Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Έχασε και… χάθηκε

Δεν κατάφερε να φύγει νικητής ο Αιολικός από το Περιστέρι, γνωρίζοντας την ήττα από τον Άγιο Ιερόθεο με 2-1, με την υπόθεση της δεύτερης θέσης να δυσκολεύει, μετά την νίκη του Ηλυσιακού μέσα στην Χαλκίδα με 0-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν να προηγηθούν με τέρμα του Μακρίδη και να δείξουν στον «Αίο» πως η αποστολή του θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν όμως να ισοφαρίσουν χάρη στο γκολ του Θέμη Ποτουρίδη, που σκοράρει κατά ριπάς και αποτελεί λύση για την επιθετική γραμμή των Μυτιληνιών. Το 1-1 δεν άλλαξε έως το πέρας του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Αιολικός προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ανατροπής, δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές και χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το νικητήριο τέρμα. Και ό,τι δεν κατάφερε ο Αιολικός, το κατάφεραν οι γηπεδούχοι λίγο πριν την λήξη, που και πάλι με τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, Νίκο Μακρίδη, κατάφερε να σκοράρει για την ομάδα του και να δώσει την νίκη στους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Αιολικού να φεύγουν απογοητευμένοι από το γήπεδο. Πλέον, η ομάδα της Μυτιλήνης θα δώσει έναν «τελικό» με τον Ηλυσιακό την ερχόμενη αγωνιστική, με την διαφορά στο -5 και την υπόθεση της δεύτερης θέσης αρκετά δύσκολη.