Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Έχασε στην Βάρη, τέλος ο Πέτροβιτς!

Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στον Αιολικό μετά την ήττα από τον Αστέρα Βάρης με 1-0, καθώς από το βράδυ της Κυριακής ο Βλάντιτσα Πέτροβιτς αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία των κυανόλευκων, πληρώνοντας τα δύο συνεχόμενα στραβοπατήματα.

Η ομάδα της Μυτιλήνης παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και μόλις από την 3η αγωνιστική βρίσκεται στο -5 από την κορυφή και καλείται άμεσα να αλλάξει πρόσωπο, ώστε να γυρίσει στις καλές εμφανίσεις. Από την άλλη ο Αστέρας μετά από αυτή την επιτυχία έκανε το τρία στα τρία και προφανώς αρχίζει να ονειρεύεται την πρώτη θέση, παρότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Το μοναδικό τέρμα το οποίο χάρισε στο συγκρότημα του Μιχάλη Κάτσικα το τρίποντο, πέτυχε στο 20ό λεπτό ο Καλιαμπάκας με το κεφάλι, ύστερα από σέντρα του Ντούλια και λάθος υπολογισμό από τον γκολκίπερ Πιττάτζιη. Ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως έδειξε αρκετά επηρεασμένος από το γκολ που δέχτηκε και ουσιαστικά ήταν εξαφανισμένος στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη και αφού ο Πέτροβιτς προέβη σε κάποιες αλλαγές, οι φιλοξενούμενοι έγιναν λίγο πιο κινητικοί, όμως και πάλι ο Αστέρας ήταν αυτός που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο ματς. Να φανταστεί κανείς πως οι δύο καλές στιγμές του Αιολικού ήταν στο 85ο λεπτό με τον Ψάνη, το μακρινό σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Μαρινάκης και τον Μίλιτς στο 90’, σουτ που έφυγε ψηλά.

Πλέον η επόμενη μέρα στον Αιολικό τον βρίσκει να ψάχνει τον αντικαταστάτη του Βλάντιτσα Πέτροβιτς, ενώ το μόνο θετικό από το παιχνίδι της Κυριακής, είναι το γεγονός πως έκανε ντεμπούτο ο Δημήτρης Κοτσώνης που δείχνει σε καλή κατάσταση.

Οι συνθέσεις

Αστέρας Βάρης (Μ. Κάτσικας): Μαρινάκης, Χαλκιάς, Νάκας, Κοφσανίδης, Νταμπίζας, Μάγγος, Παπάζογλου, Δημητρόπουλος, Καλιαμπάκας (73’ Νιούμαν), Γκούμας (92’ Χάιδος), Ντούλιας (79’ Ντάγκρας)

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Πιττάτζιης, Αγριμάκης (46’ Βουκομάνοβιτς), Κρητικός, Κατσίκης (60’ Κεσίδης), Μπάρδος (76’ Καλαμποκάς), Μίλιτς, Σπόλιαριτς, Σρέσκοβιτς (76’ Λαμπράκης), Μηνάς, Ψάνης, Κοτσώνης.