Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Έχει σφυγμό η Καλλονή

ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ 1-1, ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ

Έναν πολύτιμο από κάθε άποψη βαθμό, απέσπασε την Κυριακή το απόγευμα στην Σπάρτη η Καλλονή, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την τοπική ομάδα. Ένα αποτέλεσμα που δίνει πέραν της βαθμολογικής ωφέλειας και ψυχολογία για την συνέχεια, με την ομάδα να δείχνει πως έχει σφυγμό και μπορεί να παλέψει για να αντιστρέψει την κατάσταση. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία της Καλλονής στο πρωτάθλημα σε έξι αγώνες, αλλά σε μια έδρα πολύ δύσκολη και απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά την σεζόν. Μετά την εμφάνιση με τα Γιάννενα και την προχθεσινή ισοπαλία, ενισχύθηκε και η θέση του Δημήτρη Γαβαλά στην θέση του προπονητή και δεν αποκλείεται ο Λέσβιος τεχνικός να μονιμοποιηθεί μέχρι νεοτέρας.

Μπορούσε και το διπλό

Στην Σπάρτη η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν “μουδιασμένη”, μετά την ανακοίνωση του μεγαλομετόχου της ομάδας Δημήτρη Γιαννακόπουλου ότι αποχωρεί στο τέλος της σεζόν και η αλήθεια είναι πως η Καλλονή δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερη συγκυρία. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά, με την Καλλονή να παίζει άμυνα και να βγαίνει στις αντεπιθέσεις. Στο 30’ η Σπάρτη άνοιξε το σκορ όταν μετά από κόρνερ ο Αναστασάκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Όμως η απάντηση της Καλλονής δεν άργησε αφού δέκα λεπτά μετά ο Φράγκος με ένα γυριστό βολέ μέσα από την περιοχή, πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στην επανάληψη και πάλι η Σπάρτη μπήκε δυνατά, έχασε 1-2 καλές ευκαιρίες, αλλά στο 55ο έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Καρτσαμπά. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερους χώρους από κει και μετά, είχαν τις δικές τους ευκαιρίες να σκοράρουν και θα μπορούσαν  να αποδράσουν ακόμη και με το διπλό αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

ΣΠΑΡΤΗ (Σ. Αντωνίου): Μελίσσας, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Καρτσαμπάς, Παπαχρήστος (69′ Παναγιώτου), Αναστασόπουλος, Μπανούσης, N. Αρσενίεβιτς, Βελλίνης (68′ Κατσίκης), Ηλιόπουλος, Αναστασάκος.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δ. Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Ευαγγελιδάκης, Σάββα, Αποστόλου, Γιώργου, Γιουκαρής, Παραΐμπα (69′ Κέρι), Φράγκος, Μπουρντουζάν

Διαμαρτύρεται για την διαιτησία η Καλλονή

Ανακοίνωση διαμαρτυρίας για την διαιτησία του αγώνα με την Σπάρτη, εξέδωσε η ΠΑΕ Καλλονής η οποία καταφέρεται εναντίον του διαιτητή Λαμπρόπουλου τόσο για τα σφυρίγματά του, όσο και για την συμπεριφορά του, κατηγορώντας τον ότι έβρισε την ομάδα: «Στο σημερινό (σ.σ προχθεσινό) παιχνίδι με αντίπαλο την Σπάρτη γίναμε μάρτυρες μιας προκλητικής διαιτησίας εναντίον της ομάδας μας. Οι αποφάσεις του διαιτητή Μάριου Λαμπρόπουλου ανάγκασαν την Καλλονή να παίζει εξ αρχής εναντίον 12, καθώς με τα πολλά μαεστρικά σφυρίγματά του, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έφερνε κάθε λίγο την γηπεδούχο ομάδα στην περιοχή μας. Καθοριστική μάλιστα ήταν η φάση δευτερόλεπτα πριν το γκολ της Σπάρτης, όπου η μπάλα πέρασε ένα μέτρο εκτός από τη γραμμή του άουτ που δεν καταλόγισε ο διαιτητής και στην εξέλιξή της έγινε το κόρνερ απ’ όπου προήλθε το γκολ των γηπεδούχων. Πέρα όμως από ανίκανος, ο συγκεκριμένος διαιτητής ήταν εριστικός και αγενής. Το υβρεολόγιο που χρησιμοποιούσε και η συμπεριφορά που είχε απέναντι στους ποδοσφαιριστές μας μόνο προσβολή αποτελούν για την ΚΕΔ, που τον διατηρεί ακόμη στις λίστες της.  Είναι χαρακτηριστικό πως απευθυνόμενος στον κεντρικό αμυντικό της ομάδας μας Θανάση Ρεπετσά χαρακτήρισε την Καλλονή μπ…..λο. Ζητούμε από τα αρμόδια όργανα της διαιτησίας να μας προστατεύσουν αποκλείοντας τον συγκεκριμένο διαιτητή από αναμετρήσεις της ομάδας μας και να τιμωρήσουν παραδειγματικά τον ίδιο. Η ΠΑΕ ΚΑΛΛΟΝΗ και ο Πρόεδρός της έχουν σεβαστεί την ελληνική διαιτησία με λόγους, πράξεις και έργα και δεν μπορούν να ανέχονται πεζοδρομιακές συμπεριφορές από ανθρώπους όπως ο κ. Λαμπρόπουλος».