Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Έχασε την ευκαιρία

-Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Ήφαιστο

Δεν τα κατάφερε ο Ήφαιστος κόντρα στον Προμηθέα Πατρών, γνωρίζοντας την ήττα στο «Δημήτρης Τόφαλος» με 73-68, ενώ κρατούσε για μεγάλο διάστημα την νίκη στα χέρια του.
Η ομάδα της Λήμνου ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο παιχνίδι απέναντι στον, πολύ δυνατό φέτος, Προμηθέα, και θα μπορούσε να φύγει με την νίκη. Όμως, το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα διέλυσε κάθε ελπίδα νίκης για τους νησιώτες, που στις λεπτομέρειες έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν ένα τεράστιο διπλό.
Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τον Προμηθέα να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και να καταφέρνει να δημιουργεί κάποιες υπέρ του διαφορές. Σε κάθε όμως ξέσπασμα των γηπεδούχων, ο Ήφαιστος έβρισκε απάντηση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 21-20.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους σερί 11-0, εκτοξεύοντας την διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να κλείσουν την ψαλίδα και το 39-26 υπέρ του Προμηθέα λίγο πριν το τέλος του α΄ ημιχρόνου, έγινε 42-38, μόλις οι ομάδες κινήθηκαν προς τα αποδυτήρια.
Ο Ήφαιστος, κατάφερε μάλιστα με την αρχή της επανάληψης να πάρει το προβάδισμα και να δημιουργήσει και αυτός μια διαφορά υπέρ του. Κατάφερε να τρέξει ένα σερί 0-11 και εκεί η ομάδα του Μανωλόπουλου φάνηκε να παίρνει το μομέντουμ της αναμέτρησης και να χάνει δύσκολα το παιχνίδι, με το σκορ στο 60-66, 8 λεπτά πριν το φινάλε.
Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και με άμυνα από γρανίτη κατάφεραν να μην δεχτούν καλάθι στα τελευταία λεπτά και να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο Ήφαιστος ήταν απελπιστικά άστοχος στις προσπάθειές του (0/8 σουτ), κατάφερε να σκοράρει μόνο με δύο βολές και μοιραία γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα που γύρισε το παιχνίδι και επιβλήθηκε με 73-68.
Ο Έβανς έκανε πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του Μανωλόπουλου, που για λίγο δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Μετά από την ήττα του αυτή, ο Ήφαιστος υποχώρησε στην 6η θέση και το 11-10. Επόμενο παιχνίδι για τον Ήφαιστο είναι αυτό της Λήμνου με τον Χολαργό, που έχει χαρακτήρα ντέρμπι για την 6η θέση. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 7 Απριλίου στις 17:00.