Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Δεύτερος και περιμένει!

-Κλείδωσε την συμμετοχή του στα μπαράζ

Πολύ κοντά στην επίτευξη ενός στόχου που χρόνια τώρα θέλει να φέρει εις πέρας βρίσκεται ο Αιολικός, που την Κυριακή, στο κατάμεστο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, κατάφερε να κερδίσει 2-1 τον Πανθηραϊκό και, σε συνδυασμό με την ήττα του Ηλυσιακού με 0-2 από το Αιγάλεω, να κλειδώσει την δεύτερη προνομιούχο θέση από την 21η αγωνιστική, μια αγωνιστική, πριν πέσει η αυλαία του 7ου ομίλου.
Ο Αιολικός κατάφερε να πετύχει αυτό που ήθελε, να κατακτήσει την δεύτερη θέση και να συμμετάσχει στα μπαράζ ανόδου της Football league, και πλέον, θα περιμένει τον αντίπαλό του στα νοκ-άουτ παιχνίδια, που θα του δώσουν την ευκαιρία, μετά από πολλά χρόνια, να πανηγυρίσει μια αγωνιστική άνοδο.
Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Αιολικός, ξεκίνησε την αναμέτρηση με τα μάτια των παικτών να «πετάνε» φωτιές και να στοχεύουν μόνο στην νίκη και τίποτε άλλο, με τον κόσμο να βοηθάει τους ποδοσφαιριστές στις προσπάθειές τους.
Έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον αέρα αρωγό στις προσπάθειές του, ο ΑΙΟ απείλησε δύο φορές στα πρώτα λεπτά με σουτ των Διαμαντίδη και Κατσίκη, με την μπάλα να περνάει άουτ. Οι φάσεις για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο διαδέχονταν η μια την άλλη χωρίς αποτέλεσμα, με τον Πανθηραϊκό να προσπαθεί να κρατήσει το μηδέν και να μην μπορεί να δημιουργήσει κινδύνους για την άμυνα του Αιολικού.
Στο 41΄ ο Αιολικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κεσίδης ανέτρεψε τον Τσουβαλτσίδη εντός της περιοχής, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πέναλτι για τους γηπεδούχους. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Βουτσιώτης, που δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με το σκορ στο 1-0, χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη στιγμή στα εναπομείναντα λεπτά.
Στην επανάληψη, ο Πανθηραϊκός ήταν αυτός που είχε τον αέρα υπέρ του, ο Αιολικός ήταν όμως η ομάδα που και πάλι απείλησε και «άγγιξε» το 2-0, με τον Κατσίκη να αστοχεί εξ επαφής, δευτερόλεπτα από την έναρξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν χώρους, ενώ ο Αιολικός συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες για να κλειδώσει την νίκη, όπως το σουτ του Ποτουρίδη που μπλόκαρε ο κίπερ των φιλοξενουμένων, με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.
Στο 77΄ ο Χουζούρης έπεσε εντός της περιοχής του Αιολικού, με τους φιλοξενούμενους να ζητάνε πέναλτι, αλλά τον διαιτητή να ελέγχει την φάση και να δίνει συνέχεια στον αγώνα. Η ισοφάριση για την ομάδα της Σαντορίνης ήρθε στιγμές αργότερα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσίγκρου, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Ο Αιολικός βλέποντας τον χρόνο που του απομένει, και με τον Ηλυσιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-2, ήξερε πως αν πετύχαινε ένα τέρμα, θα κλείδωνε από αυτή την αγωνιστική την δεύτερη θέση και συνακολούθως τα μπαράζ ανόδου. Έτσι, απάντησε άμεσα, με τον Λαλά να σεντράρει από τα πλάγια προς την περιοχή και τον Κατσίκη να πιάνει το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι της εστίας του Ζώντος, με όλο το γήπεδο, παίκτες και προπονητές να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς!
Ο Αιολικός, που τελείωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσομπανέλλη στις καθυστερήσεις, κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του 2-1 έως το τελικό σφύριγμα, με όλο το γήπεδο να ξεσπάει σε πανηγυρισμούς και πλέον να περιμένει τον σημαντικό και ιστορικό αγώνα μπαράζ. Οι παίκτες μετά το τέλος της αναμέτρησης ευχαρίστησαν τον κόσμο με το χειροκρότημά τους και πανηγύρισαν για το επίτευγμά τους, γνωρίζοντας όμως πως το έργο τους δεν τελείωσε εδώ, καθώς για τον στόχο της ανόδου θα πρέπει να φέρουν εις πέρας μια ακόμη δύσκολη όπως όλα δείχνουν, αποστολή, με όλους στην ομάδα να έχουν πίστη στις δυνατότητές τους αλλά και στο ότι τελικά ο Αιολικός θα τα καταφέρει.
Συνθέσεις:
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Βουτσιώτης (70′ Λαλάς), Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Τσομπανέλλης, Ποτουρίδης (93′ Καλόμπο), Διαμαντίδης (86′ Καπταγιάννης), Τζόρνταν (66′ Λαμπράκης)
ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Σιλεβίστας): Ζώντος, Χουζούρης, Τσίγκρος (86′ Βλαβιανός), Μπιρμπίλι (46′ Αγοραστός), Παληγεώργος, Κεσίδης, Πολυκρέτης, Πέκα (46′ Λαμπρόπουλος), Γαϊδαρτζής, Κόντι, Μπουρούς