Δεν τον θέλει η μπάλα… Ξανα ισόπαλος ο Αιολικός 2-2 με Παναρκαδικό

Ούτε αυτή την φορά κατάφερε ο Αιολικός να σπάσει το ρόδι και να πάρει το πρώτο του τρίποντο στην σεζόν. Η ομάδα της Μυτιλήνης αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τον Παναρκαδικό την Κυριακή στο Στάδιο Μυτιλήνης, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής, σε έναν αγώνα που όπως εξελίχθηκε αφήνει γλυκόπικρη γεύση στους γηπεδούχους. Και αυτό γιατί ο Αιολικός όχι μόνο προηγήθηκε, αλλά στο πρώτο μέρος μπορούσε να “σκοτώσει” τον αντίπαλό του έχοντας χάσει κλασικές ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 ή το 3-0, σε ένα διάστημα εξαιρετικού ποδοσφαίρου.

Στην επανάληψη όμως βρέθηκε ξαφνικά μέσα σε ένα λεπτό πίσω στο σκορ και στο τέλος έμεινε και ικανοποιημένος που απέφυγε την ήττα. Ο Αιολικός έδειξε και πάλι βελτιωμένος, δημιούργησε ξανά αρκετές φάσεις και από θέμα τύχης και έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν κατάφερε να κερδίσει. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η ομάδα έχοντας παίξει με δύσκολους αντιπάλους μέχρι τώρα, δείχνει ότι έχει την δυνατότητα να κάνει καλή πορεία φέτος και οι νίκες είναι θέμα χρόνου να έρθουν.

Το καλύτερό του ημίχρονο

Ο Αιολικός έχοντας για πρώτη φορά τον Χρήστου στο αρχικό σχήμα, έκανε ίσως το καλύτερό του ημίχρονο φέτος. Εκτός από το γκολ που πέτυχε είχε μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει περισσότερα τέρματα, αλλά δεν τα κατάφερε και το πλήρωσε στην συνέχεια. Στο 12ο ο Μίχος με συστημένη σέντρα έστειλε την μπάλα αρχικά στο κεφάλι του Χρήστου και στην συνέχεια αυτός στον Μανουσάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναρκαδικού απομάκρυνε. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 20ό όταν ο Μανουσάκης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Χρήστου στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Αιολικό.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Μανουσάκης που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, βρέθηκε απέναντι από τον Καπετάνο αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χρήστου με κεφαλιά από τα 2 μέτρα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καπετάνο που ενστικτωδώς απομάκρυνε σε κόρνερ. Ο Αιολικός είχε πιάσει από το λαιμό τον Παναρκαδικό και συνέχισε να πιέζει χάνοντας άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 30ό με τον Ευσταθίου να σουτάρει στο κάθετο δοκάρι. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να είναι εντυπωσιακοί και άτυχοι και να χειροκροτούνται από τους 400 φιλάθλους που βρέθηκαν στην εξέδρα.

Κάζο στην επανάληψη

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αιολικός υπέστη καθίζηση και μετά από ένα δεκάλεπτο χωρίς φάσεις, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά και προηγήθηκαν. Στο 55ο ο νεοεισελθών Σαλαπάτας Π. με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Πάππο κάνοντας το 1-1 και με την σέντρα οι παίκτες του Αιολικού έχασαν την μπάλα, με τον Καναβέτα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Αιολικού και να πλασάρει για το 1-2, “παγώνοντας” τον Ταρλά. Παρά την ψυχρολουσία, ο Αιολικός κατάφερε να αντιδράσει, βγήκε στην επίθεση, έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες με τους Χρήστου και Κρητικό, και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78ο όταν ο Ευσταθίου έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μπουρούς στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αιολικός: Πάππος, Αμπραχαμνιάν (84’ Αζίζ), Κρητικός, Τάχιας, Κεσίδης, Κριπιντήρης, Μπουρούς, Μίχος, Χρήστου, Μανουσάκης (67’ Ραζάκ), Ευσταθίου (80’ Λαλάς)

Παναρκαδικός: Καπετάνος, Χουστουλάκης, Μπούτας, Αρώνης, Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Παπουτσής (78’ Δημοσθένης), Σταθόπουλος, Καναβέτας, Ραχίμ (Σαλαπάτας Π.), Κολιόπουλος (55’ Σαλαπάτας Τ.)

Έκανε το 4Χ4 ο ΠΑΟ Βάρδας

Την πολύ καλή του πορεία συνεχίζει ο ΠΑΟ Βάρδας που εκμεταλλευόμενος το βατό του πρόγραμμα, είναι η μοναδική ομάδα που έχει κάνει το απόλυτο μέχρι σήμερα, αφού την Κυριακή πέρασε και από την Μεγαλόπολη με 3-1. Απο κοντά και η Παναχαϊκή η οποία δεν δυσκολεύτηκε μέσα στο Ζευγολατιό, κερδίζοντας 0-2, ενώ απώλειες είχε ο Φωστήρας που παραχώρησε λευκή ισοπαλία στον Τσικλητήρα. Πρώτες νίκες για Αχαϊκή, Θήβα και Παναργειακό.