Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Δεν το χάνει φέτος!

-Μεγάλη η διαφορά από τους υπόλοιπους

Έπεσε και η αυλαία της 10ης αγωνιστικής, με τον Όλυμπο Αγιάσου να κάνει ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα προς τον τίτλο και πλέον δύσκολα μπορεί να χάσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Η ομάδα της Αγιάσου επικράτησε με 0-1 του ΑΟΜ στον Μεσότοπο και πλέον απέχει ελάχιστα από το πρωτάθλημα, την ίδια στιγμή που ο βασικός διώκτης της ομάδας του Ολύμπου, η Αναγέννηση Γέρας, έχασε 3-1 από τον Αετό στα Λουτρά, με τους γηπεδούχους να πιάνουν τους Γεραγώτες στην δεύτερη θέση. Στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια, Διαγόρας και Ανδρονικάς άλωσαν τις έδρες του Ατρόμητου και του Αρίωνα αντίστοιχα με σκορ 1-5 για την ομάδα της Αγ. Παρασκευής και 1-6 για την ομάδα των Παρακοίλων.

+9 και ποιος τον σταματά!

ΑΟ Μεσοτόπου – Όλυμπος Αγιάσου 0-1
Με νίκη πέρασε ο Όλυμπος και από τον Μεσότοπο, υπερκερνώντας το εμπόδιο της τοπικής ομάδας με σκορ 0-1, ξέφυγε στο +9 από την δεύτερη θέση και πλέον φαντάζει τα αναμφισβήτητο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, που γνώριζαν πως θα είχαν δύσκολο έργο απέναντι στην μαχητική ομάδα του Γιακαλή, που παρατάχθηκε όμως λαβωμένη, καθώς απουσίαζαν βασικοί ποδοσφαιριστές.
Στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι σημάδεψαν το δοκάρι δύο φορές με τους Γκέκα και με τον Τσατσάκη, με την τύχη όμως να ευνοεί τους φιλοξενούμενους, που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Τσομπανέλλη να κάνει το 0-1. Και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές στη συνέχεια, με χαρακτηριστικότερη όλων το σουτ του Καλαφάτη που σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μεσότοπου.
Με δέκα παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, με τον Κατσαρό να αποβάλλεται από πλευράς Ολύμπου και τον Καρακωνσταντίνο να παίρνει την άγουσα προς τα αποδυτήρια πέντε λεπτά πριν από την λήξη της αναμέτρησης.
Έντονα ήταν τα παράπονα των γηπεδούχων προς την διαιτησία, με την ομάδα του Μεσοτόπου να ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Μπράκουλα και σε χέρι αμυντικού, όπου κανένα από τα δύο δεν δόθηκε, ενώ έντονες ήταν και οι διαμαρτυρίες για το γκολ του Αλαγιάννη που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Διατήρησε τις ελπίδες του

Αετός Λουτρών – Αναγέννηση Γέρας 3-1
Ζωντανός στην μάχη του τίτλου έμεινε ο Αετός, που επικράτησε με 3-1 της Γέρας στο μεταξύ τους ντέρμπι και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Όλυμπο, σε ένα παιχνίδι τελικό! Από την άλλη, η Αναγέννηση έμεινε στο – 9 και έχασε κάθε επαφή με την κορυφή.
Ο Αετός άνοιξε το σκορ με το… καλημέρα, και ο Βασιλέλλης, με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0. Έπειτα, ακολούθησαν καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες, καμία όμως δεν έφτασε στο γκολ. Ένα λεπτό πριν το ημίχρονο όμως, οι γηπεδούχοι με σκόρερ τον Κροτσίδα έγραψαν το 2-0, με τον ποδοσφαιριστή των Λουτρών να μην δυσκολεύεται από κοντά να στείλει την μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας.
Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο απειλητικοί, δημιούργησαν πολλές καλές στιγμές και τελικά κατάφεραν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Χρυσάφης.
Η Αναγέννηση έψαχνε την ισοφάριση, με τον Αετό να προστατεύει με επιτυχία τα καρέ του και λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, πέτυχε και τρίτο τέρμα, με τον Συβρή να βάζει την υπογραφή του στην αναμέτρηση.

Τον θύμωσε και ξέσπασε

Ατρόμητος Ανεμότιας – Διαγόρας Αγ. Παρασκευής 1-5
Ο Ατρόμητος έκανε το «λάθος» να προηγηθεί στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Διαγόρα και η ομάδα της Αγ. Παρασκευής προχώρησε σε μια ανατροπή, αλλά και ευρεία νίκη με 1-5.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Γρούβα στο 25΄, η εικόνα του παιχνιδιού όμως άλλαξε δραματικά στην επανάληψη.
Λίγα λεπτά παιχνιδιού χρειάστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο για τον Διαγόρα να φτάσει στην ισοφάριση με τον Παρέλλη, ενώ, ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που ανέτρεψε το σκορ σε 1-2 με κοντινό πλασέ. Ο Διαγόρας δεν σταμάτησε εκεί, με τον Καδή να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 1-3 και τον Παρέλλη να γράφει με χατ-τρικ το 1-4 στο 70΄. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καδής, με τον Διαγόρα να δίνει τέλος σε ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων που έτρεχε ο Ατρόμητος.

«Καρέ» ο Κυριαζής

Αρίων Μήθυμνας – Ανδρονικάς Παρακοίλων 1-6
Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, όπου σημειώθηκαν 7 τέρματα, δοκάρια και πληθώρα ευκαιριών, ο Ανδρονικάς επιβλήθηκε με το ευρύ 1-6 του Αρίωνα στον Μόλυβο.
Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης υπήρξε ο Κυριαζής, που σημείωσε 4 τέρματα, από τα έξι της ομάδας του, όντας και ο παίκτης που ανέτρεψε το 1-0 που είχε διαμορφωθεί μόλις από τα πρώτα λεπτά, από το τέρμα του Σοφιάνη.
Το τελικό 1-6 διαμορφώθηκε από τα τέρματα του Μάκη Σαμπάνη, με τον Κουτλή να έχει και δοκάρι. Δοκάρι επίσης είχε και ο Γρούβας για τους γηπεδούχους.