Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Δίκαιη ισοπαλία!

Ο Αετός έμεινε αήττητος για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1, στο γήπεδό του με τον ΑΟ Πυλίου Κω. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η ομάδα από την Κω έκανε το 0-1 στο 26ο λεπτό με πλασέ του Βακράκου, μετά από παράλληλη μπαλιά από τον Δρόσο. Όμως ο Αετός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, στο 45ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν έμμεσο (ο Ήλιος έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής), την εκτέλεση ανέλαβε ο Καπταγιάννης ο οποίος βρήκε δίχτυα, ευνοημένος και από μια κόντρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης με τον Αετό να απειλεί πρώτος στο 48ο λεπτό με τον Μιχαλάκη, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Συνοδινό με το ψηλοκρεμαστό σουτ που δοκίμασε.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές με τους Κριπιντίρη και Ευαγγελλέλη να παίρνουν τις θέσεις των Καπταγιάννη και Πολύζου, οι οποίοι τραυματίστηκαν. Στο 70ό λεπτό ο ΑΟ Πυλίου έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από σουτ του Βακράκου, ο Κριπιντίρης σωτήρια, απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ, πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Στο 83΄ το σουτ του Σεφουλάι από πλευράς Αετού έφυγε άουτ, ενώ η τελευταία φάση στο ματς καταγράφηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Δρόσο να σουτάρει και την μπάλα να περνά ξυστά από το δοκάρι του Παπάζογλου.

Οι συνθέσεις

Αετός (Τσίγκας-Διονυσάτος): Παπάζογλου, Πολύζος (60’ Ευαγγελλέλης), Μουτζούρης, Καπταγιάννης (60’ Κριπιντίρης), Τριλιανός, Δρακούλης, Σεφουλάι, Γιουκαρής, Τσομπανέλλης (70’ Παπαδόπουλος), Μιχαλάκης, Βλαστέλλης

ΑΟ Πυλίου Κω (Δ. Χρυσόπουλος): Ήλιος (46’ Συνοδινός), Μ. Κεφαλιανός (46’ Κάρλος), Νικήτας, Χατζηβασίλης, Μαργαρίτης, Γεωργιάδης, Τάχος (85’ Παπαγεωργίου), Δρόσος, Β. Πης (74’ Κότζα), Βακράκος, Τζάθας (46’ Χατζησουλεϊμάν)