Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Διέπρεψαν Καλίτσα και Ξυνέλλης

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των δύο αθλητών του Ναυτικού Ομίλου Μυτιλήνης, Χρυσής Καλίτσα και Γιάννη Ξυνέλλη, που έλαβαν μέρος στην Α’ φάση του 84ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος εφήβων-νεανίδων στο Ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά. Μεγάλος ήταν ο ανταγωνισμός σε όλα τα επίπεδα με τη συμμετοχή περισσοτέρων από 400 αθλητών κι αθλητριών, από 26 σωματεία όλης της Ελλάδας.

Και οι δύο αθλητές του ΝΟΜ, αν και είχαν να αντιμετωπίσουν μεγαλύτερους σε ηλικία συναθλητές τους κατάφεραν να κάνουν εντυπωσιακές κούρσες στα προκριματικά και τα ημιτελικά και έθεσαν υποψηφιότητα στους τελικούς των αγωνισμάτων τους, πετυχαίνοντας ατομικά ρεκόρ πολύ καλύτερα από αυτά που κατείχαν.  Συγκεκριμένα, η Χρυσή Καλίτσα πέρασε 2η στα ημιτελικά στο αγώνισμα του μονού σκιφ νεανίδων και κατετάγη 4η στο μεγάλο τελικό, ενώ ο Γιάννης Ξυνέλλης, ο μικρότερος στην κατηγορία του, στο μονό σκιφ εφήβων, με αντιπάλους τους καλύτερους αθλητές πανελληνίως,  κατέκτησε την 5η θέση στο μικρό τελικό (11ος στη γενική κατάταξη).

Οι αθλητές που συνοδεύονταν από την προπονήτρια Δέσποινα Μαρίνου, πέτυχαν μια σπουδαία εμφάνιση, αφήνοντας ως απόηχο έναν αέρα αισιοδοξίας για τους αγώνες που ακολουθούν δείχνοντας και πάλι πως η σκληρή  δουλειά που γίνεται στον Όμιλο ανταμείβεται. Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ναυτικού Ομίλου Μυτιλήνης συγχαίρει τους αθλητές, τις προπονήτριες και τις οικογένειες των παιδιών και εύχεται στο μέλλον μεγαλύτερες επιτυχίες.