Ατρόμητος για πρωτάθλημα

Αλλαγή σκηνικού είχαμε το Σάββατο στην κορυφή της Α’ Τοπικής, εκεί όπου βρίσκεται πλέον ο Ατρόμητος μετά την μεγάλη του νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής επί του Αιγείρου με 1-0 στο γήπεδο της Θερμής. Μια νίκη που φέρνει την ομάδα της Ανεμότιας μόνη πρώτη και δείχνει πως με την μεταγραφική ενίσχυση πρόσφατα και τα «προβλήματα» που κουβαλά πλέον ο Αίγειρος, μετατρέπεται αυτομάτως σε φαβορί για τον τίτλο.

Από κοντά βέβαια και ο εντυπωσιακός Όλυμπος που συνέτριψε τον Αλκιβιάδη με 5-1 και έπιασε τον Αίγειρο στην δεύτερη θέση, έχοντας πια απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Λίγο πιο πίσω ακολουθεί ο Αιγέας ο οποίος δεινοπάθησε μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Οδυσσέα Ελύτη στο Πλωμάρι, κερδίζοντας τελικά με 4-3, ενώ στην μάχη της τετράδας εξακολουθούν να βρίσκονται Αναγέννηση και Αετός που νίκησαν Αχιλλέα και Πολιχνίτο αντίστοιχα. Νίκη-ανάσα για τον Αρίωνα που επικράτησε του Ανδρονικά με 3-1, ενώ αλληλοεξουδετερώθηκαν Μεσότοπος και Κεραυνός, μένοντας στο 1-1. Αναλυτικά:

Αίγειρος Ατρόμητος 0-1

Το ντέρμπι της Θερμής κατέληξε στον Ατρόμητο αφού ένα τραγικό λάθος του Πουρή στο ξεκίνημα έδωσε την δυνατότητα στον Χατζηκυριάκο να σκοράρει και να βάλει μπροστά την ομάδα του. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνα, κράτησαν με σχετική ευκολία το μηδέν παρά τις μικροευκαιρίες από πλευράς Αιγείρου και στο τέλος πανηγύρισαν μια νίκη που τους φέρνει στην κορυφή και τους δίνει ψυχολογία για την συνέχεια.

Από την άλλη, η ομάδα των Μιστεγνών φαίνεται πως δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση μετά το διαζύγιο με τον Μουντανάρη, έχει εσωτερικά θέματα να λύσει και θα πρέπει τον Δεκέμβρη να αλλάξει πολλά αν θέλει να παραμείνει σε τροχιά τίτλου.

Πολιχνίτος Αετός 0-1

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στον Πολιχνίτο με τον Αετό να είναι πιο αποτελεσματικός και να παίρνει την νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν ευκαιρίες και θα μπορούσαν να προηγηθούν, αλλά στην επανάληψη μίλησε η εμπειρία των παικτών του «Νίλσεν» που με τον Ευαγγέλου να σκοράρει έφυγαν με το διπλό.

Αρίων Μ. Ανδρονικάς 3-1

Ο Αρίων δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Ανδρονικά στην Μήθυμνα και να ανασάνει βαθμολογικά,  αν και για τους φιλοξενούμενους περισσότερη ζημιά έγινε λόγω των τραυματισμών που είχαν. Ο Στρατής Δελόλμας άνοιξε το σκορ για τον Αρίωνα, με τον Ανδρονικά να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά να χάνει τους δυο καλύτερούς του παίκτες από τραυματισμό, τους Σαμπάνη και Νταή οι οποίοι αποχώρησαν . Έτσι ο Αρίων το εκμεταλλεύτηκε και με άλλο ένα γκολ του Δελόλμα και ένα του Μιχαηλίδη έφτασε στο 3-0 για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Νικολέλλης στην εκπνοή.

Αναγέννηση Αχιλλέας 3-1

Δεν ήταν εύκολη τελικά η νίκη για την Αναγέννηση κόντρα στον ουραγό Αχιλλέα, με την ομάδα της Πέτρας να δείχνει καλά στοιχεία και να δυσκολεύει τους γηπεδούχους. Μάλιστα ο Αχιλλέας προηγήθηκε με τον Ραμά, αλλά πριν το ημίχρονο ο Μιμίκος ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Γέρας πίεσε και κατάφερε στο 75ο να κερδίσει πέναλτι, με τον Βλάμο να ευστοχεί για το 2-1, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε δέκα λεπτά μετά ο Τακός.

Αιγέας Οδυσσέας Ελύτης 4-3

«Τρελό» παιχνίδι στο Πλωμάρι, εκεί όπου ο Αιγέας είδε και έπαθε να νικήσει τον Οδυσσέα Ελύτη που απέναντι σε ομάδες που είναι τα φαβορί, σεληνιάζεται. Ο Καλουτζής άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Βελούτσος και ο Αγκόλι έδωσαν προβάδισμα πριν το ημίχρονο στην ομάδα του Γαβαλά. Ο Τάκας έκανε το 3-1 δείχνοντας να καθαρίζει το ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Παράσχου μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος.  Ο Άνταμ δεν θα μπορούσε να μην σκοράρει και έκανε το 4-2, αλλά η αποβολή του Χρυσάφη στο 75ο έδωσε την ευκαιρία στον Οδυσσέα να μειώσει εκ νέου σε 4-3, αλλά μέχρι εκεί.

Όλυμπος Αλκιβιάδης 5-1

Μέσα στην Αγιάσο ο Όλυμπος δεν αστειεύεται και πάει από πεντάρα σε πεντάρα. Τελευταίο του «θύμα» ο Αλκιβιάδης με την ομάδα του Παπαλόπουλου να κερδίζει 5-1 και να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση και σε απόσταση βολής από την κορυφή. Ο Τσομπανέλλης άνοιξε το σκορ και ο Πετρουζέλλης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Λυγγέλης έκανε το 3-0, ο Αλκιβιάδης μείωσε προσωρινά σε 3-1 για να έρθει ο Χατζέλλης να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και ο Τζιώτης να διαμορφώσει το τελικό 5-1.

Μεσότοπος Κεραυνός 1-1

Και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις,  έμειναν στην ισοπαλία. Ο Μεσότοπος άνοιξε το σκορ νωρίς με τον Αλαγιάννη, αλλά στην επανάληψη ο Κεραυνός ισορρόπησε και με τον Νικολάεφ ισοφάρισε παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό.

«Βροχή» τα γκολ

Γκολ με το… τσουβάλι είχαμε στην αγωνιστική της Β’ Τοπικής και στους δυο ομίλους, καθώς τα ζευγάρια που αναμετρήθηκαν είχαν μεγάλες διαφορές ποιοτικά. Στον Βόρειο όμιλο, ο Απόλλων Δαφίων διέλυσε με 8-2 τον Γ. Καραβαγγέλη και ανέβηκε στην κορυφή, ενώ η Φίλια δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 5-1 τον Ορφέα Άντισσας.

Πιο νορμάλ νίκη πέτυχε ο Παπανικολής μέσα στην Άγρα επί του Μακαρέα με 3-1, ενώ στην μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής Ταξιάρχης και Άναξος έμειναν στο 1-1. Στον Νότιο όμιλο, έγινε της… πεντάρας. Ο Παλλεσβιακός, ο Ατρόμητος και ο Ορφέας νίκησαν 5-0 Βασιλικά, Θύελλα και Δόξα αντίστοιχα, ενώ 4-0 κέρδισε ο Αρίων Π. τον Αστέρα Ιππείου.