Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πρωτιά και παραμονή για Απόλλωνα

3η αγωνιστική και πλέον τα πράγματα αποκτούν ενδιαφέρον σχετικά με την παραμονή στην κατηγορία, με τον Απόλλωνα να είναι πρώτος και να φαίνεται πως δεν θα κινδυνέψει, μετά και από την νίκη του με 3-0 επί του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους. Ο Αιγέας επικράτησε στο Πλωμάρι του Παλλεσβιακού με 3-0 και παρέμεινε μακριά από περιπέτειες. Ο Πολιχνίτος κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με 4-1 επί του Οδυσσέα Ελύτη και να είναι στο κόλπο της παραμονής. Τέλος, η Προοδευτική Σκάλα Καλλονής πήρε νίκη «χρυσάφι» με αντίπαλο τον Αίγειρο, στην μεταξύ τους μάχη για την παραμονή.

Τελείωσε την υπόθεση

Με το… ενάμισι πόδι στην κατηγορία είναι πλέον ο Απόλλων Δαφίων, που κατάφερε να πετύχει την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον είναι πρώτος στην κατηγορία, αφού δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Αλκιβιάδη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό ποιοτικά, με τον Αλκιβιάδη να δείχνει ορεξάτος να απειλήσει και να δημιουργεί κάποιες καλές στιγμές. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Χατζηβαγιαννή και τον Φιλιανό, με τον πρώτο να σερβίρει δύο γκολ και τον δεύτερο να σκοράρει για λογαριασμό γηπεδούχων. Το τελικό 3-0 ήρθε από τον πρώην παίκτη του Αλκιβιάδη, Χατζηβαγιαννή, που ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης.

Πήρε το ντέρμπι παραμονής

Η Προοδευτική Σκάλα Καλλονής, κατάφερε να πάρει σπουδαίο «διπλό» απέναντι στον Αίγειρο με 1-2, στο παιχνίδι που και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη.

Ο Πρέντι κατάφερε να ανοίξει το σκορ του παιχνιδιού λίγο μετά την συμπλήρωση 20 λεπτών για την «Προό». Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν από την άσπρη βούλα στην επανάληψη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γεωργαντζά που έβαλε και πάλι φωτιά στο παιχνίδι. Το ισόπαλο σκορ διατηρούταν μέχρι το 85΄, όταν ο Τράγος κατάφερε να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους και να πάρει την νίκη για την ομάδα του, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για παραμονή. Από την άλλη, ο Αίγειρος έμεινε για ακόμη μια αγωνιστική χωρίς βαθμό και πλέον τα πράγματα σχετικά με την παραμονή είναι πολύ δύσκολα.

Μακριά από περιπέτειες

Την υπόθεση παραμονή φαίνεται να έληξε από νωρίς ο Αιγέας Πλωμαρίου, που επικράτησε στην έδρα του με 3-0 επί του Παλλεσβιακού.

Παρόλη την βαριά ήττα, ο Παλλεσβιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες, που θα μπορούσε να είχε προηγηθεί. Την αστοχία αυτή εκμεταλλεύτηκε ο Αιγέας με τον καλύτερο τρόπο, καταφέρνοντας να προηγηθεί με εύστοχη εκτέλεση από τα 11 βήματα του Μαμάκου, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον δείκτη του σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη, πετυχαίνοντας ακόμη δύο τέρματα. Το ένα με τον Βελούτσο και το άλλο με τον Πρωτούλη, με τον Αιγέα να είναι κοντά στην κατάκτηση της παραμονής του στην κατηγορία και τον Παλλεσβιακό να πρέπει να δείξει προσοχή στα επόμενα παιχνίδια.

Νίκη σωτηρίας

Εξαιρετικό αποτέλεσμα για τον Πολιχνίτο, που «γονάτισε» στην έδρα του τον Οδυσσέα Ελύτη με σκορ 4-1. Νίκη που του αναπτερώνει τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία και μπλέκει τον Οδυσσέα σε δυσκολίες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και σκόραραν τέσσερις φορές, 2 με τον Νικέλλη και 2 με τον Τσούκα, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 4-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο απογοητευτικός Οδυσσέας Ελύτης, ήταν να μειώσει με τον Αναιρούση σε 4-1, με τον ίδιο παίκτη να σημαδεύει και δύο φορές το δοκάρι, μια σε κάθε ημίχρονο, αποτελώντας τον μοναδικό διακριθέντα των φιλοξενούμενων.