Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Δύο στα δύο για Χατζηγιοβάνη, Βούρο!

Επιτυχίες είχαν και το περασμένο Σαββατοκύριακο οι παίκτες που εκπροσωπούν την Λέσβο στην Super League.

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, με την επιστροφή των πράσινων στο γήπεδο της Λεωφόρου να συνδυάζεται με θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, η οποία προερχόταν από την σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ και έχοντας αποκτήσει πολύ καλή ψυχολογία, κατάφερε να πάρει άλλη μία νίκη που κρατά τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, το τριφύλλι συνέχισε το σερί των συνεχόμενων νικών, κάνοντας όνειρα ακόμη και για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ο δικός μας Τάσος Χατζηγιοβάνης αγωνίστηκε σε όλο το ματς και παρότι δεν κατάφερε να σκοράρει, είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ του Παναθηναϊκού. Αρχικά στο 33ο λεπτό ξεκίνησε την φάση στην οποία οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι αμυντικού του ΠΑΣ, με τον Βιγιαφάνες να αναλαμβάνει την εκτέλεση για το 1-0. Να σημειωθεί πως στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Χατζηγιοβάνης ζήτησε εκείνος να εκτελέσει το πέναλτι, όμως τελικά ο Αργεντινός ήταν αυτός που σκόραρε από τα έντεκα βήματα.

Ο Μυτιληνιός εξτρέμ συμμετείχε και στο δεύτερο τέρμα των πράσινων καθώς ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Αϊτόρ για το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως ο Χατζηγιοβάνης δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, όμως η συνολική του εμφάνιση στο ματς ήταν πολύ καλή.

Με τον Πραξιτέλη Βούρο στο αρχικό σχήμα, ο ΟΦΗ πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο Αλκαζάρ επί της ΑΕΛ με 1-0. Ο προπονητής των Κρητικών, Γιώργος Σίμος, επέλεξε για την βασική ενδεκάδα τον Μυτιληνιό αμυντικό, ο οποίος αγωνίστηκε ως στόπερ. Όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, η άμυνα του ΟΦΗ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα με τον Βούρο να είναι ένας από τους διακριθέντες του ματς, έχοντας σωστές τοποθετήσεις σε κάθε επίθεση της ΑΕΛ.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε στο 58ο λεπτό με αυτογκόλ από τον Σπαρβ. Έτσι μετά από αυτή την επιτυχία ο ΟΦΗ βρίσκεται στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος με 15 βαθμούς. Τέλος, η ομάδα του Γιώργου Μανούσου, ο Ατρόμητος αγωνίστηκε χθες Δευτέρα με αντίπαλο τον Αστέρα. Αναλυτικό ρεπορτάζ γι’ αυτό το παιχνίδι θα υπάρχει στο αυριανό μας φύλλο.