Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Χαμός στην ουρά!

-Κορυφή για Αιγέα

Πλησιάζει το τέλος του ομίλου των play-out, με την μάχη της παραμονής να κορυφώνεται. Ο Πολιχνίτος πήρε το ντέρμπι της ουράς, επικρατώντας με 3-0 του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους, που του δίνει ελπίδες παραμονής. Κορυφή για τον Αιγέα, που επιβλήθηκε εύκολα του Αίγειρου με 2-5, ενώ ισόπαλο ήρθε το παιχνίδι ανάμεσα σε Οδυσσέα Ελύτη και Προοδευτική Σκάλα Καλλονής με σκορ 1-1. Τέλος, σωτήρια νίκη σημείωσε στον Παπάδο ο Αρίων Παλαιοκήπου με 3-0 επί του Παλλεσβιακού, που παραμένει σε δύσκολη θέση. Ρεπό είχε ο Απόλλων Δαφίων.
Μετά από ένα ημίχρονο, ο Πολιχνίτος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αλκιβιάδη στην επανάληψη, ανοίγοντας το σκορ με τον Νικέλλη, με τον ίδιο παίκτη να κάνει και το 2-0 λίγα λεπτά αργότερα. Το κερασάκι στην τούρτα για την μεγάλη αυτή νίκη του Πολιχνίτου, έβαλε στα τελευταία λεπτά ο Μαριάμος.
Στην Θερμή, το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1, με τον Αιγέα να προηγείται και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν. Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Αιγέας κυριάρχησε και κατάφερε να φτάσει στο ευρύ 2-5 και την κορυφή του ομίλου.
Με πρωταγωνιστή τον Κιοσέ, ο Αρίων Παλαιοκήπου κατάφερε να πάρει χρυσό τρίποντο στην έδρα του επί του Παλλεσβιακού με 3-0. Το άλλο γκολ για την ομάδα της Γέρας σημείωσε ο Γιακαλής.
Στην Θερμή, η Προοδευτική προηγήθηκε με τον Καραγιάννη, με τον Οδυσσέα Ελύτη να ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.