Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Διαγόρας “από τα παλιά” στο Πλωμάρι

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του πέτυχε την Τετάρτη το απόγευμα στο Πλωμάρι ο Διαγόρας, καθώς επικράτησε με 2-1 του Αιγέα για την 5η αγωνιστική των μπαράζ της Α’ Τοπικής και είναι πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αυτό θα συμβεί την Κυριακή αν κερδίσει μέσα στην Αγ. Παρασκευή τον αδιάφορο Αετό ή αν φέρει το ίδιο αποτέλεσμα με τον Αιγέα, που εκείνη την ώρα θα παίζει με τον Αίγειρο στο Πλωμάρι.

Με λίγα λόγια το πρωτάθλημα δεν χάνεται πλέον για τον Γιώργο Σπάρταλη και τους παίκτες του που άξια και δίκαια φτάνουν σε αυτό. Την ίδια ώρα στην Θερμή, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, ο Αετός έπαιρνε νίκη γοήτρου κόντρα στον Αίγειρο. Στο Πλωμάρι παρουσία περισσότερων από 500 φιλάθλων και από τις δυο ομάδες ο Διαγόρας ήταν καλύτερος, πιο ψυχωμένος, έπαιζε χωρίς άγχος και κατάφερε να κερδίσει δίκαια απέναντι σε έναν αντίπαλο που φάνηκε να μην αντέχει την πίεση του αγώνα και την κρισιμότητά του. Μετά από μια προειδοποιητική ευκαιρία στο 22ο με τον Φιλιανό, ο Μαλακός στο 25ο βγήκε απέναντι από τον Γεωργιάδη και με πλασέ έκανε το 0-1 βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ο Αιγέας δεν μπορούσε να αντιδράσει, οι παίκτες του έψαχναν μόνο τον Άνταμ με μπαλιές από την άμυνα στην επίθεση, αλλά ο Σαμπάνης ήταν εξαιρετικός στο μαρκάρισμά του και δεν τον άφησε να πάρει ανάσα. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-1 με τον Αιγέα να μπαίνει δυνατά στην επανάληψη και να κυνηγά την ισοφάριση που θα του έδινε και πάλι το προβάδισμα. Και είχε την ευκαιρία να την πετύχει στο 55ο όταν ο Σπαχίου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Αντώναρο, με τον Χρυσάφη όμως να το εκτελεί πολύ άσχημα και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Η φάση αυτή έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην συνέχεια, καθώς η ψυχολογία ήταν υπέρ των Διαγοριτών που εκμεταλλεύτηκαν ένα λάθος του τερματοφύλακα στο 70ό και με τον Φιλιανό έκαναν το 0-2 “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού το γκολ του Κάλφα μετά από κόντρες στο 93ο δεν μπορούσε να αλλάξει την ροή της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί η εξαιρετική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι των δυο ομάδων χωρίς να συμβεί το παραμικρό, η άψογη συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά και η πολύ καλή διαιτησία των Κουλουδή, Κάντα και Βερρή. Την ίδια ώρα στην Θερμή ο Αίγειρος υποδεχόταν τον Αετό με τις δυο ομάδες να παίζουν με αρκετές ελλείψεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καφαλούκο με τον Μπούμπα να λέει όχι σε εκτέλεση πέναλτι του Κροτσίδα λίγο αργότερα. Ωστόσο ο νεαρός Βασιλέλλης στα μισά του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 1-1 για να έρθει αμέσως σχεδόν ο Ελευθερίου και να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

Λίγο πριν το ημίχρονο έγινε η φάση που άλλαξε την ροή του ματς, καθώς ο Τριλιανός έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με τον Ευαγγέλου να ευστοχεί και να ισοφαρίζει σε 2-2. Στην επανάληψη ο Αετός και πάλι με τον Βασιλέλλη σκόραρε για το 2-3, σε μια φάση όπου οι γηπεδούχοι ζήτησαν επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημά της, με τον Βουρανή να αποβάλλει τον τερματοφύλακα Μπούμπα με δυο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία και τον Καραδητράκη να κάθεται κάτω από τα δοκάρια αναγκαστικά. Έτσι με τον Αίγειρο με 9 παίκτες το 2-4 ήταν θέμα χρόνου και το πέτυχε ο Κροτσίδας χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη γοήτρου στην ομάδα του.

Ανέβηκαν Ανδρονικάς και Μεσότοπος

Την άνοδο στην Α’ Τοπική πανηγύρισαν και μαθηματικά την Τετάρτη το απόγευμα ο Ανδρονικάς και ο Μεσότοπος που θα παλέψουν τις δυο τελευταίες αγωνιστικές για την κατάκτηση του τίτλου. Στα Παράκοιλα οι γηπεδούχοι υποδέχτηκαν την αποδεκατισμένη και με 11 μόλις παίκτες Φίλια (μετά τις αποβολές στο ματς με τον Αλκιβιάδη) και είχαν εύκολο έργο κερδίζοντας με 4-1.

Ο Μαγγανάς έκανε το 1-0, ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 2-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον  Χιώτη να ευστοχεί σε πέναλτι για το 2-1, όμως ο Κουτλής και  Βαχαράκης διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.  Την ίδια ώρα ο Μεσότοπος με ένα γκολ του Χατζηδιαμαντή έπαιρνε το τρίποντο απέναντι στον Αλκιβιάδη με 1-0 και έτσι πανηγύρισε και εκείνος μαθηματικά, για πρώτη φορά μάλιστα, την άνοδό του στην μεγάλη κατηγορία.

Μεσότοπος – Αλκιβιάδης       1-0

Ανδρονικάς – Φίλια                4-1