Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Δεν τα κατάφερε στην Βάρη και τέθηκε εκτός ανόδου στη Γ΄ Εθνική ο Αετός

Το όνειρο της ανόδου στη Γ΄ Εθνική για τον Αετό, έσβησε στη Βάρη μετά την ήττα με 2-0 από τον τοπικό Αστέρα, στο παιχνίδι που έγινε χθες το απόγευμα με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα των Λουτρών ήθελε μόνο τη νίκη προκειμένου να παραμείνει ζωντανή στο κόλπο της ανόδου, ωστόσο έπεσε απέναντι σε έναν πολύ καλό Αστέρα Βάρης που με αυτή του τη νίκη ουσιαστικά εξασφάλισε την επάνοδό του στις εθνικές κατηγορίες, ακολουθώντας εκεί τον Ηλυσιακό. Ο νταμπλούχος Λέσβου βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ τον Αστέρα από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα από το 4ο λεπτό μετά το γκολ που σημείωσε ο Νιούμαν. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φθάσουν στην ισοφάριση, όμως δυσκολεύονταν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα.

Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βάλουν γερές βάσεις νίκης, κάνοντας το 2-0 με σκόρερ αυτή την φορά τον Ντούλια. Πάντως ο Αετός θα μπορούσε να είχε μειώσει πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τον Σεφουλάι να πλασάρει και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στην επανάληψη ο Αστέρας Βάρης μπόρεσε να διαχειριστεί κατάλληλα το υπέρ του 2-0 και αν εξαιρέσει κανείς ένα χαμένο τετ-α-τετ του Μιχαλάκη, κατά τα άλλα δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στην άμυνα, παίρνοντας μια σημαντική νίκη που τον φέρνει με το 1,5 πόδι στην Γ΄ Εθνική, κάτι που δεν ισχύει για τον Αετό που έχασε κάθε ελπίδα ανόδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μια ανάσα από την Γ΄ Εθνική βρίσκεται και η ΑΕΡ Αφάντου, η οποία απέσπασε χρυσή ισοπαλία στην έδρα του Ηλυσιακού με 2-2. Μαθηματικές ελπίδες για την άνοδο έχει και η Ελλάς Σύρου που πέρασε άνετα από την Σάμο, επικρατώντας με το εμφατικό 0-8 του τοπικού Πυθαγόρα. Επόμενη και τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για τον Αετό στα μπαράζ ανόδου προς τη Γ΄ Εθνική, την Κυριακή, στα Λουτρά, με την ΑΕΡ Αφάντου, αφού την τελευταία αγωνιστική θα πάρει στα χαρτιά το ματς με τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου.