Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Δεν έπεισε στο «Ελ Πάσο» ο Αιολικός

Δεν κατάφερε να αποδράσει με την νίκη από το «Γρηγόριος Λαμπράκη» ο Αιολικός, που «κόλλησε» στο ισόπαλο 0-0 χωρίς να πιάσει υψηλές αποδόσεις στο παιχνίδι του και έχασε χρυσή ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την δεύτερη θέση και να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία του Ηλυσιακού στην έδρα των Αγίων Αναργύρων.

Ο Αιολικός βρέθηκε στην έδρα της Καλλιθέας με σκοπό να καταφέρει να φύγει με το τρίποντο, παρουσία τουλάχιστον 70 φιλάθλων του ΣΦΑΑ, που ενίσχυσαν τις προσπάθειες των Μυτιληνιών καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δεν ευτύχησαν να πανηγυρίσουν την νίκη με την ομάδα τους.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, και πριν την συμπλήρωση 10 λεπτών κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με το σουτ του Λαμπράκη να μην ανησυχεί τον Λαδά, που ήλεγχε την πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα χέρια του. Η Καλλιθέα έδειξε και αυτή ότι θα αγωνιζόταν με ό,τι διαθέτει για την νίκη, και στο 21΄ μια κεφαλιά του Γκρόσιου, ήταν το πρώτο απειλητικό «μήνυμα» των γηπεδούχων, με τον Κούμπα να μην ανησυχεί. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποια άλλη αξιοσημείωτη στιγμή έως το 40΄, όταν ο Βουτσιώτης βγήκε τετ-α-τετ με τον Λαδά, με τον κίπερ των γηπεδούχων να καταφέρνει να προστατεύσει την εστία του, αλλάζοντας με τα πόδια του την πορεία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο  «Αίο» συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Στο 52΄ ο Διαμαντίδης δοκίμασε το πόδι του από μακριά χωρίς να βρει στόχο. Στο 77΄ ο Βουτσιώτης από πλεονεκτική θέση σούταρε, χωρίς όμως να σημαδέψει κάποια γωνία, με την μπάλα να καταλήγει απ’ ευθείας στα χέρια του Λαδά. Οι γηπεδούχοι είχαν απίστευτη ευκαιρία να φύγουν νικητές από το γήπεδο, με τον Βασιλείου να κάνει την προβολή, την μπάλα όμως να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Αιολικού. Το 0-0 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τον Αιολικό να φεύγει με έναν βαθμό από την Καλλιθέα, και να έχει απολέσει τεράστια ευκαιρία για να μειώσει την διαφορά από την δεύτερη θέση, με τον Ηλυσιακό να έρχεται επίσης ισόπαλος με 2-2 στην έδρα των Αγίων Αναργύρων, εκεί που μάλιστα έχανε έως το 89΄, με την διαφορά να παραμένει σταθερή στους 4 πόντους.

Συνθέσεις:

Καλλιθέα  (Νίκος Παντέλης): Λαδάς, Βασιλείου, Γκρόσιος, Νικολακάκης, Τσώνης, Ζεζάι, Μακρυγιάννης (65′ Μαργαρώνης), Κώστας, Βασιλείου, Μπέλης, Βασιλειάδης

Αιολικός (Απόστολος Στύλος): Κουμπάς, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός (56′ Σεφουλάι), Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης (90′ Τζόρνταν), Τσομπανέλης, Διαμαντίδης, Ποτουρίδης (83′ Παπαδόπουλος), Βουτσιώτης (87′ Καπταγιάννης), Λαμπράκης