Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Χάλκινο για την Μιχαέλα Φιάσκα στο ΣΕΦ!

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Μιχαέλα Φιάσκα της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, το οποίο διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Η φετινή διοργάνωση πραγματοποιήθηκε υπό διαφορετικές συνθήκες εξαιτίας της πανδημίας με κύρια χαρακτηριστικά τον μικρό αριθμό αθλητών και την απουσία κόσμου στις εξέδρες. Ωστόσο όλα αυτά δεν επηρέασαν την Μιχαέλα Φιάσκα, που, όπως προαναφέραμε, κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 4:49.53 στην κατηγορία των 1.500μ. γυναικών. Να σημειωθεί πως την πρώτη θέση στην κατηγορία κατέλαβε η Αναστασία Μαρινάκου της ΓΕΑ Τρικάλων με 4:24.33, ενώ ασημένια αναδείχθηκε η Άρτεμις Μόκκα του Γ.Σ. Τρικάλων με 4:45,87.

Τρίτος και ο Χατζίου!

Η επιτυχία της Μιχαέλας Φιάσκα δεν ήταν η μοναδική στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, αφού και ο Μυτιληνιός αθλητής Πέτρος Χατζίου, ο οποίος ανήκει στον Ολυμπιακό, πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Χατζίου, ο οποίος βρέθηκε στον τελικό του άλμα επί κοντώ, έκανε άλμα στα 5,45μ. που αποτελεί και ατομικό ρεκόρ. Ο Μυτιληνιός αθλητής δοκίμασε και στα 5,55μ., ωστόσο εκεί είχε τρία αποτυχημένα άλματα, τερματίζοντας πίσω από δύο σπουδαίους αθλητές, τον Μανόλη Καραλή και τον Κώστα Φιλιππίδη.