Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Διπλό τίτλου στο Άργος!

Ένα ακόμη βήμα για την υλοποίηση του μεγάλου πια στόχου, αυτού της κατάληψης της 1ης θέσης στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, έκανε ο Αιολικός, που απέδρασε από το Άργος επικρατώντας με το αγαπημένο του σκορ στα εκτός έδρας παιχνίδια 0-1. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Μυτιλήνης που πέρασε νικηφόρα από μια δύσκολη έδρα, ο Γιάννης Ντινιωτάκης στο 53ο λεπτό, ο οποίος σημείωσε το τρίτο του γκολ σε τέσσερα παιχνίδια με την φανέλα των κυανόλευκων.

Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου με 150 περίπου φίλους του Αιολικού να κάνουν το Άργος… Μυτιλήνη. Μετά και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής το σύνολο του Δημήτρη Παπασπύρου εκτός του ότι βρίσκεται μόνο του στην κορυφή της βαθμολογίας, έχει επίσης μια απόσταση τριών βαθμών από Μύκονο και Ρόδο, που νίκησαν αυτή την αγωνιστική, ενώ αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από τον Πανιώνιο που σκόνταψε στη Ρόδο με τον Ιάλυσο.

Το παιχνίδι

Παναργειακός και Αιολικός αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, έχοντας ως αποκλειστικό στόχο τη νίκη, ο μεν Παναργειακός για να ξεφύγει ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, ο δε Αιολικός για να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα που απείλησε περισσότερο ήταν αυτή του Άργους, η οποία δημιούργησε δύο καλές στιγμές με Καμπεράι και Χαλκιαδάκη, χωρίς ωστόσο να σκοράρει.

Στην επανάληψη όμως ο Αιολικός ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά πως ακόμη και όταν δεν δημιουργεί πολλές ευκαιρίες σε ένα παιχνίδι, μπορεί με μια καλή φάση να βρει το γκολ που θα του χαρίσει τη νίκη. Αυτό λοιπόν έγινε στο Άργος, όταν στο 53ο λεπτό ο Γιάννης Ντινιωτάκης εξαπέλυσε ένα σουτ-βολίδα από τα 35 μέτρα, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Παππά, με το γκολ να πανηγυρίζεται έξαλλα από παίκτες και κόσμο που, όπως γράψαμε και στην αρχή, δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, στηρίζοντας τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Παπασπύρου καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Αιολικός επομένως κατάφερε να προηγηθεί του Παναργειακού, που στην συνέχεια του αγώνα προσπάθησε να αντιδράσει, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως η ομάδα της Μυτιλήνης είχε κλείσει καλά όλους τους χώρους, διατηρώντας το υπέρ της 0-1 μέχρι το φινάλε του αγώνα. Όπως ήταν λογικό, μετά το τέλος του ματς οι παίκτες του Αιολικού αποθεώθηκαν από τον κόσμο, που δεν σταμάτησε να φωνάζει σε κανένα σημείο του αγώνα, με το γλέντι να συνεχίζεται στα αποδυτήρια. Τέλος καλό, όλα καλά για τους νησιώτες, που έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από την δύσκολη έδρα του Παναργειακού, κατακτώντας την 5η τους φετινή εκτός έδρας νίκη, η οποία μπορεί να αποδειχθεί και καθοριστική στην προσπάθεια που κάνουν ώστε να καταλάβουν την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Μυτιλήνης νίκησε και στις απουσίες, καθώς παρατάχθηκε κόντρα στον Παναργειακό χωρίς τους Μωραΐτη, Μουκίδη και Αντωνίου, οι οποίοι ήταν εκτός για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ. Βαζάκας): Παππάς, Λιακόπουλος (50′ Πατσιαβούρας), Σαϊρινέν, Καπετανάκης, Σακελλαρόπουλος, Α. Τσάνι (72′ Λ. Τσάνι), Μαρίνης, Ντε Σόουζα, Χαλκιαδάκης (84′ Πλαστουργός), Καμπεράι (84′ Φλώρος), Τσιώλης (72′ Τσιράκης)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου, Ποτουρίδης, Γκαντσίερ, Αννιτσάκης, Στεφάνοβιτς, Νικολάου, Αποστολόπουλος (73′ Δερμιτζάκης), Μακρής, Ντινιωτάκης (88′ Άνθης)