Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Δεν μπορεί εκτός…

Την ήττα με 3-1 γνώρισε χτες το απόγευμα στις Σέρρες η Καλλονή χάνοντας  από τον Πανσερραϊκό για την 17η αγωνιστική της Football League. Μια ήττα που ήρθε σε μια χρονική περίοδο που η ομάδα δείχνει να  πατάει καλά στο γήπεδο και να θέλει 1-2 μαζεμένα καλά αποτελέσματα για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Πλέον το παιχνίδι με τον Αχαρναϊκό την Κυριακή αποκτά χαρακτήρα μεγάλου τελικού αφού στην συνέχεια ακολουθούν τα ματς με τους πρωτοπόρους και δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το πρόγραμμα. Στο παιχνίδι ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα, είχε δυο καλές στιγμές στο 8’ και στο 26’ με τον Ιωαννίδη που απέκρουσε και στις δυο ο Μανιάτης και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 30ό όταν  ο Ιωαννίδης σέντραρε, ο Ρούτσης έχασε το κοντρόλ αλλά ο επερχόμενος Γκούρτσας με πλασέ άνοιξε το σκορ. Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών έγινε και το 2-0, όταν μετά από σέντρα του Κάκκο, ο Ρούτσης με κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο, ο οποίος στο 37’ είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Μανιάτη.

Η Καλλονή μη έχοντας να χάσει κάτι στην επανάληψη βγήκε στην επίθεση και μείωσε στο 65ο, με τον Σισέ να εκμεταλλεύεται σέντρα του Ζουλιώτη στο πρώτο δοκάρι και με προβολή να κάνει το 2-1. Μάλιστα δυο λεπτά ο Σβόγιτς λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αλλά ο Ρίστιτς απομάκρυνε με δυσκολία τον κίνδυνο. Και ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, στο 77ο σε μια αντεπίθεση ο Ρούτσης με πλασέ εκτός περιοχής έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Σιάκκας (82’ Παναγιωτίδης), Γαβριηλίδης (83’ Παπατζίκος), Τσιμίκας, Ρούτσης (80’ Τάντιτς), Κάκκο, Γκούρτσας.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης (37’ λ.τ. Παπαδόπουλος), Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιώργου, Λίταινας (69’ Ελευθεριάδης), Σβόγιτς, Τριανταφύλλου, Σισέ, Αγριμάκης.