Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Δεν ανέδειξε νικητή η ‘’μονομαχία’’ Μανούσου-Βούρου!

Ατρόμητος και ΟΦΗ έμειναν στην λευκή ισοπαλία σε παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της Super League.

Στο ματς που διεξήχθη στο γήπεδο του Περιστερίου εκτός από την μονομαχία αυτών των δύο ομάδων, είχαμε και αυτή των δύο Μυτιληνιών ποδοσφαιριστών του Γιώργου Μανούσου και του Πραξιτέλη Βούρου. Από τη μία o 33χρονος μεσοεπιθετικός του Ατρόμητου ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, ενώ από την άλλη ο 25χρονος κεντρικός αμυντικός του ΟΦΗ χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Σε ό,τι έχει να κάνει με το ματς αυτό δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, παρά την προσπάθεια και των δύο ομάδων για να πετύχουν κάποιο γκολ. Ίσως η κρητική ομάδα να αισθάνεται πιο ικανοποιημένη από τον βαθμό αν αναλογιστεί κανείς πως από την μία έπαιζε εκτός έδρας, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μεγιάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 52ο λεπτό.

Όσον αφορά την απόδοση των δικών μας ποδοσφαιριστών θα λέγαμε πως και οι δύο πρόσφεραν πολλές βοήθειες στις ομάδες τους. Ο Μανούσος συμμετείχε σε αρκετές φάσεις του Ατρόμητου και θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο γκολ, αν ήταν πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια. Πάντως για ακόμα ένα παιχνίδι ο Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής έμεινε μακριά από τα γκολ.

Με την σειρά του ο Βούρος που ξαφνικά βρέθηκε εκτός ενδεκάδας μετά από πολλά παιχνίδια ως βασικός, ίσως για να πάρει και κάποιες ανάσες, με το που μπήκε στο γήπεδο στο 46ο λεπτό στη θέση του Σελίμοβιτς, ανταποκρίθηκε άψογα στα καθήκοντά του και ειδικά μετά την αποβολή του συμπαίκτη του, συνέβαλε σημαντικά στο να μην γίνει ιδιαίτερα απειλητικός ο Ατρόμητος. Στα της βαθμολογίας ο ΟΦΗ είναι πλέον 7ος με 19 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος είναι δύο θέσεις πιο κάτω με 18.

Σε ένα άλλο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ, παίρνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη κόντρα στον Απόλλωνα. Έτσι η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι παραμένει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας με 25 βαθμούς και συνεχίζει την προσπάθεια για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Μάλιστα οι πράσινοι παρότι για άλλη μία αγωνιστική αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα απουσιών, κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο χάρη σε τέρματα των Καρλίτος στο 36’ και Εμμανουηλίδη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης δεν ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, ώστε να πάρει κάποιες ανάσες λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών. Ωστόσο ο Μπόλονι τον έβαλε στο γήπεδο με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, στην  θέση του Αθανασακόπουλου. Ο Μυτιληνιός εξτρέμ που η αλήθεια είναι πως έχει χάσει την επαφή με τα δίχτυα τον τελευταίο καιρό, επιχείρησε να ψάξει το γκολ, όμως θα λέγαμε πως αυτή τη φορά έκαναν άλλοι την δουλειά.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 100ή συμμετοχή για τον Χατζηγιοβάνη με την φανέλα του Παναθηναϊκού σε επίπεδο Super League, με τον Μυτιληνιό ποδοσφαιριστή να μετρά μέχρι τώρα 13 γκολ και 11 ασίστ.