Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Δεν τον χάλασε το «Χ»

Αήττητος για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε ο Αιολικός που αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τη Μαρκό στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, παίρνοντας ένα σημαντικό βαθμό απέναντι στην καλύτερη ομάδα του ομίλου μετά τη Ρόδο.

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπορεί να απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την γραμμή σωτηρίας, ωστόσο, είναι στο χέρι της να καταφέρει το στόχο της παραμονής στα επόμενα κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν. Σε ό,τι αφορά τον αγώνα του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης, Αιολικός και Μαρκό πρόσφεραν μέτριο θέαμα στους φιλάθλους με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι λίγες. Οι κυανόλευκοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 17ο λεπτό όταν ο Νικολήτσας απέκρουσε το κοντινό σουτ του προωθημένου Μπάρκα. Ένα λεπτό αργότερα ο Λαμπράκης έβγαλε σέντρα για τον Μπουρού, ο οποίος σούταρε ψηλά. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 45΄ και ήταν για τον Αιολικό. Ο Λαμπράκης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Αντόνοφ, ο οποίος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φάση από πλεονεκτική θέση με τον Νικολήτσα να μαζεύει την μπάλα. Από την άλλη η Μαρκό δεν δημιούργησε καμία αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο έχοντας δύο καλές στιγμές για να βρει δίχτυα. Αρχικά στο 49ο λεπτό, ο Λαμπράκης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήρε φάλτσα και ο Νικολήτσας με υπερένταση απομάκρυνε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης δοκίμασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Νικολήτσας ήταν στην θέση του. Στο 54΄ στην καλύτερη στιγμή της Μαρκό στον αγώνα ο Πινέιρο βγήκε τετ-α-τετ με τον Βρονταρά, τον οποίο επιχείρησε να περάσει, όμως ο γκολκίπερ του Αιολικού πρόλαβε τον παίκτη της Μαρκό στην έξοδο και του πήρε την μπουκιά από το στόμα.

Στη συνέχεια ο Αιολικός προσπάθησε να βρει το γκολ που θα του έδινε ένα σημαντικό τρίποντο και στο 85΄ είχε καλή στιγμή για να το πράξει απειλώντας εκ νέου από στημένο. Ο Λαμπράκης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήγε στον προωθημένο Βαλιό, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις η Μαρκό επιχείρησε να απειλήσει την εστία του Βρονταρά με τον Σάμιο που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει επιτυχώς τη φάση, ενώ λίγο αργότερα στην τελευταία προσπάθεια του αγώνα ο Μπατίζ, που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αιολικού, δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και έτσι οι αμυντικοί της Μαρκό έδιωξαν τον κίνδυνο, με το τελικό 0-0 να δίνει στις δύο ομάδες από ένα βαθμό. Στα αρνητικά ο τραυματισμός του Μίροσλαβ Αντόνοφ, ο οποίος τραυματίστηκε στο 65΄ και αντικαταστάθηκε από τον Αλαγιάννη. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα της Μυτιλήνης είναι με την Θύελλα Ραφήνας εκτός έδρας.

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης, Μπάρκας, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης, Σπόλιαριτς (61΄ Παλαμουτσής), Κατσίκης, Αντόνοφ (65΄ Αλαγιάννης), Μπουρούς (63΄ Μπατίζ), Λαμπράκης (90+2 Καλαφάτης)

Μαρκό (Δ. Παπασπύρου): Νικολήτσας, Μανδαμαδιώτης, Τσακίρης, Κορομηλάς, Ντούμπερετ (81΄ Μανωλιάς), Αλεξίου, Κατσούκης (69΄ Γκούλιας), Γκεμίδης, Σάμιος, Πινέϊρο (76΄ Τσεβάς), Ατματζίδης (90+3 Γκριμέκης)