχουν αλλάξει μετά την απόφαση των διοικούντων τον Αετό να αποδεσμεύσουν τους περισσότερους παίκτες του επιτυχημένου κορμού που είχε φτιάξει τα προηγούμενα χρόνια, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει πως δεν είναι ανταγωνιστικός στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο φαίνεται να διεκδικούν περισσότερο ο Διαγόρας με τον Αιγέα, ενώ και ο Όλυμπος αποτελεί γερό αντίπαλο και για τους δυο.

Στο κομμάτι του υποβιβασμού τη μεγάλη κατηγορία αποχαιρέτησε αρχικά η Προοδευτική, η οποία στη συνέχεια μετονομάστηκε σε Καλλονή και στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας πρωταγωνιστεί στον Βόρειο Όμιλο. Ακόμη μέσω των πλέει άουτ υποβιβάστηκε ο Ατρόμητος Ανεμότιας, που δυστυχώς έσβησε από τον χάρτη καθώς δεν δήλωσε συμμετοχή στην Β΄ Κατηγορία. Επίσης από την Α΄ Κατηγορία αποχώρησε οικειοθελώς ο Οδυσσέας Ελύτης, είδηση που προξένησε μεγάλη έκπληξη στους κόλπους του λεσβιακού ποδοσφαίρου, καθώς η συγκεκριμένη ομάδα είχε συνεχόμενες παρουσίες στη μεγάλη κατηγορία. Παρόλα αυτά στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας μέχρι στιγμής βρίσκεται στην πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου και έχει θέσει ως στόχο την άμεση επιστροφή στην Α΄ Κατηγορία.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Πικρός υποβιβασμός για τον Αιολικό από τη Γ’ Εθνική

Ο Αιολικός για πρώτη φορά στην ιστορία του κλήθηκε να αγωνιστεί στη Γ΄ Εθνική κατηγορία του μπάσκετ, εκπροσωπώντας επάξια τη Λέσβο στο δύσκολο αυτό πρωτάθλημα και αν είχε λίγο παραπάνω τύχη, σε συνδυασμό με καλύτερα αποτελέσματα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ίσως και να κατάφερνε να διατηρήσει τη θέση του στις εθνικές κατηγορίες. Με προπονητή τον Γιώργο Γκούμα, η διοικούσα επιτροπή του συλλόγου έφερε ποιοτικούς παίκτες εκτός νησιού και σε συνδυασμό με τους ντόπιους αθλητές δημιουργήθηκε ένα καλό σύνολο, το οποίο πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή για την παραμονή στη Γ΄ Εθνική, άσχετα αν αυτή χάθηκε στη διαδικασία των play out. Μετά τον υποβιβασμό του Αιολικού το νησί δεν έχει εκπρόσωπο στις εθνικές κατηγορίες.

Σε τοπικό επίπεδο τη σεζόν 2022-23 το πρωτάθλημα κατέκτησε η Αθλητική Λέσχη Μυτιλήνης, η οποία αν και πρωτάρα στην κατηγορία κατάφερε να κερδίσει τον θαυμασμό όλων στο νησί από την πρώτη κιόλας χρονιά που κατέβασε ανδρικό τμήμα. Η ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη για να πάρει το πρωτάθλημα χρειάστηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αίολου στους τελικούς, με την συναρπαστική σειρά να κρίνεται στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι. Το νικητήριο καλάθι που χάρισε στη Λέσχη το πρωτάθλημα, προήλθε από τα χέρια του Γιάννη Ζεστού, ο οποίος αποχώρησε από την ενεργό δράση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, προσθέτοντας ένα ακόμη τρόπαιο στην πλούσια συλλογή του. Μάλιστα λίγο πριν φύγει το 2023 η προηγούμενη ομάδα του, ο Παπάδος Γέρας, διοργάνωσε φιλικό αγώνα προκειμένου να τιμήσει τον Ζεστό για όλα όσα έχει πετύχει στο λεσβιακό μπάσκετ.

ΒΟΛΕΪ

Το 2023 είχε δυο όψεις για την Άθληση

Το 2023 είχε δυο όψεις για την Άθληση, που εκπροσωπεί τη Λέσβο για τέταρτη διαδοχική χρονιά στην Α2 των ανδρών. Την αγωνιστική περίοδο 2022-23 η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή κατέλαβε την υψηλότερη θέση που έχει πάρει στη βαθμολογία όλα αυτά τα χρόνια που αγωνίζεται στις εθνικές κατηγορίες. Συγκεκριμένα τερμάτισε τέταρτη, παίρνοντας το εισιτήριο για τα play off, εκεί όπου είχε την ατυχία να πέσει πάνω στον ισχυρό Πανιώνιο, που όχι μόνο απέκλεισε την Άθληση αλλά στο τέλος της περσινής σεζόν πήρε και την άνοδο στην Pre League. Στο φετινό πρωτάθλημα το Λεσβιακό σωματείο πραγματοποιεί εντελώς αντίθετη πορεία, αφού μάχεται για την παραμονή στην Α2 και θα πρέπει να αλλάξει ριζικά την εικόνα του το νέο έτος, προκειμένου να κρατηθεί για άλλη μια χρονιά στις εθνικές κατηγορίες.

Στο τοπικό δεν διεξήχθη πρωτάθλημα στους άνδρες, ενώ στις γυναίκες τον τίτλο κέρδισε η Άθληση Μυτιλήνης.

ΠΡΟΣΩΠΑ 2023

Κάσσου, Φιάσκα και Κοντού έκαναν την Λέσβο να ακουστεί σε όλο τον κόσμο!

Σε ατομικό επίπεδο η Λέσβος μέτρησε αρκετές επιτυχίες χάρη στο ταλέντο τριών αθλητριών, δυο του στίβου και μια της κωπηλασίας. Στον κλασικό αθλητισμό η Όλγα Φιάσκα πήρε αρκετά μετάλλια μέσα στο 2023. Ξεχωρίζουμε το χρυσό μετάλλιο που συνοδεύτηκε από ατομικό ρεκόρ στο Βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην, την πρώτη θέση στο διασυλλογικό πρωτάθλημα, το αργυρό μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα βάδην 35 χλμ., την τρίτη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα βάδην 20 χλμ. και την τρίτη θέση σε αγώνα της σειράς World Race Walking Tour που έγινε στο Δουβλίνο.

Περνάμε τώρα στις επιτυχίες της Μαρίας Κάσσου. Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που είχε γίνει στο Αίγιο η Μυτιληνιά αθλήτρια του Πανναξιακού πήρε τη νίκη κάνοντας μάλιστα και ατομικό ρεκόρ. Ακόμη είχε κάνει μεγάλο ατομικό ρεκόρ που της εξασφάλισε την συμμετοχή της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στους Εαρινούς αγώνες που διεξήχθησαν στις Σέρρες. Η Κάσσου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας μέσω του πανελλήνιου πρωταθλήματος που έγινε στον Βόλο. Τέλος, κατέλαβε την 7η θέση στην παγκόσμια πανεπιστημιάδα που έλαβε μέρος στην Κίνα.

Στην Κωπηλασία η Μιλένα Κοντού πραγματοποίησε μια πολύ καλή χρονιά, έχοντας πολλά επιτεύγματα. Πιο συγκεκριμένα πήρε το χρυσό μετάλλιο μαζί με την συναθλήτριά της, Ζωή Φίτσιου, στη διεθνή ρεγκάτα του Πιεντιλούκο. Οι δυο αυτές αθλήτριες κατετάγησαν δεύτερες στην Ευρώπη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών που έγινε στη Μεγάλη Βρετανία. Κοντού και Φίτσιου πήραν το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο της Λουκέρνης. Άλλη μια επιτυχία για την Κοντού ήταν το χρυσό μετάλλιο μαζί με την Αναστασιάδου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23, που είχε λάβει μέρος στη Βουλγαρία. Το 2023 έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την αθλήτρια του ΝΟΜ καθώς έκανε παγκόσμιο ρεκόρ και στα 500 μέτρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστής κωπηλασίας.